Etiket arşivi: PayPal

Ebay Taktikleri

PayPal Inc.

Image via Wikipedia

Bugün Inquirer’da okuduğum bir haberi paylaşmak istedim. Haberin orijinal linkini aşağıda görebilirsiniz. Türkiye’de Ebay‘i kullanan benim tahminimce 3000 civarında koleksiyoncu vb. satıcı mevcut. Öte yandan Ebay Türkiye’ye, gittigidiyor.com‘un hisselerini alarak girdi. Benim aldığım son duyumlarda sahibi olduğu PayPal’i Türkiye’ye getirmek için Merkez Bankası dahil ilgili makamlarla konuşuyorlardı.

Bu habere gelirsek Ebay Amerika’da kişisel çek ve EFT_Havale diyebileceğimiz para tansferleri ile ödemeyi kaldırmış. Sadece Paypal ve ProPay gibi e-ödeme kabul edecekmiş. Google Checkout, Amazon‘s Checkout ve Flexible Payment gibi sistemlerle rekabet adına yapıyorlarmış.

PayPal ödeme sistemini Avusturalya’da mecbur etmelerine rağmen tutmamış ve yazar müşteri memnuniyeti adına güvenli alternatifler sunmak yerine böyle bir taktiği yersiz bulmuş.

Bence şu anda türkiye’de Garanti’nin sunduğu CepBank eğer biraz daha benimsenirse çok başarılı olabilecek bir model. Sadece benimsenme ve kabul görme sürecini, kişilerin mobil kullanım olgunluklarının ve gerekli iş modellerinin benimsenmesini bekliyor.

Türkiye’de ödeme sistemlerindeki en büyük sıkıntıların başında kredi kartı dışında veya hatta onunla ilgili her türlü alternatif yöntemde güvenlik gerekçesiyle uygulanan prosedürler geliyor. Risk istemediğiniz sürecede buna mecbursunuz.

Ebay’deki bu değişikliğin açıklaması;
Ebay FAQ

Kaynak: http://www.theinquirer.net/gb/inquirer/news/2008/09/23/ebay-scraps-non-payment-methods

Paylaşın: