Şahin ve Okyanus

Bir adamcağız kötü yoldan para kazanıp bununla kendisine bir inek alır. Neden sonra, yaptıklarından pişman olur ve hiç olmazsa iyi bir şey yapmış olmak için bunu Hacı Bektaş Veli”nin dergâhına kurban olarak bağışlamak ister.

O zamanlar dergâhlar ayni zamanda aşevi işlevi görüyordu. Durumu Hacı Bektaş Veli”ye anlatır ve Hacı Bektaş Veli helal değildir diye bu kurbanı geri çevirir.

Bunun üzerine adam Mevlevi dergâhına gider ve ayni durumu Mevlana”ya anlatır. ‘, ‘Mevlana ise bu hediyeyi kabul eder. Adam ayni şeyi Hacı Bektaş Veli”ye de anlattığını ama onun bunu kabul etmemiş olduğunu söyler ve Mevlana”ya bunun sebebini sorar. Mevlana şöyle der:

  Biz bir karga isek Hacı Bektaş Veli bir şahin gibidir. Öyle her leşe konmaz. O yüzden senin bu hediyeni biz kabul ederiz ama o kabul etmeyebilir.

Adam üşenmez kalkar Hacı Bektaş dergâhına geri gider ve Hacı Bektaş Veli”ye, Mevlananın kurbanı kabul ettiğini söyleyip bunun sebebini bir de Hacı Bektaş Veli”ye sorar.

Hacı Bektaş da söyle der:

  Bizim gönlümüz bir su birikintisi ise Mevlananın gönlü okyanus gibidir. Bu yüzden, bir damlayla bizim gönlümüz kirlenebilir ama onun engin gönlü kirlenmez. Bu sebepten dolayı o senin hediyeni kabul etmiştir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.