Proje Yönetimi İpuçları – Projeyi Tanımlamak

Project-ScopeProjenin mutlaka yazılı bir tanımı olmalı ve paydaşlarla paylaşılmalıdır. Bu doküman sizden ne istendiğini ve sizin ne anladığınızı gösteren en önemli belgedir

Proje tanımının dışına çıkmamaya çalışın. Gözden geçirmelerinizi tanımınız ile karşılaştırın.

Kapsamınızın içinde olan ve olmayanları çok iyi ayırmış olmanız gerekiyor. Kapsamınızda olmayan şeylerle vakit kaybetmemelisiniz.

Projenizde kimin ne rolü olacağını net bir şekilde belirlemeniz ve yazılı olarak paylaşmanız gerekiyor.

Projede kimin ne sorumluluğu olacağını da belirlemelisiniz. Böylece işlerin ortada kalması ya da “senin işin, benim işim” kavgasını engellemiş olursunuz.

Projenizde yer alan ve atanan kişilerin doğru kişiler olması için çabalamalısınız. Gereken yetenek ve tecrübe düzeyindeki kişileri projenize dahil etmeniz gerekir.

Proje Yöneticisi iseniz yalnız kalmamaya, Proje Sponsoru iseniz Projenin Yöneticisini yalnız bırakmamaya çalışın.

Projenizden olumlu ya da olumsuz etkilenebilecek tüm paydaşları belirlemeli ona gore davranmalısınız. Projenizin paydaşlarının projenin farklı safhalarında değişebileceğini unutmayın.

Projeyi ayakta tutan ve ilerlemesini sağlayan unsurları sürekli gözlemleyin ve onlara odaklanın. Her şey aynı anda başarılamaz ama projeyi ayakta tutan unsurlar desteklenirse projenin başarısı daha garantidir.

Proje başlangıç toplantısına sponsor, proje yöneticisi, kilit paydaşlar ve ekibin gerekli üyeleri katılmalıdır. Başlangıç toplantısına ilgili kişileri çağırırken riskler üzerine düşünmelerini istemeniz faydalı olacaktır.

Projeyi tanımlarken projenin onaylanmasını sağlayan varsa iş planı vb. çalışmaları dikkate almayı unutmayın.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.