Email ile pazarlamada değişime uyun!

Email ile pazarlama artık zorlaştı. Artık istedikleri inbox’lara giremiyorlar, gönderdikleri mesajların akılda kalmasını sağlayamıyor ve en önemlisi gönderdikleri emaillerin performansını ölçemiyorlar.

Demekki değişimin vakti geldi. Artık bilinen usullerle email gönderimi yapmanın ve sonuç beklemenin anlamı yok.

Ne yapacaksınız;

1. Mesajlarınızı spam’e atan servis sağlayıcı, email servisi vb. yerleri düşman bellemeyin. Onların kullanıcılarına hayatlarına özen gösterdiklerini ve onların istemedikleri şeylere engel getirmeye çalıştıklarını unutmayın. Eğer onlara saygı duyarsanız ve gönderimlerinizde buna dikkat ederseniz başarınız artacaktır.

Spam butonundan korkmayın. En azından nasıl algılandığınızı bilmenizde fayda var. “Herkese gönderelim ne tutarsa” mantığı ile etik dışı yada kesin söylemek gerekirse “ahlaksızca” pazarlama size bir şey kazandırmaz.

Mutlaka gönderimlerinize kişilerin gönüllü üye olmalarını, istemediklerindede üyelikten kolayca çıkabilmelerini sağlamalısınız.

2. Email ile pazarlamaya başlamadan ilk mesajların tonu, içeriği çok önemlidir. Yıllardır sizi bilen müşterilere gönderdiğiniz email ilke yeni üye olanın mesajı aynı olmamalıdır. Samimiyet arttıkça ve anlaşıldıkça konseptinizide geliştirmelisiniz. Ayrıca “behavioral targeting- davranışsal hedefleme” çok önemli hale geliyor. Adamına göre mesaj çok önemli.

Buraya kadar kıssadan hisse: Daha fazla emailinizin inboxlara girmesi ellerinizde, inboxlara sokamadığınız emaillerin günahını farklı yerlerde aramayın.

3. Hala teknoloji konusunda yeterince gelişmemiş organizasyonlarda email başarılı olamıyor. Yani yeterince teknoloji hakim değilse firmada orada çalışanlarda email okumuyorlar.

4. Aynı şekilde tersinden düşünün. O firmalarda email ile pazarlamayıda o ana kadar şirketin teknik tarafından sorumlu olan amatör bir IT’ci üstleniyor. Her işin ustası olduğu email ile pazarlamada atlanabiliyor. “Sadece email gönderelim” mantığı çalışmıyor.

5. Bu tip kurumlarda Email verimli bir kaynak olarak görülmediği için getirileri hesaplanmıyor. “Zaten ucuz” yada “bedava” olarak algılandığı içinb yeterince profesyonel ilgiyi yakalayamıyor. Halbuki “akıllı” firmalar email silahını çok akıllıca kullanabiliyorlar.

6. Email bir sosyalleşme aracı olarak görülmüyor. O yüzden kişilerle olan iletişimi geliştirme yada interaktivite anlamında çok başarılı olamıyor.

7. “Tuttuğuna gönder” yerine eldeki listelerin içerik, kişisel özellikler, lokasyon vb. çeşitli özelliklere göre özelleştirilmesi gerekiyor.

Buraya kadar kıssadan hisse: Gönderdiğiniz emaillerin kişilerin aklında kalması kendiliğinden gerçekleşmez. Hedefinize ulaşmanız için gerekenleri belirlemeli, planlı bir şekilde davranmalısınız.

8. “Sonucunu ölçümlemediğiniz hiç bir şeyden başarı beklemeyin.” Her pazarlam kanalı gibi Email performansıda sayısallaştırılmalıdır.

9. Email abonelerinizin yaşam süresini ölçümlemelisiniz. Azalış durumu ile ilgili B planlarınız olmalı.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 − 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.