Etiket arşivi: elektronik ticaret

Ürün fotoğrafı çekmek

Elektronik Ticaret yapıyorsanız ya da yapmaya karar vermişseniz en önemli konulardan birisi ürünlerinizin resmini çekmektir. Eğer standart ürünler satıyorsanız (cep telefonu vb.) bu ürünlerin fotoğraflarını kendi kurumsal sitelerinden alıp kullanabilirsiniz ama benim size burada anlatmaya çalışacağım yöntem resimlerini kendi çekmek isteyenlere basit birkaç malzeme ile nasıl fotoğraf stüdyosu yapabilecekleri.

1. Adım – Malzemelerin bulunması. Bir karton kutu(ihtiyacınıza yani ürünlerinizin sığabileceği boyutta) maket bıçağı, cetvel, kalem, yapıştırıcı ve beyaz kağıt, masa lambası ve fotoğraf makinesi.

2. Adım – Kutunun çevresini(duvarları diyelim) bir çerçeve şeklinde işaretleyip kesmeniz gerekiyor. Bunun için cetveli ve maket bıçağını kullanabilirsiniz. Ayrıca kutunun üstünü tamamen keseceksiniz.

3. Adım – Şimdi zemini ve bu kesilen yerleri ve kapatacak şekilde beyaz kağıt ile kapatıyoruz.

4. Adım – Şimdi ışığımızı ve fotoğraf makinemizi yerleştiriyoruz.

5. Sonuç – Aşağıdaki gibi bir sonuç alıyoruz;

Paylaşın:

Internetten satılacak doğru ürünler nelerdir? – 1

Bu konuyu ikiye ayıracağım. Öncelikle evden internet işi yapacak olanlar ile bir şirket olarak bu işi yapanları ayrı ayrı ele alacağım. Evdende olsa internet üzerinden bir şey satacaksanız doğru ürünü seçmeniz çok önemlidir.  Öncelikle evden satış yapacakların 3 kategoride düşünmelerini istiyorum;

1. Dijital Ürünler. Dünya’da kolay, Türkiye’de zor olan bir satış tipi. İşin güzel tarafı aynı ürünü hiç stok tutmadan birçok kişiye defalarca satabilmenizdir. Ama bu tip satışlarda alıcıların” ben almadım demesi chargeback(ters ibraz) riskini çok artıracağı için bankalar sanal pos vermeyebilirler. Dijital ürün satışı yapacaksnaız öncelikle “güvenlik” konusunu düşünmeniz lazım. 3D Secure gibi çözümler bu konuda hem bankaları, hem sizi rahatlatacaktır. Burada satılabilir ürünler olarak e-kitaplar, yazılım, resim, film, müzik, ses, üyelik ve internet ile ilgili ürünler (web hosting, kod, alan adı vb.) sayılabilir.

2. Fiziksel ürünler. Internette çoğunlukla “dokunma ihtiyacı az hissedilen” ürünlerin satıldığını görebilirsiniz. kitap, cd, elektronik eşya gibi tüketicinin dokunmadan, ne geleceğini bildiği ürünleri öncelikle düşünmelisiniz. Bu tip ürünlerin tedarikini, sipariş sonrası paketleme ve gönderimini düşünmemiz gerekir. Bankalar “home office-evden çalışma” yerlere sanal pos vermeye çekiniyorlar doğal olarak. Fakat siz niş bir konu yakalarsanız yani internette hiç kimsenin satmadığı bir şeyi yakalarsanız satmamanız mümkün değildir. fiziksel ürün konusunda en güvenli yollar gittigidiyor, ebay gibi platformlardan satış yapmaya çalışmaktır. Böylece belirli bir komisyon karşılığında hem yen i, hemde kullanılmış ürünleri satma fırsatı yakalarsınız. Tanıdıklarınızın 2. el eşyalarını buradan satarak herkese fayda sağlayabilirsiniz.

3. Servis. Müşteriye bir hizmet sunarak para kazanabilirsiniz. Burada konu olan genel olarak sizin yeteneğiniz yada müşterinin isteğini karşılayabilme beceriniz olacaktır. Örneğin bir yerlere yazı yazabilirsiniz, çeviri yapabilirsiniz, web sitesi hazırlayabilir, web sitesi olanların ek taleplerini yada problemlerini karşılayabilirsiniz.

Şimdi aşağıdakileri düşünmeye başlayın ve harekete geçin;

1- Ne satabilirim?
2- Neden insanlar benden bunu alsınlar?
3- Yarattığım fark yada beni tercih edilebilir kılacak neler yapabilirim?

Paylaşın:

Internette Yetişkinlere* Satış Taktikleri

Image by Getty Images via Daylife

Bugüne kadar hem Garanti Bankası Elektronik Ticaret Direktörü olduğum dönemde(2000-2005) hem de sonrasında eticaret ile ilgili okuduğum pazarlama yazıları genellikle gençler ve kadınlar üzerine olmuştur. Halbuki alışveriş yapanların ciddi bir oranının yetişkin olduğunu bilmemize rağmen. Şimdi interneti kullanan yetişkinlere ilişkin neler yapılabileceğine bakalım. Bu arada yaş ve tecrübenin önemini belirtmeden geçemeyeceğim. Yaşlı bir hırsıza sormuşlar, “Neden bu bankayı soydun?” diye “para orada olduğu için” demiş. Yaş ve tecrübe doğru adımı atmada önemli faktörlerdendir.

2005 yılında Conference Board tarafından yapılan bir çalışmada ABD’de gelirlerin %30’unun 50-65 yaş arasındakilerden, %13’ün ise 65+’dan geldiği saptanmış.

60’ların ve 70’lerin çılgın kuşağı 2000’lerde geri dönüyor. Özellikle benim tanıdığım orta yaş ve üzeri birçok kişide internete olan ilgi oldukça fazla. Bugün internete bağlananların en az %10’unun orta yaş ve üzeri olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de yapılmadığı için sürekli ABD örneği veriyorum ama yine bu konuda Ocak 2006’da Pew Internet & American Life Project’in yaptığı bir çalışma ilgi çekici.

Bu pazara nasıl girmeli? Yetişkinlerin internete girme sebepleri gençlerden çok daha farklı. Özellikle yaşlarının ve geçmişlerini getirdiği bazı şeylere dikkat ediyorlar;

 • Font büyüklüğü 12 veya üzeri olan siteleri tercih ediyorlar
 • Anlatımların çok basit ve anlaşılır olmasını, ya da daha önceden bildikleri bir şey olmasını tercih ediyorlar.
 • Satış argumanlarına kolay kolay kanmıyorlar, maliyet ve fayda odaklılar.
 • Laf kalabalığı hoşlarına gitmiyor, aptal olmadıklarını bilmenizde fayda var.
 • Hem güvence hem de problem anında destek bekliyorlar.
 • Onların anlayacağı dilden konuşulmasını, piyasa jargonları ya da kısaltma vb. kafa karıştırıcı şeylerden hoşlanmıyorlar.

Tüm yetişkinlerin kafasında 70’lerin karaborsası, darbeler, 1994 ve 2000 krizleri hala güncelliğini korur. Bu yüzden temkinli davranırlar. Bu yüzden yaşadıkları tedirginlik ve emniyetli olma ihtiyacı sebebiyle öncelikli olarak “güvenme” ihtiyacı duyarlar. Daha önce internetten çalınmış bir kredi kartı yüzünden başı belaya girmiş birini tanımasalar bile internetten yapılan alışverişlerde “kesinlikle” kart bilgilerinin çalınabileceğine inanıyor olabilirler. Bu yüzden güvenlik ile ilgili sağladıklarını net ve açık bir biçimde iletmeli, güvenlik politikalarınızı logo vb. semboller koyarak anlamalarını beklememelisiniz.

Onlar daha tutucudurlar. Alışkanlıkları yıllar sonra oturmuştur. Uçuk kaçık şeyler ile hayatlarını bir anda değiştirmelerini beklemeyin.

Birçok yetişkin tanıdığım bir sitede ciddi bir sıkıntı yaşayana kadar bana soru sormamıştır. Bu durum tekrarlayınca yetişkinlerin hata yapmadan ya da sıkışmanda yardım istemedikleri sonucuna varıyorum. Onların yaşayacakları hatalar ise bence web siteleri için bulunmaz nimet. Eğer yetişkinlere test yaptırsalar birçok site kendisini çok fazla geliştirebilir. Yetişkinlerin kolaylıkla kullanabileceği siteleri herkes çok kolay kullanabilir.

Eğer birde yetişkinlerden öneri-istek ve şikayetlerini alıp bunlara yönelik site optimizasyonlarınızı yaparsanız işte bu gerçekten çok akıllıca bir hareket olacaktır.

* Yaşlı demek istemediğim için Yetişkin demeyi uygun buldum.

Kaynak: Internette Yetişkinlere* Satış Taktikleri / Pazarlama / Milliyet Blog

Paylaşın:

Internetten alışveriş yapanlar ne isterler?

 1. İlk kararlarını 8 saniye veya altında verirler ve bu yüzden ilk bakışta doğru yerde olduklarını bilmek isterler.
 2. Her şeyin çok basit olmasını isterler.
 3. Eğer ihtiyaçları varsa, onlara bir fayda sağlıyorsa ve kolaysa alışveriş yaparlar.
 4. Her şeyin hızlı olmasını isterler.
 5. Bedava teslimatı istemeyeni yoktur.
 6. Sizi arkadaşlarına önerdiklerinde büyümenizi sağlarlar.
 7. Sizi arkadaşlarına şikayet ederek yok edebilirler.
 8. Alışveriş ile ilgili her konuda açık ve net bilgi beklerler.
 9. Şirketinizin iletişim bilgilerini görmek isterler ki bu onlara güven verir.
 10. İstediklerinde kolayca sorularını sorabilmelidirler.
 11. Ürün ve kargo fiyatlarını net olarak görmek isterler, bu konuda sürpriz istemezler.
 12. SSL vb. güvenlik ile ilgili hassasiyetinizi göstermenizi isterler.
 13. Neden sizi tercih etmeleri ve alışveriş yapmaları gerektiğini onlara göstermenizi isterler.
 14. Satın alacakları şeyin onlara nasıl faydası olacağını anlatmanızı isterler.
Paylaşın: