Belkide hedef kitlen yanlış

Sadece mevcut hedef kitlenize, sizin ürünlerinizi alır diye düşündüğünüz kitleye yönelik çalışmalarla sınırlı kalırsanız büyümeniz sınırlı olacaktır. Eğer hedef kitlenizi değiştirecek akılcı bir yöntem, taktik bulursanız kazancınızda o oranda artacaktır. Yani futbolu sadece erkekler seyreder ya da yemek kadın işidir diye düşünerek oluşturulan stratejiler sığ bir düşüncenini ürünüdür. Bakın size açıklayayım;

Anneler günü, sadece bireyler değil aynı zamanda birçok kurum içinde pazarlama taktiklerinin değişmesi, kampanyalar yapılması açısından önemli bir gündür. Özellikle bir hafta öncesinde bir çok reklam panosunda, epostanızda Anneler Günü ile ilgili kampanyalara rastlarsınız. Bakın Japonlar ne yapmışlar?

Japonya’nın Tokyo kentinde tüm metro istasyonları bu sebeple çikolata ve çiçek posterleri ile doldurulmuş. Enteresan olan ise metro içindeki TV’lerden yayınlanan reklamlarda annenize Nintendo’nun taşınabilir video oyun sistemini alın ve ister oyun ister yemek tarifleri yükleyin şeklinde reklamlar verilmesi.

2004 yılında çıkan dokunmatik ekranlı Nintendo DS Japonya’da 16 milyon adet satılmış. Fakat satışların büyük bir yüzdesinin kadınlara yapıldığı saptanmış. Bu yüzden şimdi oyun üreticileri genç kızları ve kadınları hedef lana onların ilgi alanlarına yönelik oyunlar hazırlamaya başlamışlar.

Yapılan araştırmalarda özellikle metrolarda gidip gelirken oyun oynamayı ki özellikle hafıza ve beceri geliştirici(yemek yapmak vb.) oyunları daha anlamlı bulduklarını söyleyen bir çok kişi olmuş. Üstelik bunun çok havalı ve moda bir kavram olduğunu düşünenlerde varmış.

Japonya’nın en popüler mağaza zincirlerinden biri olan Tsutaya “Genç Kızların Stili” adlı bir köşe yaratarak kadın alıcıların ilgisini çekmeye ve potansiyel alıcıları haline getirmeye çalışıyorlarmış. Bazı ev kadını dergilerinde Nintendog gibi yani sanal bir evcil hayvan beslemek gibi ev kadınlarına yönelik oyunların reklamları(Ör. Farmville) veriliyor.

Şimdi yapmanız gereken şu;

Bugüne kadar sizin ürünlerinizi kimlerin aldığını inceleyin. Muhtemelen alıcılarınız sizin bugüne kadar pazarlamaya çalıştığınız bir kitledir.

Şimdi benim ürünümü alma ihtimali biraz olsun var diye düşündüğünüz bir gruba odaklanın. Her açıdan reklam, tanıtım, şirket içi ve mağaza içi düzenleme dahil olmak üzere o kitle ile ürün/servisinizi barıştıracak birbirleri için vazgeçilmez olabilecek bir şeyler hayal edin. Değiştirebileceğiniz aslında bir çok şey olduğunu göreceksiniz. Diğer mahalleye nasıl satış yapabilirim? Yurtdışına nasıl satabilirim? Geceleride satabilir miyim? Benim şirket arabalarım geceleri boş duracağına başkalarına kiralasam mı? gibi bir çok farklı fikri yakalayabilirsiniz.

Nintendo’nun en büyük rakibi Playstation ise treni kaçırmış durumda. Neredeyse tamamı erkekler tarafından tüketilen bir ürün olmuş durumda. Onlarında kendilerine Nintendo’dan farklı bir çıkış yolu bulmalarının zamanı geldi bence.

Artık hedefinizi değişirmeli ya da kar hedefinize birden fazla yoldan ulaşmaya çalışmaya başlamnızın zamanı geldi.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.