Etiket arşivi: dolar

Gelmiş geçmiş en büyük soygunlar

Bugün yüzyılın soygunları adlı okuduğum bir yazı ilgimi çekti. Sizlerle kısaca paylaşmak istedim. Gerçi biz kendi ülkemizdede oldukça büyük soygunlar görmeye alıştık ya olsun bunlarda dünyadaki örnekler…

Irak Merkez Bankası (2003): Saddam Mart 2003’te savaş başlamadan önce 1 milyar doları Irak Merkez Bankasından kaçırdı. 650 milyon dolar Saddam’ın sarayında gizli bölmelerde bulundu. Paranın 100 dolarlık banknotlar halinde 5 saatte kamyonlara yüklendiğide enteresan bir nokta.

Boston Müzesi (1990): Polis kıyafetindeki hırsızlar 300 milyon dolarlık tablo çaldılar. 90 dakika içinde müzenin 2. katından 3 Rembrandt tabloyu, resmi çerçeveden keserek çıkarıp aldılar. Ayrıca 5 Degas,ve bir Manet’de çalınan en kıymetliler arasında.

Knightsbridge Güvenlik Kasaları (1987): Güvenli diye kiralanan kasalardan 111 milyon dolar çalındı. 2 adam bankaya gelerek güvenlik kasası kiraladılar. Kasalara giderkende silah çekerek görevlileri etkisiz hale getirip soygunu yaptılar. Ancak parmak izi bıraktıkları için yakalandılar.

Kent Kasaları (2006): Müdürü kaçırıp, 92.5 milyon dolar çaldılar. İngiltere tarihindeki en büyük nakit soygunu. Müdürü kaçırıp ailesini tehdit edip, bankadaki 14 kişiyi etkisiz hale getirerek gerçekleştirildi. Müdür evine arabası ile giderken polis kıyafetli biri tarafından kontrol amaçlı olarak durdurularak kaçırıldı. Hırsızlar, ailesine telefon ederek kaza geçirdiğini söyleyerek onlarıda müdürü kaçırdıkları yere çağırdılar ve rehin aldılar.

Büyük Tren Soygunu (1963): 74 milyon dolar silahsız çalındı. Yoldaki sinyalleri kullanarak treni durduran 15 kişilik hırsız çetesi soygunu gerçekleştirdi. Sadece makinistin kafasına bir çubukla vuruldu. 3 hırsız tanımlanamadı ve yakalanamadı.

Brezilya Merkez Bankası (2005): 78 metrelik bir tünel kazarak 69.8 milyon dolar çaldılar. 5 konteyner yükü olan para çalınma riski görülmediği için sigortalanmamıştı. 6-10 kişilik çete bankanın karşısındaki evi tutup, suni çimen vb. konularda çalıştıklarını söyleyerek her gün tonlarca toprağı kamyonlarla taşıdılar. Yerin 4 metre altından 70 cm. yüksekliğinde ışıklandırmalı ve havalandırmalı gayet iyi bir tünel hazırlanmıştı. Son gün 1.1 metrelik çelik-beton karışımı duvarı kırdılar ve 3.5 ton ağırlığında para çaldılar.

Northern Bankası – İrlanda (2004): Banka çalışanları tehdit edilerek 50 milyon dolar çalındı. 2 banka görevlisi ve aileleri geceyarısı silah zoruyla uyandırıldı ve rehin alındı. Yılbaşı sebebi ile ATM için oldukça fazla nakit ayrılmıştı.

Brinks Mat Deposu- Heatrow Havalanı – İngiltere (1983): Depoya giren hırsızlar 45 milyon dolar değerinde 10 ton altın çaldılar. Suçlular yakalandı ama 3 ton altın bulunamadı. 1983 yılından sonra İngiltere’den altın mücevher alan birinin büyük ihtimalle bu kayıp altınlardan yapılmış mücevheri taktığı düşünülüyor.

Dunbar Zırhlısı (1997): Çalışanlar 18.9 milyon dolar çaldılar. Amerika’daki en büyük nakit hırsızlığıdır.

Şirketin bölge denetçisi Allan Pace işi organmize etti. Cuma günleri yüklü miktarda nakit oluyordu. Depo ile ilgili fotoğraflar çekti, 5 okul arkadaşını işi yapmaya ikna etti. Zaten anahtarları vardı ve güvenlik çalışma prensiplerine hakimdi. Buyüzden kimse alarmı harekete geçiremeden durumu kontrole aldılar.

Lufthansa (1978): Kennedy havaalanında 5.8 milyon dolar çalındı. Jimmy Burke (Martin Scorcese’nin Goodfellas filmi ile ölümsüzleşti) Lucchese adlı mafya aileyle anlaşarak gerçekleştirdi. Yayıncı Martin Krugman, Jimmy Burke’a ayda bir Batı Almanya’da el değiştiren ve bir araba içerisinde Kennedy Havalimanından ülkeye sokulan kumar parasından bahsetti.

Paylaşın: