ALIÇ (Crataegus monogyna)

İngl. Hawtorn, Alm. Weissdorn, Fr. Aubepine

Yöresel adları :Akdiken, edran, geviş, yemişen

Drog adı :Crataegi folium Cum flore / yaprak ve çiçek Crataegi fructus / meyve

Tentür :Crataegus urtinctur veya D1

Toplama/kurutma :Çiçek ve yaprak, çiçeklenme aşamasında, çiçekler henüz yarı tomurcuk halindeyken toplanır ve hemen gölge ve havadar bir yerde kurumaya bırakılır.

Meyveler olgunlaştıklarında, yani kızardıklarında(eylül-ekim dönemi) toplanır ve gölgede kurutulur. İyice kuruyan çiçek, yaprak ve meyveler ince kıyılarak karıştırılır ve hava almayan kaplarda saklanır. Yalnızca çiçek-yaprak karışımı da yeterlidir.

Bileşim: Procyanidin, flavonlar, aminler, Catechin, Phenolcarbon asitleri(Crataegus asitleri), triterpen asitleri, sterol, tanen ve glikozitler.

Etkileri: Kalp kaslarını güçlendirici, bellek güçlendirici, kan basıncını normalleştirici, kalp ritim bozukluklarını düzenleyici, koroner toplardamarların işlevlerini destekleyici, kalp krizi sonrasında kalbi güçlendirici ve bedendeki fazla sıvıyı dışkılayıcı

Kullanım alanları: Alıç, çeşitli kalp ve kan dolaşımı hastalıklarında gönül rahatlığı ile kullanılabilecek ender bitkilerin en önemli olanıdır. Başarılı olabilmek için gerekli olan uzun süreli kullanımı kesinlikle hiçbir yan etki içermez. Sonuç genellikle etkileyici ve inandırıcıdır.

Öncelikle, 40-50 yaşlarından sonra ortaya çıkan kalp rahatsızlıklarında (örneğin anjina pektoris) kullanılmalıdır. Kalp kasları dejenerasyonunda ve koroner damarlardaki daralmalar nedeniyle gerekli miktarda kanın ve oksijenin kalp kaslarına ulaşamaması durumunda, tıbbi tedavinin yanı sıra alıç tedavisine de başlanılmalıdır. Alıç, zamanla oluşan çeşitli kalp hastalıklarının tedavisinde mutlaka anımsanmalıdır. Henüz hastalık olarak tanımlanamayacak belirtilerde de, önleyici, koruyucu olarak kullanılmasında büyük yarar vardır. Kalp ritim bozuklukları, sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Ama bu tedavilerde sabırlı ve disiplinli olmak gerekir.
Çünkü bitkinin etkisi uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya başlar ve bu olumlu etki gitgide artar. Bitki çayı ayrıca, bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağlayabilir.
Önemli olan, altın değerindeki bu bitkiye inanmaktır. Ona inanın ve dört elle sarılın!

Kullanım biçimi: İnce kıyılmış yaprak-çiçek (meyveler de karıştırılabilir) karışımından bir tatlı kaşığı dolusu, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Balla tatlandırıldığında etkisi daha da artar. Şeker hastaları tatlandırmaz! Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay, aç karnına veya öğün aralarında, soğutulmadan içilir.

Tentür: Çay yerine tentür de kullanılabilir. Günde 3-4 kere, 15-25 damla, doğrudan dil üstüne veya yarım kahve fincanı suya eklenerek, aç karnına veya öğün aralarında alınır.

Uyarı: Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Hiç ara verilmeden, sürekli kullanılabilecek bitkilerdendir. Bağımlılık oluşturmaz.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.