Acil Durumlara Müdahale Taktikleri

acil durumİstemediğiniz problemler yaşıyoruz, acil çözümlere ihtiyacımız oluyor ve ortak akıl ile doğru çözümleri bulabileceğimizi biliyoruz.

Reyhan sunumunu bitirir ve oturur. Herkes beklediğinden daha ciddi bir problem olduğunu fark etmiştir. Kısa bir sessizlikten sonra Müdür Ahmet “Durum bu kadar kötüleşene kadar herkesin aklı neredeydi?” diye bir çıkış yapar.

Reyhan “Aslında kimse bu kadar kötüleşeceğini ummuyordu, bu yüzden kötü olasılıkları düşünmedik” dedi. Bazen iyiyi umut etmek kötüyü düşünmekten daha kolaydı.

Bazen son dakika gol yemekten kaçamayız. Tüm bir şirket olsa ile herkes bir anlık bir yanılgı ya da boşluğa düşebilir ve kendimizi acilen çözülmesi gereken durumların içinde bulabiliriz.

Bu durumda ne yapmanız gerekenler şunlardır;

Kimseyi suçlamayın. Suçlama ve problem çözme bir arada yürümez.

“Ben söylemiştim” gibi bir klişe kullanmayın. Bu da tersine bir suçlamadır. Problemi çözecek insanların damarına gereksiz yere basmayın.

Alternatif çözümler üretin ancak olası etkilerini ve yapılabilirliklerini göz önünde tutun. Problem acil olsa da kaliteli bir zaman ayrılarak düşünülmeli, yamamanın uzun vadeli çözüm getirmeyeceği unutulmamalıdır.

Durumun aciliyeti konusunda herkesin aynı fikirde olmasını sağlayın. Aciliyet kişilere göre farklılık gösterebilir ve bu durumda herkes senkron davranmayabilir. Birlikte davranmamak problemi daha da büyütebilir.

Problemin organizasyonal destek ihtiyacını belirleyin. Farklı seviyelerden neye ihtiyacınız olduğu konusunu netleştirin.

Problemin çözümünü üstleniyorsanız tüm ilgili tarafları çözümün bir parçası yapın. Çekincelerini, önerilerini ve uyarılarını dikkate alın.

Bazen çözümlerin yeni problem doğurabileceğini unutmayın, gözünüz açık olsun.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 + 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.