Etiket arşivi: eticaret

E-ticaret yapanlara taktik öneriler

E-ticaret yaparken para kazanmak için bazı taktikler geliştirmek zorundasınız. Çoğu zaman gözünüzün önünde duran küçük şeyleri kullanarak büyük faydalar yaratabileceğinizi kestiremezsiniz. Bu yüzden e-ticaret yapanlar için birkaç taktik vermek istedim.

1. Gönderdiğiniz her pakete mutlaka başka ürünlerinizi tanıtan broşürler koymalısınız. Bu broşürler satın alınan ürünü tamamlayıcı ürünleri içermelidir.

2. Eğer biraz daha fark verilirse aynı ürünün büyük boyu yada 2 tanesi teklif edilmelidir. Hala e-ticaret sitelerinde birden fazla alıma ekstra fiyat uygulayan yoktur.

3. Mutlaka aylık bir e-bülten hazırlayın veson gelen yeni ürünleri bu bülten ile tanıtın.

4. Satılan ürününü sigortası ya da bakımı gibi satış sonrası hizmetleride satmaya çalışın.

5. Özel günlerde gönderdiğiniz tebrik ve kutlama mesajlarının bir köşesinde yeni ürün yada kampanyanızı tanıtmayı unutmayın.

Okumaya devam et

Paylaşın:

Ürün fotoğrafı çekmek

Elektronik Ticaret yapıyorsanız ya da yapmaya karar vermişseniz en önemli konulardan birisi ürünlerinizin resmini çekmektir. Eğer standart ürünler satıyorsanız (cep telefonu vb.) bu ürünlerin fotoğraflarını kendi kurumsal sitelerinden alıp kullanabilirsiniz ama benim size burada anlatmaya çalışacağım yöntem resimlerini kendi çekmek isteyenlere basit birkaç malzeme ile nasıl fotoğraf stüdyosu yapabilecekleri.

1. Adım – Malzemelerin bulunması. Bir karton kutu(ihtiyacınıza yani ürünlerinizin sığabileceği boyutta) maket bıçağı, cetvel, kalem, yapıştırıcı ve beyaz kağıt, masa lambası ve fotoğraf makinesi.

2. Adım – Kutunun çevresini(duvarları diyelim) bir çerçeve şeklinde işaretleyip kesmeniz gerekiyor. Bunun için cetveli ve maket bıçağını kullanabilirsiniz. Ayrıca kutunun üstünü tamamen keseceksiniz.

3. Adım – Şimdi zemini ve bu kesilen yerleri ve kapatacak şekilde beyaz kağıt ile kapatıyoruz.

4. Adım – Şimdi ışığımızı ve fotoğraf makinemizi yerleştiriyoruz.

5. Sonuç – Aşağıdaki gibi bir sonuç alıyoruz;

Paylaşın:

Nasıl yeni müşteri bulabilirim?

Eğer sanal mağazanızı açtıysanız ya da daha açma aşamasında iken ne tip müşterilere ihtiyacınız olduğunu belirlemiş olmanız gerekmektedir. Bunu yaparken birkaç yöntem izleyebilirsiniz;

–    X firmasının tüm çalışanları benim müşterim olabilir
–    X firmasının İnsan kaynakları departmanı çalışanları benim müşterim olabilir.
–    …………. Meslek grubu (Ör Avukatlar) benim müşterim olabilir.
–    …… ila …… yaş aralığında olanlar(ör 18-35) benim müşterim olabilirler.
–    Mevcut müşterilerim arkadaşlarını getirsin.

Yukarıda şekillendirmeye çalıştığımız şekilde çeşitli profillerde müşterilerinizin kimler olabileceğini belirlemelisiniz.

Bundan sonra yapmanız gereken bu gruplara nasıl erişebileceğinizi belirlemektir. Örneğin X firması çalışanları müşterim olabilir diyorsanız o firmanın İnsan kaynakları yöneticisi veya bu konuda size yardımcı olabilecek ilgili kişiye ulaşmaya çalışmalısınız.

İlgili kişiye ulaşmadan önce o firmanın çalışanlarına nasıl bir fark yaratacağınızı, ne tip avantajlar sunacağınızı, neden onlar için doğru bir mağaza olduğunuzu anlatabileceğiniz belki kısa bir sunum, tanıtım yazısı veya broşürünü mutlaka hazırlamış olmalısınız.

Eğer bir meslek grubunu hedef kitleniz olarak görüyorsanız o meslek grubuna ait dernek ve meslek kuruluşlarına ulaşmaya çalışmalısınız. Bu meslek kuruluşları üyelerinin yararına olan şeyleri onlara duyurmayı tercih edecektir ancak üyeleri için gerçekten bir fark yaratıyorsanız.

Eğer belli bir yaş aralığını hedefliyorsanız o zaman o yaş aralığının tüketim alışkanlıklarına ilişkin araştırmaları okumalı, sitenizi ilgili grubun ilgisini çekecek bilgi ve içerik ile donatmalısınız.

Eğer mevcut müşterilerim arkadaşlarını getirsin diyorsanız o zaman “Arkadaşına Öner” gibi bilinen yöntemleri kullanmalı fakat öneren ve önerilene en azından ilk alışverişte bir avantaj sunmalısınız.

Yeni müşteriler yeni eğilimler ve modaların rüzgarları ile gelebilirler. Bu yüzden konunuzla ilgili sitenizde yeni bir eğilim, akım veya modaya yönelik ürünleri ana sayfadan sunmalı ve eposta gibi araçlarla duyurmalısınız.

Özellikle sitenizde diğer satış sitelerinden farklı ve ucuz olan ürünlerinizi ön plana çıkartmalı Google vb. reklam alanlarında bu ürünlerinizin reklamını yapmalısınız. Sizi farklılaştıran ve müşteri için en avantajlı olanı sunduğunuz sürece yeni müşteriler elde etmeniz kaçınılmazdır.

Sitenizi ile ilgili istatistikleri incelerken müşterilerin neden almaktan vazgeçtikleri konusuna özel bir özen göstermeniz gerekir. Bu noktada sitenizden çıkmak isteyen müşterilerinize alternatif indirim, bedava kargo gibi özellikler sunarak alışverişlerini tamamlamalarını sağlayabilirsiniz.

Sitenizin ziyaretçilerine neyi hangi koşullarla sattığınız takdirde gelebileceklerini uygun bir şekilde sormalısınız. Eğer talebi bilirseniz satışı yönetmeniz kolaylaşır. Çeşitli basit anketlerle kimin müşteriniz olacağını belirleyebilirsiniz.

Paylaşın:

Otomatik Chat ile Müşterileri Kaçırmayın

Chat Chat album cover

Image via Wikipedia

UpSellit’s SMARTagent uygulaması ziyaretçileri alışveriş yapanlara dönüştürebilen bir yöntem geliştirmiş.  UpSellit firması yetkilileri satışların %10 civarında arttığını söylüyorlar.

Amacım bu firmanın reklamını yapmak değil aksine Türkiye’de satışlarını artırmak isteyen elektronik ticaret firmaları için uygulanabilir bir örnek olduğunu paylaşmak istememdir.

Nasıl çalışıyor;

SMARTagent uygulaması UpSellIt’in sunucularında duruyor ve eticaret mağazasının bir JavaScript tag’i sitesine eklemesi ile aktive edilebiliyor. Eğer ziyaretçiler alışveriş yapmadan siteden çıkmaya çalışırlarsa “müşteri hizmetleri temsilcimiz ile görüşmek ister misiniz?” ya da “size özel koşullarımızı görmek ister misiniz ?” diye bir mesaj ile karşılaşıyorlar.

Chat, insan değil, yapay zeka ile kurgulandığı için bu konuşmaya özel affliate linkleri ya da chat’e özel indirimler önceden hazırlanmış oluyor ve müşteriye eğer siteden ayrılmaz ve alışveriş yaparsa otomatikman bu imkanlar sunuluyor.

Bu sistemde sorulan sorulara göre otomatik yanıtlar hazırlanırken, müşterilerden gelen soruların tespiti ve çok önemli istatistiklerin elde edilmesi mümkün oluyor. Asla canlı bir ile chat’in yerini tutmayacağını özellikle belirtmeliym ve kişisel düşüncem Türkiye’de bu tip bir uygulamanın mutlaka canlı birileri ile başlaması.

Akıllı olanlar bu yöntemi yine akıllıca yorumlayıp hemen harekete geçeceklerdir.

Paylaşın:

Internet stratejisi geliştirmek

Internet stratejisi, internete geçişinizi neden yaptığınızı ya da neden ihtiyaç duyduğunuzu tanımlayacaktır. Elektronik Ticaret şu anda yapılacak en iyi şey olarak durabilir ama bu yeterli bir sebep değildir.

Internet stratejisi geliştirmek basit birkaç soruyu sormaktan geçer;

Neden işinizi internete kaydırmak istiyorsunuz?
Ne tip bir fayda sağlamasını istiyorsunuz?
Personeliniz, tedarikçileriniz ve müşterileriniz üzerinde ne tip etkiler yaratacağını düşünüyorsunuz?

Internet’i ihtiyaçlarınıza göre çok iyi düzenlemelisiniz.

Bilgi vermek için mi?
Satış yapmak için mi?
İşinizin nereye gideceğini kestirebiliyorsanız interneti o anlamda konumlandırmalı ve vizyonunuzu destekler hale getirmelisiniz. Stratejinizi gelişitrmeden önce Internet’te gezmeli, kendi başınıza basit olarak ne tip işler geliştirebileceğinize bakmalısınız.

Kime ulaşmak istiyorsunuz?

Müşterilerinize, personelinize ve tedarikçilerinize internet üzerinden sizinle ne yapmak istediklerini sormalısınız. Hedef kitlenize sormanız gereken sorular şunlardır;

 • Ne kadarının internet erişimi vardır?
 • Nerede yaşıyorlar?
 • Internet’i genellikle ne için kullanıyorlar?

  a) email
  b) araştırma ve bilgi için
  c) pazarlama
  d) alışveriş

Yeni müşterileri mi çekmek istiyorsunuz yoksa mevcut müşterilere yeni bir kanal mı açmak istiyorsunuz?

Tedarikçilerinizin ya da iş partnerlarınızın kendi web siteleri var mıdır?

Şu anda internet üzerinden iletişim kuramadığınız ya da işlem yapamadığınız müşteriler ile gelecekte mutlaka iş yapacaksınız. Bu noktada potansiyel müşteri kavramını mutlaka dikkate almalısınız.

Internet üzerindeki başarının en büyük yapıtaşlarından biri hedef kitlenizi bulmanızdır:

Internet aracılığı ile neyi başarmak istiyorsunuz?

Hedef kitlenizi belirledikten sonra onlara mevcut işiniz ile ilgili neleri sunabileceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Müşterilerinize ek değer yaratacak birşeyler sunmanız gerekiyor. Peki bu nasıl olacak;

 • Hangi ürün ve/veya servisleri internet üzerinden sunacaksınız?
 • Pazarlama ve reklamı hedef kitlenize yönelik olarak nasıl efektif bir şekilde yapacaksınız?
 • Kanunlar, vergiler ve yabancı dil hedef kitlenizin yurtdışı olması durumunda bir engel teşkil ediyor mu?
 • İşinizi sürekli kılmak ve müşteriyi tekrar sitenize getirmek için neler yapacaksınız?
 • Fiziksel dünyada yaptıklarınızla internet üzerinden sunduklarınızı nasıl farklılaştıracaksınız?

Internet üzerindeki uygulamalar Internet stratejinizide doğrudan etkileyecektir. Farklı uygulamlar işinizin farklı alanlarında farklı etkiler yaratacaktır.

Paylaşın:

Internette Yetişkinlere* Satış Taktikleri

Image by Getty Images via Daylife

Bugüne kadar hem Garanti Bankası Elektronik Ticaret Direktörü olduğum dönemde(2000-2005) hem de sonrasında eticaret ile ilgili okuduğum pazarlama yazıları genellikle gençler ve kadınlar üzerine olmuştur. Halbuki alışveriş yapanların ciddi bir oranının yetişkin olduğunu bilmemize rağmen. Şimdi interneti kullanan yetişkinlere ilişkin neler yapılabileceğine bakalım. Bu arada yaş ve tecrübenin önemini belirtmeden geçemeyeceğim. Yaşlı bir hırsıza sormuşlar, “Neden bu bankayı soydun?” diye “para orada olduğu için” demiş. Yaş ve tecrübe doğru adımı atmada önemli faktörlerdendir.

2005 yılında Conference Board tarafından yapılan bir çalışmada ABD’de gelirlerin %30’unun 50-65 yaş arasındakilerden, %13’ün ise 65+’dan geldiği saptanmış.

60’ların ve 70’lerin çılgın kuşağı 2000’lerde geri dönüyor. Özellikle benim tanıdığım orta yaş ve üzeri birçok kişide internete olan ilgi oldukça fazla. Bugün internete bağlananların en az %10’unun orta yaş ve üzeri olduğunu düşünüyorum. Türkiye’de yapılmadığı için sürekli ABD örneği veriyorum ama yine bu konuda Ocak 2006’da Pew Internet & American Life Project’in yaptığı bir çalışma ilgi çekici.

Bu pazara nasıl girmeli? Yetişkinlerin internete girme sebepleri gençlerden çok daha farklı. Özellikle yaşlarının ve geçmişlerini getirdiği bazı şeylere dikkat ediyorlar;

 • Font büyüklüğü 12 veya üzeri olan siteleri tercih ediyorlar
 • Anlatımların çok basit ve anlaşılır olmasını, ya da daha önceden bildikleri bir şey olmasını tercih ediyorlar.
 • Satış argumanlarına kolay kolay kanmıyorlar, maliyet ve fayda odaklılar.
 • Laf kalabalığı hoşlarına gitmiyor, aptal olmadıklarını bilmenizde fayda var.
 • Hem güvence hem de problem anında destek bekliyorlar.
 • Onların anlayacağı dilden konuşulmasını, piyasa jargonları ya da kısaltma vb. kafa karıştırıcı şeylerden hoşlanmıyorlar.

Tüm yetişkinlerin kafasında 70’lerin karaborsası, darbeler, 1994 ve 2000 krizleri hala güncelliğini korur. Bu yüzden temkinli davranırlar. Bu yüzden yaşadıkları tedirginlik ve emniyetli olma ihtiyacı sebebiyle öncelikli olarak “güvenme” ihtiyacı duyarlar. Daha önce internetten çalınmış bir kredi kartı yüzünden başı belaya girmiş birini tanımasalar bile internetten yapılan alışverişlerde “kesinlikle” kart bilgilerinin çalınabileceğine inanıyor olabilirler. Bu yüzden güvenlik ile ilgili sağladıklarını net ve açık bir biçimde iletmeli, güvenlik politikalarınızı logo vb. semboller koyarak anlamalarını beklememelisiniz.

Onlar daha tutucudurlar. Alışkanlıkları yıllar sonra oturmuştur. Uçuk kaçık şeyler ile hayatlarını bir anda değiştirmelerini beklemeyin.

Birçok yetişkin tanıdığım bir sitede ciddi bir sıkıntı yaşayana kadar bana soru sormamıştır. Bu durum tekrarlayınca yetişkinlerin hata yapmadan ya da sıkışmanda yardım istemedikleri sonucuna varıyorum. Onların yaşayacakları hatalar ise bence web siteleri için bulunmaz nimet. Eğer yetişkinlere test yaptırsalar birçok site kendisini çok fazla geliştirebilir. Yetişkinlerin kolaylıkla kullanabileceği siteleri herkes çok kolay kullanabilir.

Eğer birde yetişkinlerden öneri-istek ve şikayetlerini alıp bunlara yönelik site optimizasyonlarınızı yaparsanız işte bu gerçekten çok akıllıca bir hareket olacaktır.

* Yaşlı demek istemediğim için Yetişkin demeyi uygun buldum.

Kaynak: Internette Yetişkinlere* Satış Taktikleri / Pazarlama / Milliyet Blog

Paylaşın:

Internetten alışveriş yapanlar ne isterler?

 1. İlk kararlarını 8 saniye veya altında verirler ve bu yüzden ilk bakışta doğru yerde olduklarını bilmek isterler.
 2. Her şeyin çok basit olmasını isterler.
 3. Eğer ihtiyaçları varsa, onlara bir fayda sağlıyorsa ve kolaysa alışveriş yaparlar.
 4. Her şeyin hızlı olmasını isterler.
 5. Bedava teslimatı istemeyeni yoktur.
 6. Sizi arkadaşlarına önerdiklerinde büyümenizi sağlarlar.
 7. Sizi arkadaşlarına şikayet ederek yok edebilirler.
 8. Alışveriş ile ilgili her konuda açık ve net bilgi beklerler.
 9. Şirketinizin iletişim bilgilerini görmek isterler ki bu onlara güven verir.
 10. İstediklerinde kolayca sorularını sorabilmelidirler.
 11. Ürün ve kargo fiyatlarını net olarak görmek isterler, bu konuda sürpriz istemezler.
 12. SSL vb. güvenlik ile ilgili hassasiyetinizi göstermenizi isterler.
 13. Neden sizi tercih etmeleri ve alışveriş yapmaları gerektiğini onlara göstermenizi isterler.
 14. Satın alacakları şeyin onlara nasıl faydası olacağını anlatmanızı isterler.
Paylaşın:

Prestashop E-Ticaret Yazılımı – Bedava

Özellikle işin içinde ticaret olunca böyle kaliteli ücretsiz ecommerce script bulmak zor olur PrestaShop e-Commerce çok güzel özellikleri var öncelikle görünüm web 2 standartlarında gelişmiş bir admin paneli var ssl sms bildirim etiket bulutu rss 2 beslemesi bir sürü özellik kaynak siteden detaylara ulaşırsınız Türkçe dil desteği yeterli olmasada var kurulum çok kolay sunucunuzda PHP 5 ya da üstü yüklü olmalı GD Library aktif olmalı. Kurulumun nasıl olduğunu görmek için buraya tıklayınız

Paylaşın: