Bırak Müşterin Anlatsın – Tanyer SÖNMEZER-MCT Danışmanlık

Hikayemizi bizim yerimize konuşanlar var, onları  yüzü kapalı maskeleri var. Hayatımızın neresindeler bilmiyoruz sadece bir kişi konuşuyor, herkese etkisi oluyor ve deneyimi alıp götürüyorlar diyerek etkileyici sözlerle sunumuna başlayan SÖNMEZER, eskiden dünyada yeni birşey çıkar, hayatımıza girer, sonra İngilizlere gider, peşisıra Türkiye’ye gelirdi. Sonra değişir dönüşür, at, orak ve silah olur bir yangın külüne dönüşürdü. Bu konuda  Avusturalyalı UGG  botunu  örneklendiren konuşmacı, özelliği en iyi koyun derisinden yapılmış olması, sadece biz yapıyoruz diye vurguluyarak pazara giriş öyküsünü anlattı. Eskiden bakkal, taksi, komsular arasında konusulan yayılan bir haber sistemi varken artık gecenin dördünde kontrol edemediğiniz bir an ve alanda sizden bahsedilebiliyor diyen ünlü konuşmacı, SEN GEÇERSEN YOL OLUR? temalı Aslan veMinik Fare hikayesini anlatarak değişimi yönetmenin yolu var mı? Ne yapayım da benden konusulsun? sorularına geliştirdiği,

 6 eksi 1 kuralı ile cevap verilmesi gerektiğinden bahsetti.

1.KURAL : TABU

Markaniz konuşur, başkalarını anlatır. Pepsi-Cola’yı konuşturur.Burger King,Mc Donald’s,Mercedes,BMW.Yıkılması zor özelliği olan markalar bir diğerini anlattırır.

2 KURAL : OLAGAN DIŞI BİRŞEY KONUSTURUR

Red Talls da Zenci pilot, Brave Tralier oku kızıl saçlı kızın atması vb. Gibi beklenenin  dışında bir görüntü, eylem söylem her daim konuşturur.

3 KURAL : EĞLENCELİ OLAN

Eğlence kültürü değere işlenmiştir. Düğünde öğle bir parça vardır ki o olmazsa olmaz düğün sonlanmaz ve o parça hep konuşulur.

4 KURAL : DİKKAT ÇEKEN

Gezegenlerden Saturn, hep halkasından dolayı ilk akla gelendir. Eğer dikkat çekici bir etkileşim yaratabiliyorsanızn bu mutlaka fark edilir.

5 KURAL : SIR

Arkasında ne olduğunun heyecanını canlı tutmak , sırrı yönetmek önemli.

6 KURAL : SÜRPRİZ OLAN

İşinize drama katın.Duygulara hitap edici vurgular yapmak önemli

-1 KURAL      :REZİLLİK

Normal bir durumdan 23 kat daha fazla konusulmak isteniyorsa aklınızdan geçmeyen tuhaf birşey yapın.

SÖNMEZER, Elinizdeki kağıtlara güvenmeyin, her bir müşteri sizin için yüzlerce euro,dolar değerinde, facebook, twitter mazi olsa da konuşmaya devam edilecek bir çok kanal mutlaka  olacak, kendi konuşan, kendi dinleyen yani kısa kendi devri bitti diyerek İNSANLARIN İSİMLERİ MUHTELİF onlar HER YERDELER! BUNU HİÇ UNUTMAYIN! diyerek çarpıcı ve etkilieyici sunumunu tamamladı.

MCT PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI

05-06 ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL

Hazırlayan: Belgin USANMAZ

(belginusanmaz@gmail.com)

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.