Bir kredi kartının adım adım çalınışı

Bir ATM’den kartın nasıl çalındığına ilişkin bir hikayeyi gerçek fotoğraflarıyla size anlatacağım. Bugün yaptığım şey biraz fotoroman gibi olacak ama dolandırılmanın bazen ne kadar kolay olduğunu göstermek istiyorum sizlere.

1. Öncelikle dolandırıcı ATM’e bir müşteri gibi giriyor.

2. Bir takım ayarlar yapıyor. (Ne olduğu aşağıda gösterilecek.)

3.Daha sonra işini tamamlayıp çıkıyor.

4.Zavallı müşteri içeri giriyor. Kim bu noktada dolandırılacağını düşünür ki?

5.Kartı ile işlem yapmaya çalışıyor ama nafile. Vazgeçip kartını geri almaya çalıştığındada makine bir türlü kartını geri vermiyor.

6.Sonra dolandırıcı bir müşteri gibi içeri giriyor. Yardımcı olmak istediğini söylüyor.

7.Belkide şifrenizi yanlış girmişsinizdir diyor dolandırıcı ve adamın şifresini öğrenip birkaç kez beraberce deniyorlar. Ama nafile yine çalışmıyor. Fakat dolandırıcı artık ŞİFREyi öğrenmiş oluyor. Dolandırılan kişi ben daha sonra bankadan kartımı alırım diye çekip gidiyor.

8.Dolandırıcıda çıkıp gidiyomuş gibi yapıyor. Daha uygun bir vakitte geri dönmek için.

9.Dolandırıcı geri dönüyor ve kurduğu düzeneğe takılan kartı alıyor, zaten şifreyide biliyor. Kart hesabındaki tüm parayı alıyor. Kredi katı isedahada kötü gidip kullanacak.

10.Ve mutlu mutlu çıkıp gidiyor. Şimdi gelelim kurulan düzeneğe;

11.Bir parça tel aşağıdaki gibi kıvrılıyor. İnceve yassı olması ve siyah seçilmesi farkedilmesini zorlaştırıyor.

12.Bu tel AM’de kartın girdiği yere yerleştiriliyor.

13.Böylece kart hazneye itildiğinde makine tarafından kabul edilmiyor ve doğal olaak geride verilemiyor. Suni olarak kart sıkıştırılmış oluyor.

14.Kart aşağıdaki gibi telin içinde kalıyor.

15.Dolandırıcı teli tutup çektiğinde kartınız elinde.

LÜTFEN ASLA VE ASLA KART ŞİFRENİZİ KİMSEYE VERMEYİN.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir kredi kartının adım adım çalınışı” hakkında 4 yorum

 1. Recep Hilmi Tufan

  Bunun için en iyisi kartı hazneye yerleştirmeden kartsız işlem yapmak…

 2. Tayfun Kurt

  Yeni tip ATM lerde bunu önleyen bir ön kapat mevcut. Tabi ne kadar önlense de iş yine kişinin kendisinde bitiyor. Şifreyi kimseye söylemedikten sonra sorun yok. Hatta yine ATM lerin yanında müşteri hizmetlerine ulaşmak için telefon olur. Böyle bir durumda kartın kullanıma da kapatılması müşteri hizmetlerinden istenilebilir.

 3. ilysa

  3 sene önceydi, üniversite hazırlık sınıfında okuyorddum galiba, İstanbula yeni gelmiş saf anadolu çocuğuydum 🙂 O gün iftara çağırmıştık arkadaşları, para çekmek için bankamatike kartımı soktum ve kart sıkıştı, arkamda sırada duran biri yanaştı, cebinden güya bankayı aradı, bana uzattı telefonu… Bende saf gibi bütün bilgileri verdim teelfondaki banka memuruna (!) Sözde memur yarım saat içinde bankaya gelmemi söyleyince kartı bırakıp bankaya koştum, telefonu uzatan adamda benimle biryere kadar geldi.. Velhasılı kelam yaklaşık 600 lira paramı çaldılar… Jandarmaya gittiğimde birsürü fırça yemiştim, şikayetçi olmamam için korkutmuşlardı beni, inşallah yaptıkları yanlarına kalmamıştır…

 4. Tayfun Kurt

  Hiç bir müşteri temsilcisi telefondan kart şifresini sormaz. Aynı şekilde hiç bir banka e-posta yoluyla kredi kartı gibi bilgilerin gönderilmesini istemez. Çok dikkatli olmak gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

six + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.