Bir Otomobil Devrimi

corneliusCornelius Koelblin/BMW Group sözlerine  mega trendler yani sizi en çok etkileyen şeyler, 5-10 yıl içinde herşeyi değiştirdi. 2007 yılında BMW yönetim kurulu premium olma stratejisini değiştirme kararı verirken en dinamik, en sürdürülebilir olması yönünde bir karar aldı. 200 kişilk proje ekibi ile birlikte ayrı bir binada 2 yıl boyunca bir çok fikir birleşerek ayrı bir marka yaratma fikri ortaya çıktı diyerek sözlerine başladı ve ana marka altında alt markalar oluşturmaya başladıklarından bahsetti.

BMW i : Vizyoner, hareketli aksamlı,karbon yapıda, mobilite olacak, park bilgileri kullanılması, tasarımla birlikte ilham verici olarak tanımlandı. (www.bmw-i.com ).

Premium algısı değişmeye başladığında sadece statü-itibar değil sürdürebilir olması lazım diye düşünülmeye başlandı.

Hedef kitle, inananlar ve yenilikçiler diye ayrıldı. İnananlar deneyimli, birşeylerin değişmek zorunda olduğunu biliyorlar, Yenilikçiler ise en son teknolojik ürünler istiyorlar, yenilik için fedakarlık yapmaktan kaçınmıyorlar şeklinde yorumlandı.

BMW i3 : Rekabet, compact, geniş, konforlu iç tasarım, elektrikli, emisyon sıfır, uzaktan kumandalı, yenilenebilir malzeme. Concept Coupe Modeli

BMW i8 : Geleceğin spor modeli, 2.7 lt km başına benzin tüketimi var, elektrik teknolojisi mevcut, imaj sahibi, e-driver, dinamik, heyecan verici. Concept Spyder modeli.

Araba üretiminde sürdürülebilir olması yeterli değil, ürün döngüsündeki her bir elemanı değişime uygun tanımlamak lazım diyen KOELBLİN, BMW modellerini satışa sunmadan hikayelerini anlatmaya başladıklarından bahsederek, merak uyandırmanın, yenilik vurgusu yapılmasının, hybrid (elektrik motor desteği ile çalışması) özelliğini vurguladı.

19 BMW i ise gerçek bir başarı hikayesi diyerek sözlerine devam eden konuşmacı,facebook da  1 milyon müşteri sayısına ulaşmış ve ayrı bir ekip tarafından yönetilen sayfasında sayfa ziyaretçilerinin %15’inin 35 yaş düzeyinde , %17’sinin BMW hayranı olduklarını tespit ettiklerini belirtti.

Cornelius  , Özel soru ve forumlarla her yıl model ve yenilikleri geliştirmek üzere yol aldıklarını ve yeni model ve tasarımlarını  video uzerınde katılımcılara  göstererek sunumunu tamamladı.

belgin_usanmaz1MCT PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI

05-06 ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL

Hazırlayan: Belgin USANMAZ

(belginusanmaz@gmail.com)

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 16 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.