Etiket arşivi: Gmail

Gelen epostanın kaynağını bulmak

Her gün bir çok e-posta aldığınıza eminim. Bu e-postalardan kimin gönderdiğini bilmediğiniz ve nereden gönderildiğini merak ettiğiniz varsa size yardımcı olabilecek kısa bir yazı hazırladım.

Hemen hemen her e-posta gönderildiği ilk sunucu ip’sini ve geldiği yolun bilgisini içerir. Bazı eposta göndericiler iş takip edilmemek bu bilgileri gizlemiş olabilirler ya da önderdikleri bilgisayarın adını gizlemiş ip adını değiştirmiş olabilirler. Fakat bu tip manipulasyon yapmamış olan e-postaların ip’sini ve bu ip adresinden gönderildiği yerin şehrini ve servis sağlayıcısını bulabilirsiniz. IP adresine ilişkin bilgiden size gönderilen e-postanın sokak vb. detaylı adresi görülemez.

Nasıl bulacağım?

Aşağıdaki eposta programlarından birini kullanıyorsanız yazılanları yapın ve WhatisMyIP adresinden bulduğunuz IP’nin yerini belirleyin.

  • Microsoft Outlook

Inbox’tayken mesajın üzerinde sağ klik yapın Message Options seçin.

Inbox’tayken mesajın üzerinde sağ klik yapın, Properties ve Details tabını seçin.

Epostayı açın. Sağ üst köşede Reply butonunu yanında küçük bir ok ile göreceksiniz. Oku tıklayıp Show Original’ı seçin.

Inbox’tayken mesajın üzerinde sağ klik yapın, View Message Source’u seçin.

Inbox’tayken mesajın üzerinde sağ klik yapın, View Full Headers’ı seçin.

Başka bir eposta programı kullanıyorsanızda muhtemelen mesajın üzerinde sağ klik yaptığınızda gelen seçeneklerden birisi size yardımcı olacaktır.

Paylaşın:

Gmailleri doğrudan doküman yapmak

Artık Gmail’deki emaillerinizi tek bir tıkla dokümana çevirip saklamanız mümkün. Eskiden email içindeki bilgiyi kopyalayıp word’e kopyalayıp daha sonra saklıyorduk, istersek Doogle Docs’a atabiliyorduk.

Şimdi bu özelliği aktive etmek istiyorsanız şunu yapmanız lazım;

Öncelikle Gmail’i İngilizce kullanıyor olmanız lazım.

Settings bölümüne gidip orada  Gmail Labs seçmelisiniz.

Bu bölümde “Create a document”  seçeneğinin yanındaki “Enable” şıkkını seçili hale getirin.

Ve “Save Changes” butonuna tıklayarak işlemi tamamlayın. Artık bir emaili okurken aşağıdaki gibi bir butonu görüyor olacaksınız.

Eğer yine yukarıdaki bölümlere girip “Keybord Shortcuts” seçeneğini aktif hale getiriseniz g ve w tuşlarına aynı anda basarak okuduğunuz mesajı doküman olarak kaydedebilirsiniz.

Paylaşın:

Gmail’inizi bilgisayarınıza yedekleyin!

gmail account to your hard drive

Kullanılacak yazılım: GMail Backup

Gmail hesabınızdaki emailleri ve ekli dosyaları bilgisayarınıza yükleyerek bir kopyasını alabilirsiniz.

Windows kullananlar buraya tıklayarak download edebilirler.

İlk gelen ekranda Gmail bilgilerinizi ve yedeklemenin yapılacağı yeri ve hangi tarihler arasını yedeklemek istediğinizi belirlemeniz yeterli.

Yedeklenen dosyaları Outlook Express vb. programlarda açmak mümkün.

Kaynak: makeuseof.com

Paylaşın:

Gmail’e Erişim Taktikleri

Çalıştığınız şirkette Gmail erişiminiz engellenmiş olabilir. aşağıdaki linkleri deneyerek Gmail hesabınıza erişebilme ihtimaliniz var, mutlaka deneyin.

Güvenli modhttp://mail.google.com/mail/?labs=0. Gmail labs’in deneysel fonksiyonlarını devre dışı bırakır.

Güvenli modhttps://mail.google.com/. Bilgisayarınızla gmail hesabınız arasındaki trafiği şifreler. Internet Cafe’den vb. herkese açık yerlerden erişimde kullanınız.

Eski versiyonhttp://mail.google.com/mail/?ui=1. Eski versiyon internet hızı düşük yerlerde alımı kolaylaştırır.

Temel modhttp://mail.google.com/mail/?ui=html. Bu versiyon JavaScript kullanmaz ve bu yüzden daha hızlı açılır. ama birçok özellik çalışmaz örneğin kontakların otomatik gelmesi, chat vb.

Mobil modhttp://mail.google.com/mail/?ui=mobile ya da http://m.gmail.com. Mobil cihazlar için basitleştirilmiş arayüz içerir.

iPhone moduhttp://mail.google.com/mail/x/gdlakb-/gp/. iPhne gibi WebKit-temelli tarayıcı kullanan mobil cihazlarla kolay erişim için tercih edilebilir.

iGoogle gadget – http://www.google.com/ig/gmailmax. Özellikle işte Gmailê erişimi engelleneler için filtreleri aşan bu uygulama olarak öne çıkıyor.

“Tarayıcı kontrolü olmayan” modhttp://mail.google.com/mail?nocheckbrowser. Eğer alternatif bir tarayıcı kullanıyorsanız bu modda açmayı deneyin.

Paylaşın:

Gmail Adres Defterinizi Masaüsütünüzde Olsun

Eğer Gmail yada diğer emaileriniz için  Google Apps kullanıyorsanız sizin iContact i mutlaka denemeniz lazım. iContact sizin tüm gmail adres defterinizi masaüsütnüze indirmenizi sağlıyor.

Neden?  Eğer adres defterinizdeki bilgileri başka programlarda (IM, Skype vb.) kullanıyorsanız ihtiyacınız olacaktır. iContact bu adres defterinizi güncel bir depo olarak saklıyor. Kolayca arama yaparka istediğinize ulaşabiliyorsunuz.

iContact’i buraya tıklayarak ister zip olarak ki bunun faydası flash disk ile her yere taşıyabilmeniz olacak, İsterseniz msi installer package olarak hemen kurabilirsiniz.

Paylaşın: