Etiket arşivi: komik

Beynini Kullan – 1

Geçen yıl bir video seyretmiştim. 5 yaşından itibaren konuşma zorluğuna yol açan bir hastalığa yakalanmış biri ile ilgiliydi. Hastalığın adı hatırlamayacağım kadar karmaşık bir isimdi. Bu genç adam şu anda 18 yaşında. 11 yaşındayken görsel hafızasının ne kadar güçlü olduğu farkediliyor. Seyrettiğim filmde bu kişiyi hayatında ilk kez İtalya – Roma’ya götürdüler ve helikopterle 45 dakika şehir üzerinde tur attırdılar. Geri döndüklerinde bu genç DAHİ adam 360 derecelik yani tam bir daire şeklinde hazırlanmış olan beyaz kağıtlara kara kalem şehrin perspektifini tüm detayları ile çizdi. Hemde o kiliselerini, katedrallerin ince detayları dahil olmak üzere. İnsan beyni gerçekten inanılmaz. Bir şeyler içeride ve bizim onu dışarı çıkarmamız için bekliyorlar. Bu uzun bir yazı dizisi olacak ama beynimizle ilgili yapabileceğimiz hemen hemen her şeyi yazacağım.

1. Beyninizi fiziksel egzersiz yaparak zinde tutabilirsiniz. Spor, kan dolaşımınızı ve dolayısıyla beyne oksijen taşınmasını artırır.

2. Sudoko çözün. Beyninizi çalıştıracak bilmece ve bulmacalar onun gelişmesini sağlar.

3. Eğer sağ elini kullanan biriyseniz sol elinizle dişleriniz fırçalayın. Beyninizin farklı çalışmasını sağlayın.

4. Bitirmeniz yada yetiştirmeniz gereken şeyler ile ilgili zamanlamayı iyi yapın. Daha küçük yönetilebilir parçalar haline getireceğiniz işleri bitrmeniz daha kolaydır ve üzerinizdeki, beyninizdeki baskıyı azaltır.

Okumaya devam et

Paylaşın:

Saçmalamalar

Almanya’da Almanlar yaşıyorsa, Sakarya’da sakarlar mı yaşar ?

-File çorap aldım.
-Fil’e niye aldın ? Kendine alsaydın ya..

-Abi sana Sıla’nın selamı var.
-Hangi Sıla ?
-Gayri Safi Milli HaSıla

-Taşıma suyla neden değirmen dönmez ?
-Çünkü Taşımasu bir Japon kızıdır.
-Peki Taşımasu annesinden nasıl su ister ?
-Mataramasuko.

Bankacı fil neden hapise girmiş ?
-Bankayı hortumladığı için.

-Ya, kızın biri kitap okurken ölmüş.
-Neden ?
-Satırbaşına gelmiş.

-Fransız ihtilali neye karşı yapılmıştır ?
-Sabaha karşı
Okumaya devam et

Paylaşın:

Biz 80 çocukları çizgi filmlerden neler öğrendik?

Bizim çocukluğumuz çizgi filmlerle geçti. Hala hemen hemen hepsini hatırlıyorum. O zaman çocuk gözü ile seyrettiğimiz şeylerden çok şey öğrendik. Neler mi?

Şirinler

Çıkarılacak Ders: Kömünizm işliyor!

Şirin kasabasında herkes herşeyi paylaşır, herkes aynı giysileri giyer ve ortak düşman Gargamel’e karşı savaşırlar. Gargamel kırmızı şapkası ile Şirinleri yemek ve altınlarını ele geçirmek isteyen otoriteyi temsil eder.

Temel Reis

Çıkarılacak Ders: Ispanak iyi bir şeydir.

He ne kadar şeker, dondurma ve sakız gibi bir tadı olmasada içerdiği vitamin ve mineraller ile sizi çok güçlendirir. Sevdiklerinizi(Safinaz’ı) korumak ve kötülerle (Kabasakal) savaşabilmek için sık sık ıspanak yemelisiniz. Ve birde denizciler pipo içer ve onu öttürürler tabiki. Ispanak ile steoridlerin kullanılması, vücut geliştirme tutkusunun gelişimini paralel gören görüşler olsada bence Temel Reis sadece pazu konusunda bir farkındalık yarattı.

G.I. Joe

Çıkarılacak ders: Bilmek savaşın yarısıdır.

