Etiket arşivi: çay

Kahveyi bırakmalı mı? bırakmamalı mı?

Meğerse biz Türkler yıllardır kahveye öyle acıkmışızki Star Bucks’lar, Gloria Jeans’ler hemen hemen her sokağa açılmasına rağmen hepsini tıka basa doldurduk. Kafein, bugün kolay erişilebilen, sosyal olarak kabul görmüş, fiyatı uygun ve yasal olan dünyanın tercih ettiği modern ilaçtır. Sağlığa etkisi açısından olumlu ve olumsuz bir çok şey söylenmesine rağmen bağımlılık yaratmakta olduğu bilinmektedir.

Gençken favorim kola ve meyva suyu idi ve kahveyi hiç sevmezdim. Üniversite ile birlikte uzun çalışma saatleri, sabahlamalar başlayınca kahve(türk kahvesi ve nescafe) ile tanışmıştım. Ama bir alışkanlık olarak değil sadece uyumamam gerektiği için ve gerektiği zamanlarda içiyordum. Yaz geldiğinde kahve aklıma bile gelmiyordu.

Daha sonraları filtre kahve, espresso cappuccino, üçü bir arada gibi kahve çeşitleriyle tanıştım. Hatta Amerika’da kaldığım süre içerisinde bilmeden Starbucks’a gitmiş, sadece “bir kahve lütfen” demeyi düşünürken yanımdakinin 10 dakika kahvesinin içine istediği malzemeleri saymasını izledikten sonra dışarı kaçmıştım. (Daha sonra Türkiye’ye geldikten sonra “siz Starbucks’ı bilmiyor musunuz? gibi ukalalıklar yaptığımı da inkar etmiyorum.)

Fakat bir gün diş ağrısı sebeibyle diş hekimimin yolunu tuttum. Bir dolgu yapılması gerekiyordu ve ağzımı uyuşturmak için bir iğne yaptı. Fakat ağrı hassasiyetim hiç azalmadı, bir iğne daha yaptı, değişen bir şey olmadı. Daha fazlasının bana zararı olacağını söyleyerek dolgumu yaptı. (Hayatımda bu kadar canımın yandığını hatırlamıyorum.) Sonraki konuşmalarda kahve çok içtiğim için metabolizmamın uyuşturuculara dayanıklı hale geldiğini söyledi. O günden sonra kahveyi azalttım. Ve şunları yaptım :

1- Önce kahveden çay’a sonrada çay’dan bitki çaylarına geçtim.

2- Kafeinsiz kahveyi seçtim ve onuda sütle içtim. (Kafeinsiz kahvenin en güzel tarafı hem kahve lezzetini almanız hemde uykunuzun hiç kaçmaması.)

Ancak unutulmaması gereken bir şey var: Kahveyi ve doğal olarak kafein’i bıraktığınızda baş ağrıları vb. sıkıntılar oluşabiliyor.

Neden kahveyi bırakmalı?

Kafeinden gelen enerji ve uyanıklık hissi sunidir. Çünkü etki geçtiğinde yıkım 2 katı fazla olur. Bazı araştırmalarda kişilerin beyin aktivitelerini hızlandırdığı fakat önceliklendirmede yavaşlattığı gibi enteresan sonuçlar var. Bende bazen çok kahve içtiğimde önemsiz bir sürü işe bir sürü vakit ayırdığımı, bir labirentteki fare gibi sürekli enerjik bir şekilde dolanıp durmama rağmen bir sonuca ulaşamadığımı hissettiğim oluyor.

Bazen kahvenin sezgi ve yaratıcılığımıda olumsuz etkilediğini düşünüyorum. Önümde bir yapılacaklar listem var ise kahve içtiğimde hepsini tıkır tıkır yapıyorum. Ama uzun dönemli stratejik bir plan geliştirmek vb. bir konuda beynimi çok hızlı çalıştırdığı için konsantre olmakta zorlanıyorum. Beynim aynı anda bir çok şeyi yapmaya çalıştığı için odaklanmakta zorluk oluşuyor.

Artık geceleri içmiyorum çünkü uyku düzenimi bozuyor. Sabahları kahvaltı sonrası sıcak bir kahve günün geri kalanı için çok iyi oluyor.

Ayrıca kahve hararet yaptığı için özellikle yazları minimumda tutmaya çalışmak gerekiyor.

Hala azımsanmayacak sayıda kahve içiyorum ve sizlere içmeyin demiyorum. Sadece her şeyin alışkanlık yapanı sonradan bir çok sıkıntı ortaya çıkarıyor.

Paylaşın: