Echelon

ECHELON, 5 devletin (ABD, Ingiltere, Kanada, Avustralya, Yeni Zellanda) istihbarat örgütlerinin dünya üzerindeki iletisim sistemlerini denetlemek için kurdukları ortak projenin kod adidir. ECHELON projesinin temelleri 1947’deki UKUSA anlasmasıyla atılmıs, ve 1971’de hayata geçmesinden günümüze dek kapsamını ve kullandıgı teknolojileri sürekli genisletmistir. Liderligini ABD Milli Güvenlik Dairesi NSA’in yaptıgı ECHELON’un bugün telefon görüsmeleri, emailler, internet baglantilari, uydu haberlesmeleri gibi akla gelebilecek tüm modern iletisim sistemlerini büyük oranda denetledigine inanılmaktadır.

ECHELON nasıl çalısır?

ECHELON sisteminin veri toplamak için kullandigi çesitli yollar vardir. Gelismis anten sistemleriyle uydu haberlesmelerini dinlemek (ki çesitli raporlara göre bu antenler ABD, Italya, Ingiltere, Türkiye, Yeni Zellanda, Kanada, Avustralya, Pakistan, Kenya topraklarinda ve muhtemelen diger bazi ülkelerde de faaliyettedir), yeryüzündeki telefon hatlarini dinlemek, internet baglantilarini dinlemek (internet aginin anahtar baglanti-router noktalarinda ECHELON’un veri iletisimini filtreden geçiren sniffer sistemlerinin bulunduguna inanilmaktadir), kitalararasi iletisim hatlarini dinlemek (ABD’nin okyanus tabanindaki telefon hatlarini kontrol altinda tutabilmek için bu kablolara dinleme cihazlari yerlestirdigi bilinmektedir, bu cihazlardan biri 1982’de kablolarin bakimini yapan bir Fransiz sualti ekibi tarafindan bulunmustur) gibi çesitli yöntemlerle, dünya üzerindeki iletisim sistemlerinden geçen veri paketleri ECHELON tarafindan düzenli olarak toplanmaktadir. Elde edilen bu veriler, DICTIONARY (sözlük) adi verilen bir filtreleme sisteminden geçirilir. DICTIONARY, dinlenen veriler içinde ECHELON projesinin 5 ortak devletince belirlenen anahtar kelimeler, isimler, adresler, vs. gibi bilgileri tarayan bir bilgisayarlar agidir.

Ayiklanan bu “tehlikeli” iletisim unsurlari uzmanlarca incelenmek üzere takibe alinir.

ECHELON bu kadar güçlüyse neden daha önce duymadım?
ABD hükümeti ECHELON’un varligiyla ilgili tüm iddialari reddetmektedir. Ama bu yeterli olmamali. Avustralya ve Yeni Zellanda hükümetleri ECHELON’un varligini kabul ettiler. ECHELON hakkinda Avrupa Parlementosu’ndaki ilk rapor 1988’de yayinlandi. 1997’de Steve Wright tarafindan hazirlanan politik kontrol teknolojileri konulu ikinci bir Avrupa Parlementosu raporu (raporun ingilizce orijinali http://cryptome.org/echelon-ep.htm ) ECHELON hakkinda daha detayli bilgiler içeriyordu. Bu rapora göre ABD, Avrupa’daki telefon, faks, ve email haberlesmelerinin %90’ini ECHELON sistemiyle denetliyordu. Projeye ortak 5 devletin DICTIONARY’ye girdigi anahtar kelimeleri içeren bir veri elde
edildiginde, o anahtari içeren iletisim paketi otomatik olarak istegi yapan ülkenin istihbarat örgütüne gönderiliyordu. Avrupa Parlementosu’nu rahatsiz eden nokta, bu sistemin potansiyel terör eylemleriyle ilgili bilgilerin ele geçirilmesinin yaninda, çesitli ülkelerle ilgili ekonomik istihbaratin da ele geçirilmesine olanak vermesiydi. Gerçektende, soguk savas dönemi sirasinda gelistirilen ve askeri bilgileri filtreleyen çesitli elektronik istihbarat sistemlerinin aksine ECHELON, resmi daireler, sirketler, organizasyonlar ve bireyler gibi kaynaklari dinlemektedir.
Avrupa Parlementosu bu kaygilarin sonucu olarak kisisel mahremiyetin korunmasina yönelik bir arastirma komitesi görevlendirdi. (http://www.heise.de/tp/english/inhalt/co/6724/1.html ).
Italyan hükümeti ECHELON’un bilgi toplama yöntemlerinin Italyan kanunlarina aykiriliginin incelenmesi için bir komisyon kurdu (http://www.sunday-times.co.uk/news/pages/sti/98/05/31/stifocnws01003.html?999).

Danimarka Parlementosu da benzer bir arastirma baslatti. Ve 1999’da, ABD’deki elektronik mahremiyet örgütü EPIC, ECHELON’un faaliyetleriyle ilgili olarak ABD hükümetini mahkemeye verdi
(http://www.epic.org/open_gov/foia/nsa_suit_12_99.html ).

ECHELON’un topladigi veriler ne ise yarıyor?
ECHELON’un 1947 UKUSA anlasmasinda karara baglanan temel görevi ulusal güvenligin korunmasiydi. Projenin bugün de bu amaca hizmet ettigi biliniyor. Ama bunun yaninda, endüstriyel casusluk, sivil olusumlarin denetlenmesi Amnesty International, Greenpeace, vs.), ve kisisel iletisimin kontrol altinda tutulmasi gibi otoriter amaçlarla da kullanildigi konusunda kanitlar var. ECHELON türünün tek örnegi degil, Rusya, Fransa, Israil gibi devletlerin de benzer sistemler kullandigi biliniyor, ama ECHELON benzerlerinin en gelismisi ve en utanmazi.

Jam ECHELON Day nedir?
İlk kez 1999’da denenen bir sivil eylem olan Jam ECHELON Day, 21 Ekim 2001’de ikinci kez denenecektir. Eylemin mantigi, ayni günde, ECHELON filtreleme sistemine takilacagi bilinen anahtar kelimeleri içeren mümkün
oldugunca çok email iletisi göndererek, ECHELON sistemini bir günlügüne de olsa kilitlemektir. 1999’daki denemenin basariya ulasip ulasmadigi bilinmemektedir. ECHELON’u olusturan bilgisayar sistemlerinin ABD tarafindan finanse edilen sinirsiza yakin kapasitesi göz önüne alindiginda, böyle bir eylem girisiminin sembolik kalacagi hemen hemen kesindir. Ama eylemin asil amaci, insanlari ECHELON hakkinda bilgilendirmek, ve ECHELON’a karsi tepkisiz kalinmayacagini, projenin sahiplerine göstermektir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Echelon” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.