Etiket arşivi: aslan

Dişi Aslan’ın Zebra Tekniği

Lions and a Zebra

Image via Wikipedia

Eğer yapılacaklar listeniz yüzünden aşırı bir yük altındaysanız, bir tanesini gerçekleştirmek üzere işe başlayıp 3 tane fazladan iş bitiriyorsanız Zebra Etkisi deneyimi yaşıyorsunuz demektir.

Yapılacaklar listeniz ne kadar uzun? Muhtemelen çok uzun. Gerçekleştirmek içinde oldukça uzun bir zamana ihtiyacınız var. Başka bir işin tamamlanmasına dayanmadan çözemeyeceğiniz bir kalemle bu listeyi gerçekleştirmeye hiç başladınız mı?

Listenize kontrol amaçlı olarak tamamen tamamlanmış olan bir maddeyi eklediniz mi?

Bir çok konuyu aynı anda çözmeye kalktığınızda bu konuların birbirleri arasındaki ilişkiler nereden başlanacağı konusunu zorlaştırır. Problemlerin çok olmasının ötesinde karmakarışık olması bizi daha çok rahatsız eder.

Ben buna Zebra etkisi diyorum çünkü dişi aslanların zebra avındaki yüzlerini anımsatıyor bana. Baş edebiliriz ama dişi aslandan öğreneceklerimiz var.

Zebralar dişi aslandan kaçmaya başladıklarında, sürü haline gelirler çünkü en iyi savunmaları üzerlerindeki çizgileridir. Sürü dörtnala giderken çizgiler karmakarışık hale gelirler. Renk körü olan dişi aslan sürü içerisinde tek bir zebrayı ayırt edemez duruma gelir. Eğer herhangi bir zebra sürüden ayrılırsa dişi aslan için kolay bir yem olur. Akıllı avcı dişi aslan istediği zebrayı sürüden ayırmaya çalışır.

Organizasyonel problemler zebralar gibi sürüler halinde gezerler ve aynı zebralar gibi kendilerini korumaya çalışırlar. Sürü halinde gezerek birbirini korumak. Bir avcı olarak yapılması gereken doğru şey ilgili problemi diğerlerinden izole ederek tek tek çözmektir. Zebra avında olduğu gibi bir problemi çözmek diğer problemin çözümünü kolaylaştırırken, bir tanesini kaçırmak diğerlerini zorlaştırır.

  • Karşılaştığınız konular kendi içlerinde problemdirler. Yapmanız gereken sayıyı az tutmaya çalışmaktır.
  • Hemen halledemeyeceğiniz problemleri listenizden çıkarıp sonra yapılacaklar listesine ekleyin.
  • Bazı konular rahatlıkla diğer konulardan izole edilebilirler. Bunları bulun ve çözün. Daha fazla diğer işlerle bağlantılı olanları çözerek devam edin.

Unutmayın karşılaştığınız problem çözeceğiniz ilk problemdir ama o problemin altında gizlenen diğer problemleri çözmeye başlamadan göremezsiniz. Eğer bu başınıza gelirse dişi aslan gibi başka bir zebraya yönelin.

Paylaşın: