Etiket arşivi: cilalamak

Nasıl başarıyorlar?

succeedŞeytan gerçekten ayrıntılarda gizli ve başarı oralarda geziniyor. Aslına bakarsanız kiminle konuşsanız mutlaka çok iyi bir fikri vardır. Öte taraftan nelerin başarılı olduğuna bakarsanız aslında küçücük şeylerin yarattığı farkların başarı getirdiğini görürsünüz.

Örneğin bir web sitesine girdiğinizde site sahibinin küçücük noktalardan para kazandığını görebilirsiniz. Örneğin google reklamı varsa, sayfasında bannerlar varsa ya da belirli bir bölüme bir marka sponsorluk vermişse farkedersiniz. Bu küçük küçük gelir getirici noktalar ve farklılaşmalar başarı ve kazancı getirir. Örneğin faremizin(mouse) imleci yerine bile reklam konuldu.

Benim burada dikkat çekmeye çalıştığım şey aslında gözünüzün önünde duran ve henüz farkında olmadığınız(farkında olmadığınız diyorum çünkü ergeç farkedeceksiniz, belki rakipleriniz yaptığında) şeylerde başarı gizli.

Öte yandan başarı, bir iki küçük farklılık ya da fikir yaratmakla değil aksine yüzlerce fikri değerlendirip belki birleştirip bir şeyler ortaya koymaya bağlı.

İnsanlar başarmak için ne yapıyorlar?

Cilalıyorlar

Etrafınıza dikkat ettiğinizde satılan bir çok ürünün aslında konsept olarak aynı olduğunu sadece rengi, dokusu, şekli ile oynanarak yani ufak değişikliklerle size sunulduğunu görürsünüz. Ör araba. Arabalar 4 teker, bir şase, kaporta ve motordan ibaret. Aynı yapıya sadece ufak tefek değişiklikler yaparak satıyorlar. Araba büyük bir buluştu ama yerine bir şey konamadı.

Kopyalıyorlar

Gerçekten başarılı olmuş şeyler kopyalanıyor fakat burada sıkıntı ana noktaları kopyalarken detayların atlanması. Başarıyı getiren detayları önemsemezseniz kaybedersiniz. Çünkü tüketiciler detaylara bakarak sizin yaptığınızı değerlendirirler.

Bir çok kişi özel hayatındaki başarıyıda kopyalayarak yakalamaya çalışır. Komşusu gibi sabah erken kalkıp koşmaya, iş arkadaşı gibi diyet yapmaya başlar.

Kendinizi yağlıboya bir resim yaparken hayal edin. Resimdeki her küçük fırça darbesi ve renk ona bakan kişide bir şey hissettirecek. Belki sarı bir yaprak hüznü, deniz ise tatili. Bu yüzden hayatınızın resmini çizerken detaylar her aşamada önemlidir.

Ayrıca her küçük detayın bütün içerisinde daha büyük bir enerji ve sinerji yaratacağınıda unutmayın.

Zincirleme Etki ya da Çığ Etkisi

Şöyle düşünün dedeniz her ay 1 lira bankaya koysaydı bugün eminim milyarlarca liralık bir servetiniz olurdu. Başarı işte böyle bir şey. Küçük küçük ve yılmadan yapılan şeyler bir süre sonra size daha çok değer getirecektir. Bu örneği somutlaştırmak gerekirse diyelim ki bir şirketiniz var. İlk yıl personelin %20’sine eğitim, 2. yıl %30’una ya da kişisel olarak hemen gelirinizin %10’unu biriktirmeye başlayın. Ya da gelirinizin %3’ünü çocuğunuz için açacağınız bir hesaba düzenli olarak yatırın. Burada katlanarak kazanç söz konusu olacak ama sabırlı olunursa.

Blog yazmakta aslında böyle bir şey. Burada verdiğim bilgiler, hoşa gidecek yazılar biriktikçe zaman içerisinde belki birçok kişinin işine yarayacak. Bugün 3-5 kişi okusada zaman içerisinde yüzlerce insan bunları okuyacak. Bu yüzden inatla ve ısrarla devam etmek önemli.

Tüm bunların yanısıra yakaladığınız başarılarda neyin ne kadar etkisi olduğunu iyice irdelemelisiniz. Örneğin aldığınız bir eğitimin faydasını görüp %10 tasarruf ettiyseniz, %10 tasarruf ettiğiniz için yeni mağaza açabildiyseniz ve yeni mağaza açtığınız için gelirinizi 2 katına çıkarabildiyseniz, bu zincirleme etkiyi görebilmeniz önemlidir.

Şimdi tekrar yaptığınız işe, yaşadığınız hayata bir bakın. Hangi detaylar farkedilmek için sizi bekliyor acaba?

Paylaşın: