Etiket arşivi: Free

Google Book’taki kitapları bilgisayarınıza indirin!

Google Book Search bildiğiniz gibi online kitapların yer aldığı muazzam büyüklükte bir site. Aradığınız bir kitabın aramasını yapıp bulabilme olasılığınız yüksek.  Kitabın belirli sayfalarını anında okuyabiliyorsunuz.

Bazı kitapların belirli kısımları okunabilirken bazılarının TAMAMINI okuyabiliyorsunuz. Sizin bir kitaptan sadece belirli bölümlere ihjtiyacınız olduğunda bu uygulama ihtiyacınızı karşılayamayabiliyor.

İşte bu noktada Google Books Downloader’ı kullanabilirsiniz..

  • Yapmanız gereken buraya tıklayarak programı yüklemeniz ve çalıştırmanız. (mutlaka bilgisayarınızın .NET 3.5 olması gerekiyor. Emin değilseniz Microsoft .net Framework 3.5 SP1 install linki ile yükleyebilirsiniz. – 50 Mb.)
  • Şimdi bilgisayarınıza indirmek istediğiniz kitabı bulun. “full view” olan kitapların kitap kodu için About this linkine tıklamanız gerekiyor.
  • Kitap kodunu(Google Book’da ilgili kitabın detaylı sayfasına girdiğinizde adres çubuğunda id= yazan bölümdeki kod. Ör: http://books.google.com/books?id=F-5gKE_EuFAC&dq=marketing) kopyalayıp programda Book Code. yazan yere yapıştırın.
  • “check” butonuna tıklayın ve programın o kitaba uygun indirilebilir olup olmadığını kontrol etmesini bekleyin.
  • Daha sonra eğer uygun bir tercih çıkarsa “download entire book” butonuna tıklayın. Program uygun olan tüm sayfaları bilgisayarınıza indirecektir.
  • Yükleme bittikten sonra yüklenen sayfaları-kitabı PDF olarak bilgisayarınıza “Save Book” butonu ile kaydedebilirsiniz.

Kaynak: makeuseof.com

Paylaşın:

Internet’ten para kazananlar – Reklam

Geçen sene yaptığım bir araştırmadan hazırladığım yazıyı paylaşmak istedim. Internet’ ten para kazanma konusunda bir çok şehir efsanesi var. Bir kısım “ oturduğu yerden para kazanacaqğını ” düşünürken bir kısım ise “hayatta para kazanılmaz” diye düşünüyor.

Şimdi size SADECE Google reklamlarını kullanarak kazanılan paralardan bahsedeceğim. Bu sitelerin diğer reklam yöntemlerini kullanarak daha fazla gelir elde ettiklerini unutmamanızı belirtmek istiyorum.

1: Markus Frind: PlentyOfFish.com – internetteki en büyük bedava online buluşma sitesi ile ayda 300,000 ABD doları kazanıyor. Aylık sayfa görüntülenme sayısı 500 milyonu bulan sitesini evden yönetiyor. Yüzlerce insan çalışmıyor sadece kız arkadaşı müşteri epostalarını yanıtlıyor. Tüm kodunu kendisi yazmış ve 4 makinede çalışıyor.

2: Kevin Rose: Digg.com – 2004 yılının Aralık ayında sadece 1000 USD ile kurduğu sitesi şu anda aylık 250,000 ABD doları reklam geliri getiriyor. Aylık 200 milyon sayfa görüntülenmesine ve 400.000 üyeye sahip.

3: Jeremy Shoemaker – shoemoney.com – Internetten pazarlama konusunda uzmanlaşan sitenin aylık reklam kazancı 140,000 ABD doları. Jeremy, google reklam uzmanı.

4: Jason Calacanis: Weblogs, Inc. – Blog kavramının babası Weblogs’u AOL’ye (Amercan Online – Amerika’nın en büyük internet erişim firması) 25 milyon ABD dolarına sattıktan sonra şu anda aylık reklam geliri 120,000 ABD doları civarında.

5: David Miles Jr. & Kato Leonard – freeweblayouts.net – sitelerinde myspace.com’da kullanılabilecek temalar satarak ayda 100,000 ABD dolarlık bir reklam gelirine ulaştılar.

6: Tim Carter: AskTheBuilder.com – Aslında tesisatçı ve marangoz olan Tim Carter’ın radyo şov’u ve bazı televizyonlarda da programları var. Sitesi ayda 30,000 ABD doları gibi bir reklam geliri elde edebiliyor.

7: Shawn Hogan – DigitalPoint.com ile ayda 10,000 ABD doları reklam geliri elde ediyor.

Paylaşın:

Tüm kitaplar Google’a

Google Video Player

Image via Wikipedia

Geçen sene Kaliforniya Üniversitesi de Google’ın yürüttüğü, kütüphanelerdeki kitapların taranarak dijital ortama aktarıldığı projeye 34 milyonluk bir arşiv ile katılmaya karar vermişti.

Google Kitapları Kütüphanesi projesinin amacı tüm kütüphanelere herkesin erişimine sunmak. Projenin internetteki sayfası: http://books.google.com/googlebooks/library.html

Böylesine nükemmel bir kültürel miras ve bilimsel hafızanın yaratılması aslında yepeyeni bir paradigmanın ortaya çıktığını gösteriyor. Bugüne kadar sadece çevremizdeki (varsa) kütüphanelerden yararlanırken, yapılan araştırma ya da kitap yazma hazırlıkları sınırlı kaynaklar taranarak yapılabilirken şimdi kitaplara ulaşmak ne kadar kolaylaşacak.

Birçok kütüphane yada bilgi depremlerde, yangınlarda yok olmadı mı? Kitapları dijital ortama geçirmek ve elektronik olarak saklamak bilginin kaybolması ya da deforme olmasının önlenmesi bu projenin en büyük faydalarından biri.

Şimdi seslenmek istiyorum: Ey Türkiye’deki kütüphaneler, yayın kuruluşları ve özellikle medya (kısmen tamamladı ama olsun) tüm içeriğini dijitalleştirip hem satabilir hemde ücretsiz kaynak olarak açabilir. Geleceği inşa etmenin yollarından biri olan dijitaleşme konusunda bir an önce adım atılmaya başlanmalı.

Paylaşın:

Bedava Eğitim

İnternet üzerinden eğitim alarak ABD’nin en gözde üniversitelerinden Berkeley’i bitirmek ister misiniz? İşte internet üzerinden nasıl bedava eğitim alabileceğinize ve kendinizi nasıl geliştirebileceğinize yardımcı olmak için sizlere birkaç bilgi…

Berkeley Üniversitesi Webcast’leri

Berkeley Üniversitesi dersleri mp3 olarak kaydediyor ve bazende videoya çekiyor. Berkeley aslında bilgisayar bölümü ile öne çıkmış bir üniversitedir. Amerika’nın sayılı önemli üniversitelerinden biridir.

Ana URL: http://webcast.berkeley.edu/courses

Diğer URL: http://webcast.berkeley.edu/courses/feeds.php

Bedava Berkeley Kurlarının listesi aşağıdadır

Amercian Cyberculture
General Biology
Structural Biomaterials
Discussion
Intro to Chemistry
Operating Systems
Programming Structures
Data Structures
Machine Structures
Microeconomics
Digital Image Processing
Solid State Devices
Analogue Circuits
Digital Circuits
Microelectronic Circuits
Geology & US Culture
Wildlife Ecology
Natural Resources
European Civ. History
US Foreign Policy 9/11
Animal Behavior
Intro to Computers
Intro to Human Nutrition
Existentialism Film/Literature
Intro to Physics +
Intro to Physics 1
Intro to Physics 2
Political Science
Clinical Psychology
General Astronomy

Gereklilikler

Benim önerim, hem linux hemde windows üzerinde problemsiz çalışan ve bedava dağıtılan media player classic programını Real Alternative plugin’i ile kullanmanızdır. Real Player bu konuda biraz yavaş kalmaktadır.

Unutmayın, her eğitim bir tanıtım kısmı ile başlar ve bu kısımda eğitim notlarını nasıl bilgisayara indireceğiniz benzeri önemli bilgiler size verilir.

2. MIT’nin Herkese Açık Bedava Kursları

MIT’nin bu bölümü sadece ders notlarını, hocaların verdikleri görevlendirmeleri ve sınavları sağlamaktadır. İlgilendiğiniz konu ile ilgili dokümanlara ulaşabilir ve inceleyebilirsiniz.

Her dersin bir tartışma grubu var ve işinize asıl bu bölüm yarayabilir. Sadecer bazı derslerde video ile dersler verilmiş durumda.

Adres: http://ocw.mit.edu/OcwWeb/index.htm

3. P2P Network’leri

18.000 elektronik online kitaba http://www.gutenberg.org adresinden ulaşabilirsiniz. Öte yandan Google’da kitap arayabilir (http://books.google.com/ ) tam sürüm olanları internetten okuyabilirsiniz.

4. Barnes and Nobles Universitesi

Bir kitap aldığınızda yanında online kurs veriyorlar. Bu kurslar arşivde değil o yüzden ne zaman hangi kursun olduğu belli değil, şansa bağlı.

http://university.barnesandnoble.com/browse.asp?z=y

5. Forumların gücü

Eğer örenmek istediğiniz konudaki spesifik forumları yakalayabilirseniz çok faydasını görürsünüz. Bu forumları bulmanız için iki yol önerebilirim, bir tanesi ggogle’da arama yaparak yani “denizcilik forum” yazıp ilgili forumlardan birini seçmek. Diğeri ise wikipedia’yı kullanarak ilgilendiğiniz konu ile ilgili bölümün en altında o konu ile ilgili forumlara ulaşabilirsiniz. Forumlar konusunda Sparknotes.com oldukça güçlü bir sitedir.

Eğer öğrenmek istediğiniz konuda bir sorunuz var ise Google Answers, Yahoo Answers, Answers.com yada Ask.com doğru tercih olacaktır.

6. Wikipedia.com

Birçok insan wikipedia’nın sordukları soruların çoğuna yanıt verebilecek online bir kütüphane olduğunu bilmezler. Bazı makalelerin seslendirilmiş bire halde .ogg ses formatında bulabilir, pdf olarak birçok Wikibook’a erişebilirsiniz.

Wikipedia’nın size önerdiği çeşitli araştırma sitelerine aşağıda erişebilirsiniz;

1.Citeseer

2.Google Scholar

3.Infomine

4.Questia

5.Berkeley Engineers

7. Dil Öğrenme

Eğer dil öğreniyorsanız öğrendiğiniz dil ile yayın yapan ülkelere ait tv yayınlarını online izleyebilirsiniz. TV online

Google Toolbar yazım kontrolü yaparken, Yahoo Messenger içindeki Yahoo Chat’te birçok kategoride grup ile tanışabilir ve yazışabilirsiniz. Ayrıca Alexa.com’s top lists üzerindende ilgilendiğin dil ile ilgili en çok tercih edilen siteleri bulabilirsin. Eğer anlamadığın bir kelime olursa (maalesef türkçe halka yok) babelfish kullanabilirsin. Bu anlattıklarıma örnek olarak eğer Fransızca öğrenmek istiyorsanız Learn French online section blog’unu size öneririm.

Paylaşın: