Cep telefonu ve tahammül

Eğitim verdiğim profesyonel kurumlarınma bir çoğunda eğitim esnasında katılımcılar cep telefonlarını kapatmak gibi bir nezaketi atlıyorlar ve maalesef  ve bunu o kadar doğal buluyorlar(aşağıda sebeplerini açıklamaya çalıştım) ki şaşırıyorum. Halbuki ilkokulda bile ders esnasında yanımızdaki ile konuştuğumuzda bunun saygısızlık olduğunu bilerek yetiştirildik. Ne yazık ki cep telefonu sağladığı kolaylıklar gibi rahatsızlıklarda veriyor.

Bir sinemada ya da tiyatroda bir cep telefonu çaldığında bazıları çok rahatsız olur bazıları çok kızar. Hemen hemen hepimizin elinin altında olup kullanmamıza ve hatta bazen bizimde böyle yerlerde açık unutmamıza rağmen neden aşırı tepki veririz?

Garson geldiğinde “bir dakika” dedi Ahmet. Ayşe ile birlikte menüye son bir kez göz attılar ve tam siparişlerini verecekleri sırada Ayşe’nin telefonu çaldı.

Ayşe garsona “Biraz sonra,” dedikten sonra ve telefonuna dönüp “Merhaba” dedi. Garson, Ahmet’e dönerek”hazır olduğunuzda lütfen beni çağırınız” diyerek uzaklaştı. Ahmet biraz rahatsız olmuştu. Hala cep telefonu kültürümüze “biriyle yemekteyken kapatmanın” girmediğini düşündü. Birileriyle birlikteyken yada konuşurken telefona yanıt vermek belkşide bir çoğumuzun farkında olmadığı bir KABAlıktır.

Bu kabalıklar nelerdir derseniz;

  • Tiyatro, konser, sinema, toplantı, restaurant veya derste telefonu kapatmamak.
  • Bir görüşme esnasında telefonun kimden geldiğine bakmak yada telefon ile uğraşmak
  • Sessiz bir yerde(kütüphane, hastahane vb.) yada çevrenizdekileri rahatsız edecek bir yerde konuşmak.
  • Araba kullanırken araç kitsiz konuşarak dikkatinizi dağıtmak sureti ile tehlikeli sürüş yapmak

Yukarıda saydığım şeyleri yaşadığınız bir çok yerde belkide rahatsızlığınızı çok iyi ifade edemiyorsunuz. Aslında nazik ve kibar olan birçok insan neden cep telefonu yüzünden kabalaşıyor?

Bence bunun nedeni özgüven.

Telefonu çalan kişi açısından;

Bir kere öncelikle cep telefonu bir şeylerin önemini gösteriyor. Telefonumuzun bizi ve çevremizdekileri rahatsız etmesine izin veriyoruz çünkü ya “aranmak için çok önemli sebeplerimiz” olduğunu düşünüyoruz ya da “ o telefonu açmazsam bir şeyler yürümez” diye düşünüyoruz. Bu yüzden yaptığımızın kılıfını uydurmuş oluyoruz ve kaba olmadığımızı düşünüyoruz.

Çalan telefondan rahatsız olanlar açısından;

Yukarıdaki kişi, bir sinema ya da tiyatrodayken eğer çevresinde birinin telefonu çalarsa çok sinirleniyor. Hatta bazen pişman olacak kadar. Ve asla kendi mazeretlerine başkalarının sahip olabileceğini düşünmüyor.

Bu noktada rahatsız olanın duygularını dile getirmesi(ama nazik bir şekilde) fakat aynı şekilde kendisininde benzer durumlara düşebildiğini hatırlaması gerekiyor. Ve kırıcı yada sonrasında pişman olunacak bir şeyler yapmaktansa duygularınızı anlatıp karşınızdakinin ne yapıp yapmayacağına kendisinin karar vermesini beklemenizde fayda var.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 + 18 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.