Etiket arşivi: ikna

İkna edebilenler kazanıyorlar

Business 2.0 dergisi Howard Schultz, Steve Case, Vinod Khosla ve bazı büyük yatırımcıları ikna edip 100 milyon dolar yatırım alan 20 yaratıcı fikri incelemiş.

Ultimate iDrive – Şoförlerin teknolojik rüyası – direksiyonda klavye ve ön camın ekran olarak kullanıldığı sistem. 30 yıl önce jet pilotlar için yapılmış teknoloji.(tükenmez kalemde pilotların havada not alabilmeleri için icat edilmişti.)

Hafif Veritabanı – Oracle, IBM ve Microsoft yaklaşık 14 milyar dolarlık veritabanı işi yürütüyorlar. Bu yüzden daha verimli ve hafif veritabanı projesi onlar için oldukça önemli bir hale geliyor.

Yeni güç oyunu – “ultracapacitor” adı verilen ve arabadan traktöre kadar her yerde güç kaynağı olarak kullanılabilecek bir pil(batarya). Kimyasal değil elektrik alanı olarak enerjiyi saklayacak ve saniyeler içerisinde dolup uzun süre enerji verebilecek bir yapı düşünülmüş.

Daha iyi enerji veren – Cep telefonu, PDA ve kameralar için kullanılan mevcut lithium-ion pillerin 5 kat daha uzun ömürlüsü yapılıyor.

Excel gibi tablolar – Excel’in internet üzerinden kullanılabilen ve rahatlıkla herkes ile paylaşılabilen modeli.

Hasta izleme – Hastaya enjekte edilen kablosuz bir cihaz ile kalp, şeker gibi hastalıkların 24 saat izlenebilmesi

Eski ilaçlar – Bir ilacın hayatımıza girme süreci 15 yıl ile 500 milyon dolar gibi sayılara bağlı. Patent süresi geçmiş ilaçların tekrar tanımlanması, patentinin alınması ve pazarlanması bu yüzden önemli bir hale geliyor.

Küçük ekranlar – Cep telefonlarından da internet aramalarının yapılabilmesi. Fakat burada ses algılama vb. sistemlerle aramanın kolaylaştırılması amaçlanıyor.

GPS- yönlendirmeli kuponlar – Doğru zamanda doğru yerde cep telefonunuza bir promosyon yada indirim haberinin gönderilmesi teknolojisi.

Kısa mesaj reklamlar – Yerel mağazaların cep telefonlarına reklamlarını gönderebilmeleri.

Ürün yerleştirme müzayedesi – Holywood filmlerinde markasını filmde göstermek isteyenler için bir pazaryeri oluşturulması.

Arkadaş bulma servisleri ve videolar – Video bloglar ile arkadaş bulma servisini birleştirme

Sosyal pazaryeri – Sosyal ağlarda yer alan üyelerin kendi yarattıkları ürünleri ağ içinde satabilmelerine olanak sağlayan platform

Mikser – Kendi videolarınızı lisanslı müzik klipleri ve müzikler ile mix etmenizi sağlayan platform

Lüks Yaşam – Bir topluluk için yeni evlerin, lüksün, konforun ve yeşil bir çevrenin tasarlandığı platform.

Seyahat Planlama – Blackberry telefonunuza kiraladığınız yerin fotoğrafı, akşam yemeği konfirmasyonu ve havaalanından sizi alacak araba bilgilerinin geldiğini düşünün.

Temiz ve Yeşil Ofis – Çevre dostu ofis bakım servisi.

Mikropla savaş – Hastahane kaynaklı enfeksiyonları tespit eden cihaz

Küçüklere fırsat – Küçük web sitelerine reklam satma konusunda alternatif bir sistem sunma

Toplu eğlence – World of Warcraft, Neopets, Second Life ve Sulake gibi topluluk olarak eğlenilen bir platform oluşturma

Bugüne kadar karşıma gelen her yeni proje ve fikir onu getiren tarafından “en iyi, en mükemmel” olarak tanımlanırdı. Ne varki bazen aynı projeyi 2 farklı şirket yada ekipten dinlemiş olurdum. Bu yüzden özellikle yaratıcı fikirlerinizle ilgili yeterince araştırma yapmalı, dünyada benzerleri olup olmadığını incelemelisiniz. Böylelikle hem projenizle ilgili her soruya rahatlıkla yanıt verebilir hemde kötü duruma düşmekten kurtulursunuz.

Kaynak: http://money.cnn.com/magazines/business2/

Paylaşın:

İnsanları nasıl değiştirirsiniz?

gönül pervânesine

Image by elif ayse via Flickr

Birini birkaç kelime ile sonsuza dek değiştirebilirsiniz. Soru şu: İnsanları değiştrebiliyor musunuz yoksa aynı mı kalıyorlar?

Evde, işte, okulda sürekli dönüşüm deneyimi yaşıyoruz. Bu yaşadığımız deneyimler bazen 5 dakikalık bir sunum, bazen 3 aylık bir okul dönemi, bazen bir haftasonu olabiliyor. (Deneyim: Bir insan üzerinde etki bırakan olay yada olgudur.)

İnsanlar değişir mi? Yön değiştirirler mi? Burada önemli olan önce ne yapmak istediğinizi bilmeniz sonrasında da bunu uygulayabilmenizdir.

Birşeyleri değiştirmek hiç kolay değildi ve kolay olmayacak, sizin bunun farkında olduğunuzu ama en azından bu yazıyı okuyarak bir şeyleri deneyeceğinizi sanıyorum.

Hayat gerçekten hiçte ucuz olmayan birçok bedel içeriyor. Bir takım değerleri oluşturmak ve korumak gerçekten akıllıca davranmayı ve çok uğraşmayı gerektiriyor. Hiçbirşey oturduğumuz yerde bize gelmiyor. Bu yüzden şimdi sizden farklı bir bakış açısı ile dünyaya bakmaya ve dünyayı daha güzel hale getirecek değişiklikleri yapmaya başlamaya davet ediyorum.

Herşeyin başlayıp bittiği yerde tutku var. Birini gerçekten değiştirmek istediğinizde öncelikle duygusal taraftan başlıyorsunuz. Birinin bir şeye ikna olabilmesi için önce ona bunu aktarandaki tutkuyu görmesi, aktarınında bu tutkuyu ona hissettirebilmesi önemlidir. Eğer birisinde bir istek yaratıp ona gerekli araçları verirseniz onlar bu inandıkları şeyi gerçekleştirmek için uğraşmaya başlarlar. İnandıkları şeyin onlar için anlamlı ve bir haz veriyor olması olası zorluklarla mücadelelerini kolaylaştıracaktır. Korku ile motive ettiğinizde aynı sonuçları alamayabilirsiniz. Eğer insanları sevgi ve tutuku ile motive ederseniz bu hayallerini gerçekleştirmek için dünyanın sonuna kadar tek ayak üzerinde gidebileceklerini görürsünüz.

Sizin iki şeye inanmanız önemli: vermek istediğiniz tutukuya ve o insana. İnanmadığınız bir şeyi başkalarına aktaramazsınız ve sadece vakit harcamış olursunuz. Eğer o insanı sevmiyorsanız yada inanmıyorsanız onu değiştirmenizde o kadar zorlaşacaktır çünkü insanlar akıllıdır. Eğer onlara karşı samimi olmazsanız bunu hemen farkederler. Yapmacık asla olmayın.(İmaj maker’ınız Mevlana olsun: göründüğün gibi ol yada olduğun gibi görün)

Okulunuzu düşünün size sevgi ve tutkuyla anlatılan bir ders ile sadece konuların hızla geçildiği sıradan derslere karşı olan ilginiz aynı mıydı? Siz, izleyicilerinizin uyumaması ve ilgilerinin dağılmaması için elinizden geleni yapmalısınız. Böylelikle sesinizi duyurabilirsiniz.

Çevrenizdekileri değiştirmek için duygularını tutkuyla tetikleyin. Uyanık kalmak için kahveye ihtiyaç olmadan insanın gözlerini sevgi ve ilgiyle açık tutabileceğini gösterin onlara.

Paylaşın: