Bağışlanmayı istemek

Bir arada stres altında çalışırklen zaman zaman birbirimizin kalbini kırarız. İşte bu noktada kırdığımız kalbi onarmak için özür dilemek yada özür dileyebilmek önemli bir hal alır. Asansörün kapısı açıldığında Cem kendisini Selim’le burun buruna buldu.

Selim her ne kadar nezaketen selam verdiysede Cem kızgınlıkla kafasını çevirdi ve asansörün bir an önce inmesi için dua etmeye başladı. Cem, sabahki toplantıda söylediği sözlerle Selim’i üzdüğünüz ve özür dilemesi gerektiğin biliyordu. Fakat özür dilemek ona zor geliyordu. Fakat yapmama gerek diye düşüngü.

“Bu sabah için özür dilerim Selim. Sana öğle yemeği ısmarlayabilir miyim?”

“Tamam” dedi Selim. “Plaza’nın önünde buluşalım”

Cem sadece iki hamle yaparak Selim ile olan arkadaşlığını tekrar rayına oturtabilmişti. Özür dilemesi gerektiğinin farkına varmış ve dilemişti. Baskı altında çalışılan yerlerde sınırların aşılması, zaman zaman birilerinin diğerlerinin kalbini kırması olasıdır. Bu kalp kırmalar bazen istemeden, bazen kızgınlıkla isteyerek olabilir.

Profesyonel özür dilemek hem kişisel kibiri yenebilmek hemde mevcut dengeleri koruyabilmek için çok önemlidir;

İzin isteyin

Karşınızdaki sizin özürünüzü kabul edecek durumda olmayabilir, o anda kabul etmek istemeyebilir. İzin isteyin ve bunu sanki ona bir hediye sunacakmış gibi yapın.

Bir şey beklemeyin

Özür karşılıksız olmalıdır. Onundasizden özür dilemesini beklemeyin yada özür dilemeyi taviz vermek olarak algılamayın.

Sadece hatalarınız için özür dileyin, kasıtlı yaptıklarınız için değil

Yapılmış bir hata için özür dilemek işe yarayabilir ama kasten yaptığınız bir şeyi tekrar edeceğiniz için bir süre sonra özürünüzün kıymeti kalmaz. “Ben bunu kasıtlı yapıyorum kusura bakma” diye bir şey yok.

Mazeret getirmeyin

Bazen bir hata yaptığımızda “Aslında bunu demek istememiştim…” “Sabah olduğu için oldu” vb. mazeretler getirmeye çalışırız. Yapılan hatanın kaynağından çok hasarı önemlidir. Getirdiğiniz mazeretler yarayı iyileştirmez. Siz kendinizle ilgili kısım için özrünüzü dile getirin yeter.

Verdiğiniz zararı kabullenin

Verdiğiniz hasdar ıanlayabilmeniz, empati yapmanız ve kendinizi o kişi durumunda hayal etmeniz özrünüzün samimiyetini artıracaktır.

Tüm sorumluluğu alın

Yaptığınız herşeyin, söylediğiniz her sözün sorumluluğunu almak zorundasınız. Yaptığınız işle ilgili yetkileri dağıtsanız bile sorumluluğunuzu devredemezsiniz. Sorumluluk devredilemez.

Ders çıkarın

Aynı hatayı iki kere yapana “eşek” derler. Yaptığınız hatalardan ders çıkarın ve tekrarlanmaması için elinizden geleni yapın. Kolayca özür dileyebilmek kolayca hata yapabilmek değildir. Hiç özür dilememek için elinizden geleni yapmalısınız.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − ten =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.