Etiket arşivi: şeytan

Nasıl başarıyorlar?

succeedŞeytan gerçekten ayrıntılarda gizli ve başarı oralarda geziniyor. Aslına bakarsanız kiminle konuşsanız mutlaka çok iyi bir fikri vardır. Öte taraftan nelerin başarılı olduğuna bakarsanız aslında küçücük şeylerin yarattığı farkların başarı getirdiğini görürsünüz.

Örneğin bir web sitesine girdiğinizde site sahibinin küçücük noktalardan para kazandığını görebilirsiniz. Örneğin google reklamı varsa, sayfasında bannerlar varsa ya da belirli bir bölüme bir marka sponsorluk vermişse farkedersiniz. Bu küçük küçük gelir getirici noktalar ve farklılaşmalar başarı ve kazancı getirir. Örneğin faremizin(mouse) imleci yerine bile reklam konuldu.

Benim burada dikkat çekmeye çalıştığım şey aslında gözünüzün önünde duran ve henüz farkında olmadığınız(farkında olmadığınız diyorum çünkü ergeç farkedeceksiniz, belki rakipleriniz yaptığında) şeylerde başarı gizli.

Öte yandan başarı, bir iki küçük farklılık ya da fikir yaratmakla değil aksine yüzlerce fikri değerlendirip belki birleştirip bir şeyler ortaya koymaya bağlı.

İnsanlar başarmak için ne yapıyorlar?

Cilalıyorlar

Etrafınıza dikkat ettiğinizde satılan bir çok ürünün aslında konsept olarak aynı olduğunu sadece rengi, dokusu, şekli ile oynanarak yani ufak değişikliklerle size sunulduğunu görürsünüz. Ör araba. Arabalar 4 teker, bir şase, kaporta ve motordan ibaret. Aynı yapıya sadece ufak tefek değişiklikler yaparak satıyorlar. Araba büyük bir buluştu ama yerine bir şey konamadı.

Kopyalıyorlar

Gerçekten başarılı olmuş şeyler kopyalanıyor fakat burada sıkıntı ana noktaları kopyalarken detayların atlanması. Başarıyı getiren detayları önemsemezseniz kaybedersiniz. Çünkü tüketiciler detaylara bakarak sizin yaptığınızı değerlendirirler.

Bir çok kişi özel hayatındaki başarıyıda kopyalayarak yakalamaya çalışır. Komşusu gibi sabah erken kalkıp koşmaya, iş arkadaşı gibi diyet yapmaya başlar.

Kendinizi yağlıboya bir resim yaparken hayal edin. Resimdeki her küçük fırça darbesi ve renk ona bakan kişide bir şey hissettirecek. Belki sarı bir yaprak hüznü, deniz ise tatili. Bu yüzden hayatınızın resmini çizerken detaylar her aşamada önemlidir.

Ayrıca her küçük detayın bütün içerisinde daha büyük bir enerji ve sinerji yaratacağınıda unutmayın.

Zincirleme Etki ya da Çığ Etkisi

Şöyle düşünün dedeniz her ay 1 lira bankaya koysaydı bugün eminim milyarlarca liralık bir servetiniz olurdu. Başarı işte böyle bir şey. Küçük küçük ve yılmadan yapılan şeyler bir süre sonra size daha çok değer getirecektir. Bu örneği somutlaştırmak gerekirse diyelim ki bir şirketiniz var. İlk yıl personelin %20’sine eğitim, 2. yıl %30’una ya da kişisel olarak hemen gelirinizin %10’unu biriktirmeye başlayın. Ya da gelirinizin %3’ünü çocuğunuz için açacağınız bir hesaba düzenli olarak yatırın. Burada katlanarak kazanç söz konusu olacak ama sabırlı olunursa.

Blog yazmakta aslında böyle bir şey. Burada verdiğim bilgiler, hoşa gidecek yazılar biriktikçe zaman içerisinde belki birçok kişinin işine yarayacak. Bugün 3-5 kişi okusada zaman içerisinde yüzlerce insan bunları okuyacak. Bu yüzden inatla ve ısrarla devam etmek önemli.