Diğer yarısı ise Kobranın adamlarını yenmek. İyilik her zaman kötülüğü yener çünkü iyi adamlar bir ekip olarak çalışırlar. Maalesef bu tipte özel komando ekipleri herkesi yenerken Afganistan ve Irak’tada aynı şey denendi ve olmadı.

Scooby Doo

Çıkarılacak Ders: Kimseye Güvenme.

Aklını başına topla, organize ol ve planlı davran. Sadece şans eseri olmak kaydı ile sürekli kahraman olabilmek sadece iyi yürekli Scooby Doo’ya hastı. Aslında bir yandanda bizim için ilk gizemli maceraların kapısını aralamıştı.

He-Man

Çıkarılacak Ders: Kahramanlar yumuşak olabilir.

Kılıcını havaya kaldırıp “Güç Bende Artık” diye bağırıncaya kadar kırılacak kadar nazik bir prens. Aslında Süpermen veBatman’dende alışıktık ama yinede eski çağlarda böyle olması şaşırtıcı. İskeletor yine kötülüğün sembolü olarak kahramanımızın tüm vaktini alıyordu.

Taş Devri

Çıkarılacak Ders: Uyanıklık kar getirmez

Fred Çakmaktaş ve Barni Moloztaş birer işçi olarak her akşam düzenli evlerine giderler, Fred biraz obur, Barni pısırıktır. Ailelerine ve çocuklarına düşkündürler. Sinema ve bowling en büyük tutkuları. Çoğu zaman uyanıklık yaparlar ve başarısız olurlar. Vilma ve Beti ise iyi birer anne ve evin yönetcisi ciddi birer ev kadınıdırlar. Bambam hakkında söyleyecek bir şey yok.

Ninja Kaplumbağalar

Çıkarılacak Ders: Dış Görünüş önemli.

Her ne kadar güzel bir kız olan April ile dostturlar. Diğer mutantlarla yaptıkları kung-fu döğüşleri ile sürekli dünyayı ele geçirmeye çalışan kötülerle mücadele ederler. Ispanaktan sonra ilk gıda temsili burada oldu: Pizza.

Voltron

Çıkarılacak Ders: Ekip Çalışması

Her ne kadar herbiri bir araç olsada “Voltron, Voltron, Voltron” diye 3 kere bağırdıklarında büyük bir robot oluyorlardı. Her defasında düşman da büyük bir robot oluyor ve Voltron bu robotu kısa bir dövüş sonrasında ortadan ikiye bölüyordu ve bizde mutlu oluyorduk. Her defasında düşman farklı özelliklere sahip olsada Voltron aynı özellikleri ile yeniyordu. “Aslında değişim önemli değildir yeterki iyinin tarafında ol!” mesajını aldık.

Jetgiller

Çıkarılacak Ders: Burada gördükleriniz ileride gerçek olacak.

Jetgillerde seyrettiğimiz birçok şey(ör. cep telefonu) gerçek oldu. Uçan ve park ettikten sonra cebe giren arabayıda bu 20-30 sene içerisinde görürsek bu dizinin tamamen uzaylılar tarafından bize geleceğimizi göstermek amaçlı yapıldığına inanacağım. Taş Devri’nin gelecek versiyonu olarak izledik.

Heidi-Candy-Polyanna

Çıkarılacak Ders: Mutluluk uzak değil

Her üç çizgi filmide kaçırmadan izledik. İyilikseverlik, dürüstlük, mutluluk, aile bağları vb. Türkçede yer alan 360 iyi sıfatın tamamını gördük. Gerçi şimdi baktığımda bu çizgi filmlerden Türk halkının büyük bir çoğumuzun anlamadığını düşünmüyorda değilim.

Benim favorim ise;

Vikingler

Çıkarılacak Ders: Yumurta kapıya geldiğinde yaratıcılık tavana vurur

“Haydi yallah hop hop hop” nameleri ile dünyayı gezdiler. Koca koca adamlar zora geldiklerinde burnunu kaşıyan küçücük Viki sayesinde kurtuldular. Her macerada zekice çözümlerin nasıl yapıldığını gördük. Beni en çok etkileyen ve ilham veren çizgi film oldu.

Paylaşın:

İyi espiri nasıl yapılır?

İnsanlar düzeyli espiri yapan insanlara güvenirler. Böyle bir mizah anlayışına sahip insanların mutlu olduğu ve işini severek yaptığı kolaylıkla anlaşılır. Espiri gücünü artırmak yada geliştirmek ise zaman ister. Her ne kadar mizah ile zeka arasında paralellik olduğu iddia edilsede bu beceriye herkesin bir nebzede olsa sahip olabilmesi için yapabileceği şeyler var;

1. Karşınızdakinin mizah anlayışını inceleyin. Bazıları belden aşağı bazıları karadeniz fıkraları severler. Bazıları kıssadan hisseli, bazılarıda Amerikan espirilerini severler. Karşınızdaki neye güler? Ne tür espiriler yapar? Sadece gülümsediği şeyler nelerdir? Bazıları sadece espirilere gülerler bazıları ise gerçekten espiriyi yaratırlar. Karşınızdaki hangi tarafta? Unutmayın herkesin espiri anlayışı farklıdır. Karşınızdaki belden aşağı fıkra anlatmayı seviyorsada kimsenin onu belden aşağı fıkra anlatan bir adam olarak tanımasını istemez. İnsanların espiri anlayışlarının reklamını yapmayın.

2. Doğru espiriyi yakalamak. Espiri yapacaksanız sonunda güçlü bir etki bırakmasını istersiniz. Espirilerde doğru kelime kahkahayı tetikleyen kelimedir ve muhtemelen en son söylenen kelimedir. Ancak unutmamanız gereken şey bir espiriye “çok komik olan bu espiriyi dinle” başlamamaktır.

İyi bir mizah anlayışı birbirinden farklı iki görüşü bir araya getirmeye dayanır. Yani bir devlet adamı ve beberon çizildiğinde birbirinden çok farklı ortamlarda bir araya gelecek iki objeyi bir espiride yan yana getirirsiniz.

3. Şekle girin. Espiri yeteneği egzersiz ile gelişir. Ütü yapmayı öğrenmek gibi , gittikçe hangi ayarda ne kadar süre ile yapacağınızı öğrenirsiniz.

4. Hafızanızı Dinlendirin. Siz mutluyken güldürürsünüz ve güldürdüğünüz insan rahatlar. Stresli iken komik olmak zordur. İğneleyici espiriler ise tersine döner ve size zarar verebilir. Kendinizi pozitif tutabilmeniz için birkaç öneri;

a. Sizi güldürecek yada neşelendirecek bir şeyi hep telefonunuzun yanında tutun

b. Masanızda size güzel şeyleri hatırlatacak bir fotoğraf tutun.

c. Değişik bir şey yapın – oturuyorsanız kalkın, kalabaklıksa yalnız kalın, müziği açın vb.

d. Birileriyle sohbet edin.

5. Fizik duyguyu yönlendirir. Fiziksel olarak rahatsızsanız keyifli olmanız zorlaşır. Fiziksel egzersiz ve beslenmenize dikkat etmenizde fayda var.

İyi bir gülümseme yaratmanın en iyi yollarından biri ayna çalışmasıdır. Aynada gülümsediğinizde neye benzediğinize bakın. Beğendiğiniz gülümsemeye ilişkin kas hareketini ezberleyin ve daha sonra yapın.

6. Hikaye Gücü. Karşınızdakini etkilemenin en önemli yollarından biri şahsınıza ait hikayeler anlatmaktır. Bu birebir ilişki kurmanın ve canlı bir sohbetin en iyi yoludur. Başınıza gelen komik olaylarla başlayın. Sık sık başınıza gelen komik olayları anlatın. Kendi hikayelerinizi başkalarına anlatmak çok iyi bir egzersizdir. Bu hikayeleri anlatırken size ilişkin güvenli geçmişi kullanın, her zaman orijinal, farklı ve keyifli olanları seçin.

7. Parti planlayın. Bu uç bir öneri. Herkesin birbiri ile espirilerini paylaştıkarı küçük bir oyun oynayın.

8. Kısa espiriler yapan olmak. Kendinize hedef koyun. Her toplantının sonunda yada konferans konuşmasının başında bir espiri yapın.

9. Espiriyi anlatmamak Espiri yapmıyorsanız bile masanızın üstündeki bir biblo, arabanızdaki bir çıkartma espiriyi içeriyor olabilir. Önemli olan mizaha yada espirilere olan ilginizdir.

10. Çok zorlamayın Komik olmak için kendinizi ne kadar çok zorlarsanız o kadar az komik olursunuz.

Paylaşın: