Bu gerçekten direnç mi?

resistance“Direnme” kelimesi organizasyonal değişim kapsamında düşünüldüğünde mevcut durumun değişmesine olan isteksizlik olarak tanımlanabilir. Aslında tehlikeli bir kavram olarak, isteksizliğin anlamını zayıflatır. Eğer bu tipte bir isteksizlik yaklaşımı ile değişime başlarsak kendi eforlarımızı sabote ediyoruz demektir.

“direnme” kelimesi organizasyonel değişim kapsamında değerlendirildiğinde birçok anlama sahip olduğu görülebilir. Çoğunlukla “tersine itmek – pushback” anlamında kullanırız. Aslında direnme, bizim değişim nasıl yapılır konusundaki düşüncemize ters bir durum oluştuğunda ve bunu içimizde, derinlerde bir problem olarak değerlendirdiğimizde ortaya çıkar. Eğer kavramı iyi anlarsak değişimi daha iyi kotarırız.

Direnme yüklü bir kelimedir. Değişime aracılık eden bakış açısını içerir. Değişim gerçek bir olasılık olarak görüntüye girdiğinde değişim aracısının ilk karşılaşacağı şey direnç’tir. Burada kavram tersine döner ve “direnç gösterenler” kendilerini değişime direnç gösteren olarak görmezler. Onların bakış açısıyla değerlendirildiğinde yaptıkları şey dünyayı bildikleri ve daha önce onaylanmış şekliyle koruduklarıdır. Direnç bir yandan insanları yalanladığı için küçük düşürücüdür.

Birincil davranış değişime aracılık edene yardım etmemek şeklinde gelişir. Değişime aracılık eden daha işbirlikçi bir yaklaşımla “değişimi“ daha derin ve daha az etkileyici bir şekilde yaymaya çalışır. İnsanlar doğru veya yanlış bunu bir şekilde algılayacaklar ve değişime aracılık edene karşı kırgınlık besleyebileceklerdir.

Yaptığının aynısını yapmaya devam etme eğilimine “aktif ısrar” gibi bir kelime kullanabiliriz. (active persistence) Aktif inat sahip olunan şeylere tutunmaktır. Böyle düşünürsek farklı bakış açıları yakalayabiliriz;

  • Değişme aracılık edenler için aktif ısrar iyi bir şeydir. Bunun anlamı her halukarda değişim geleceği için belirli bir noktada aktif ısracılar neden ısrar ettiklerini açıklayacaklardır.
  • Aktif ısrar kızgınlık ve sinikliği birleştirdiğinde ne olduğunu ve ne olsa iyi olurduları karıştırabiliriz.
  • “Temiz sayfa” yaklaşımı aktif ısrarı sinir ve siniklik ile birleştirir.
  • Aktif ısrarcılar mevcuda sahip çıktıkları kadar yeni olana karşı çıkmazlar.
  • Aktif ısrarcılar çok hızlı gidilmemesinin güvencesidirler.

Eğer aktif ısrarı sinir ve siliklikten ayrılabilirseniz doğrusu budur. Geçmişte işlerin ne kadar başarılı ilerlediğine ilişkin minnetinizi iletmeyi unutmayın.

Dışarıdan bakma yaklaşımı size iki ödül kazandırır; sinir ve siliklik limitlerin zorlayacak ne yapmanız ve yapmamanız gerektiğini gösterirken aktif ısrarı öğrenirsiniz. Doğrudan işe giriştiğinizde neyin neden değişmesi gerektiğini doğrudan iletmeye başladığınızda ikinci ödülünüzü alırsınız ki buda sizin daha iyiye doğru değişen bakış açınızdır.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.