Etiket arşivi: PayPal

Ebay Taktikleri

PayPal Inc.

Image via Wikipedia

Bugün Inquirer’da okuduğum bir haberi paylaşmak istedim. Haberin orijinal linkini aşağıda görebilirsiniz. Türkiye’de Ebay‘i kullanan benim tahminimce 3000 civarında koleksiyoncu vb. satıcı mevcut. Öte yandan Ebay Türkiye’ye, gittigidiyor.com‘un hisselerini alarak girdi. Benim aldığım son duyumlarda sahibi olduğu PayPal’i Türkiye’ye getirmek için Merkez Bankası dahil ilgili makamlarla konuşuyorlardı.

Bu habere gelirsek Ebay Amerika’da kişisel çek ve EFT_Havale diyebileceğimiz para tansferleri ile ödemeyi kaldırmış. Sadece Paypal ve ProPay gibi e-ödeme kabul edecekmiş. Google Checkout, Amazon‘s Checkout ve Flexible Payment gibi sistemlerle rekabet adına yapıyorlarmış.

PayPal ödeme sistemini Avusturalya’da mecbur etmelerine rağmen tutmamış ve yazar müşteri memnuniyeti adına güvenli alternatifler sunmak yerine böyle bir taktiği yersiz bulmuş.

Bence şu anda türkiye’de Garanti’nin sunduğu CepBank eğer biraz daha benimsenirse çok başarılı olabilecek bir model. Sadece benimsenme ve kabul görme sürecini, kişilerin mobil kullanım olgunluklarının ve gerekli iş modellerinin benimsenmesini bekliyor.

Türkiye’de ödeme sistemlerindeki en büyük sıkıntıların başında kredi kartı dışında veya hatta onunla ilgili her türlü alternatif yöntemde güvenlik gerekçesiyle uygulanan prosedürler geliyor. Risk istemediğiniz sürecede buna mecbursunuz.

Ebay’deki bu değişikliğin açıklaması;
Ebay FAQ

Kaynak: http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/09/23/ebay-scraps-non-payment-methods

Paylaşın:

Hesabınızı iyi yapın!

ClearCheckbook logo

Bir zaman sonra Türkiye’de de benzerlerini göreceğimiz uygulamalardan birisi ClearCheckbook diye düşünüyorum. Öncelikle birden fazla hesabı, kredi kartını vb. birleştiriyor. Şu anda PayPal2ın türkiye’ye gelme girişimleri olduğunu biliyorum ama onlar gelmedende bankaların internet şubeleri PayPal‘i bir şekilde sistemlerine adapte edebilirler diye düşünüyorum.

Bankalar artık internet şubeleri içerisinden kişilerin kendi parasal yönetimlerini yapabilecekleri(harcamaları, ödemeleri vb.) ajanda şeklinde bir alan açabilirler. Aşağıdaki gibi bir ekran iş görecektir.

Expenses report

Raporlamalar hesap ve borç durumlarımızın görsel açıdan kolaylıkla anlaşılması için bence en ideal yollardna birisi. Bankalar bu konuda pie chart yada çubuk grafiklerin ötesine geçebilmeliler.

Yine internet şubelerinde olmayan bir uygulama ise “Search”. Ben istediğim bilgiye internet şubesi içerisinde arama yaparak ulaşabilmeliyim.

Transactions

TR’de güvenlik sebebiyle alternatif platformlar üzerinden işlenm yapmak çok kolay değil ama. Buradaki gibi AIM, MSN, Yahoo, Gtalk vb. uygulamalarla entegrasyon sağlanmalı.

Yine bence otomatik ödeme vermeyi tercih etmiyorsam banka sistemine herhangi bir ödememi bana hatırlatmasını, özel bir günü hatırlatmasını, her ay başında X birikimli hesabımda şu kadar para biriktiğini bana bildirmesini isteyebilirim.

Ayrıca şubedeki hesabımı personalize edebilirsemde çok iyi olacak. İnşallah yakında bunlarda olur.

Zemanta Pixie
Paylaşın: