Etiket arşivi: RSS

RSS’lerinizi temiz tutmanın yolları

RSS beslemeleri ilk kullanmaya başladığım zamanı hatırlamıyorum bile. ama o dönemlerde hemen hemen hiç kullanılmıyordu ve bakıldığında kullanıcı artış hızı çok yavaştı.  Bugün bir blog, sosyal ağ, video paylaşım vb. bir çok site RSS ile takip ediliyor.

Artık sadece RSS okuyucu kullanmak değil bu okuyucuyu yönetmekte çok önemli bir hale geldi. Özellikle kendi belirlediğiniz anahtar kelimelerle filtrelediğiniz içeriği takip edebilmek yüzlerce içerik arasından ihtiyacınız olana hızlıca ulaşmak artık çok önemli.

FeedWeaver

Feedweaver RSS’lerini özelleştirmede kullanabileceğiniz basit bir araç. İstediğiniz anahtar kelime ile izleyebileceğiniz 20 tane siteyi tek bir besleme şeklinde saklayabiliyorsunuz.

Aşağıdaki ekranda bir örnek görülebilmekte. Eğer demoyu görmek isterseniz siteye girin Demo linkine tıklayın kullanıcı adı  “demo” ve şifre “1234″ yazarak giriş yapabilirsiniz.

Feed Rinse

Feed Rinse ise RSS spam filtresi. Aynı şekilde belirlediğiniz anahtar kelimelere göre takip yapmanızı sağlıyor.

Bu sistemde düzenleyeceğiniz bir bookmarklet ile otomatik olarak bu takibinize bir siteyi otomatikman ekleyebilirsiniz.

Aşağıda uygulamayı görebilirsiniz;

Feedscrub uygulaması da yukarıdaki iki uygulamaya benzer BETA aşamasında bir uygulama.

Kaynak:makeuseof

Paylaşın:

Kelime bulutunu hazırla: wordle.net

Wordle sitesi gibi enteresan ama sonuç olarak sadece eğlence amaçlı oyuncak siteler hep hoşuma gitmiştir. Wordle verdiğiniz herhangi bir metindeki ya da rss linkindeki içeriğin en sık kullanılan kelimelerinden bir bulut yaratıyor. Bu bulutun font, görünüm, ve renkleri ile oynayabiliyorsunuz.  Buraya tıklayarak hemen kendi bulutunuzu oluşturabilirsiniz. Benim rss linkimden hazırlanmış bulut aşağıda;

weblet

Paylaşın:

Google Toolbar’a kendi butonunuzu ekleyin!

Image via CrunchBase

Eğer Google Toolbar üzerinde takip edilebilmek istiyorsanız aşağıdaki adımları kendi sitenizdedikkatlice” ve “sırayla” yapınız.

 1. Öncelikle Google Toolbar ‘ı bilgisayarınıza yüklemelisiniz.
 2. Daha sonra http://www.savassakar.com ‘a gidin.
 3. sitede sağ üst köşede bulunan arama kutusu üzerine mouse’unuzla gelip sağ klik yapınız. Çıkan menüde “Generate Custom Search…” linkine tıklayınız.
 4. “Add”‘e ve “OK” ‘e tıklayın.
 5. Şimdi butonu oluşturdunuz.

Şimdi bu butona RSS ekleyelim

Eğer sitenizde RSS mevcutsa saatte bir güncellenecek şekilde bunu butonunuza ekleyebilirsiniz. Benim sitemde sağ üst köşede göreceğiniz RSS butonunun linki http://www.savassakar.com/?feed=rss2

 1. Google toolbar üzerinde en sağda yer alan Options butonuna tıklayın. Gelen ekranda Buttons tabını seçin ve gelen ekranda sitenizin (Savas Sakar – There is no spoon) yanındaki tik’i kaldırın ve “Use the advanced editor” linkine tıklayın.
 2. Gelen ekranda <button> ve</button> tag’leri arasına aşağıdaki kodu yerleştirin.:
  <feed refresh-interval="3800">http://www.savassakar.com/?feed=rss2</feed>

 3. “Save to Google Toolbar…” butonuna tıklamadan önce kodu bir Notepad dosyasına kopyalayın ve ss.xml olarak masaüstünüze kaydedin.
 4. şimdi “Save to Google Toolbar…” a tıklayarak işleminizi tamamlayın.
 5. Eğer butonunuzun yanındaki küçük bir ok ile son yazılarınızında görüntülenmesini istiyorsanız masaüstünüze kaydettiğiniz ss.xml dosyasını sitenizin olduğu sunucuya yükleyin.

 1. Sunucunuza bu xml dosyasını yüklediğinizde şöyle bir adresi olacak;
  http://www.savassakar.com/ss.xml
 2. Şimdi sitenize “Sitemi google toolbara yüklemek için tıklayın” şeklinde bir mesaj yazabilir ve aşağıdaki linki koyabilirsiniz:http://toolbar.google.com/buttons/add?url=http://www.savassakar.com/ss.xml
 3. Eğer sitenizin Google’ın Button Galerisinde görüntülenmesini istiyorsanız buraya tıklayarak ilgili basit formu doldurabilirsiniz. Her butonu kabul etmedikleri için Editorial Guidelineları okumanızı öneririm.
 4. Eğer bu konuda daha da uzmanlaşmak istiyorsanız bu konudaki tüm dokümantasyona göz atıp çok daha profesyonel butonlar geliştirebilirsiniz.
Paylaşın: