Atlara nicin gözlük takıyorlar

Olaylara at gözlügü ile bakmak ifadesi, bir kisinin bir olaya tek açıdan baktıgını, ona etken olan diger olayları veya faktorleri goremedigini veya gormek istemedigini anlatmak icin kullanılır.

Aslında atlar icin takılan gozluk, sekil olarak bile gozluge benzemez, onların gorus kapasitesini arttırmak icin degil aksine azaltmak icin kullanılır.

Atın evcilleştirilmesi, insanın dostu olarak en agır işlerde yardımcı olması, binek hayvanı olarak daha uzak yerlere ulasmasını saglaması, savaslarda olüme beraber gitmesi o kadar eskilere dayanır ki, bildigimiz atın yabani soyu hakkında hicbir bilgi yoktur. Bugün steplerde yaşlı bir aygırın önderliginde suruler halinde yasayan ve yabani olarak nitelendirilen atların evcil atlardan tureme oldukları herkes tarafından kabul edilir.

Canlıların gozlerinin algılayıp beyine bildirdikleri üç ana husus vardır. Biçim, renk ve mesafe. Ozellikle avcı olmayan otobur hayvanlar icin tehlikeyi uzaktan sezip, iyi bir mesafe tahmini yaparak kacabilmek cok onemlidir.

Atlar her iki yandaki gozleri sayesinde hem önlerini hem de arkalarını görme yetenegine sahiptirler. Ne var ki gözleri birbirlerinden çok uzaktadırlar. Bu da at icin, cisimlerin mesafelerini tespit bakımından buyuk bir zafiyet yaratır.

At arkasından ya da yandan yaklaşan tehlikeyi görür ama tehlikenin ne kadar yakın veya uzakta oldugunu kavrayamaz. Nesneleri neredeyse iki misli büyük goren at, tehlikeyi oldugundan yakındaymış gibi algılar. Bu nedenle sürekli endişe icindedir.

Yarış atlarına koşu sırasında yandaki hemcinslerinden ürkmemeleri icin yan taraflarını görmelerini engelleyecek gözlükler konulurken, at arabalarını cekenlere sadece önlerini görmeleri , diger yönlerde olan hareketlerden etkilenmemeleri icin gözlük takılır. Yani at gözlügü ile bakmak insan için olumlu bir davranış degildir ama atlar icin durum farklıdır.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.