Tüm bunların yanısıra yakaladığınız başarılarda neyin ne kadar etkisi olduğunu iyice irdelemelisiniz. Örneğin aldığınız bir eğitimin faydasını görüp %10 tasarruf ettiyseniz, %10 tasarruf ettiğiniz için yeni mağaza açabildiyseniz ve yeni mağaza açtığınız için gelirinizi 2 katına çıkarabildiyseniz, bu zincirleme etkiyi görebilmeniz önemlidir.

Şimdi tekrar yaptığınız işe, yaşadığınız hayata bir bakın. Hangi detaylar farkedilmek için sizi bekliyor acaba?

Paylaşın:

Işık Olmak

–Belgin Usanmaz’a teşekkürler–

Bir üniversite profesörü öğrencilerine su soruyu sorar;

– Var olan her şeyi Tanrı mı yarattı?

Bir öğrenci ayağa kalkar ve cevaplar.

– Evet, her şeyi Tanrı yarattı!

Profesör sorusunu yineler ve öğrenci yine ‘Evet efendim’ diye cevaplar. Profesör devam eder.

– Eğer her şeyi yaratan Tanrı ise ve şeytan var olduğuna göre şeytanı da Tanrı yaratmış olur. Çalışmalarımızda uyguladığımız kesinleştirme prensibine göre de Tanrı şeytandır. Öğrenci böyle bir önerme karşısında şaşırır ve yerine oturur. Profesör öğrencilerine bir kez daha Tanrı’nın içindeki kaderin bir efsane olduğunu kanıtlamaktan ötürü oldukça mutludur.

Bu arada başka bir öğrenci ayağa kalkar ve ‘Bir soru sorabilir miyim profesör’ der. Profesör sorabileceğini söyler. Öğrenci ‘Soğuk var mıdır’ diye sorar.

Profesör; ‘Nasıl bir soru bu böyle, tabii ki vardır’ di ye cevaplar. ‘Sen hiç soğuktan üşümedin mi?’

Öğrenci ‘Aslında, fizik yasalarına göre soğuk yoktur; yaşamda/ gerçekte biz soğuğu sıcaklığın yokluğu olarak düşünürüz. Herkes veya nesneler o enerji oradaysa veya bir şekilde enerji iletiyorsa onu deneyimler. Örneğin, Absolute 0 (273 derece C) sıcaklığın kesin yokluğudur. Soğuk yoktur, o yalnızca sıcaklığın yokluğunda duyumsadıkları mızı tarif etmek için yarattığımız bir kelimedir’ der ve devam eder.

– Profesör, karanlık var mıdır?

– Tabii ki vardır.

– Korkarım gene yanılıyorsunuz efendim. Çünkü karanlık da yoktur. Yasamda/ gerçekte karanlık ışığın yokluğudur. Biz ışık üzerinde çalışabiliriz ama karanlığı çalışamayız.. Gerçekte, biz Newton’un prizmasını kullanarak beyaz ışığı kırar ve renklerin çeşitli dalga uzunlukları üzerinde çalışabiliriz. Ama karanlığı ölçemeyiz. Bir basit ışık karanlık bir mekânı aydınlatarak karanlığı kırmış olur yani karanlığı geçersiz kılar. Siz belli bir mekânın/uzayın ne kadar karanlık old uğundan nasıl emin olursunuz? Işığın miktarını ölçerek! Bu doğrudur değil mi? Karanlık insanlık tarafından, ışığın olmadığı yer/ mekân için kullanılan bir kelimedir. O zaman size son bir soru daha sormak isterim, efendim. Şeytan var mıdır?

Bu kez profesör pek emin olamamakla birlikte cevaplar..

– Tabii vardır. Açıkladığım gibi, biz onu her gün, her yerde görürüz. O, dünyadaki işlenmiş tüm suçlarda, şiddette yer alır. Bunların tümü şeytanın kendisinden başka bir şey de değildir. Öğrenci itiraz eder.

– Şeytan yoktur efendim. Yani o kendi başına yoktur. Şeytan basit olarak Tanrı’nın yokluğudur. O aynen karanlık ve soğukta olduğu gibi insanın Tanrı’nın yokluğunu tarif etmek üzere yarattığı bir kelimeden ibarettir. Tanrı şeytanı yaratmadı. Şeytan/ kötülük insanın tanrısal sevgiyi yüreğinde hissetmediği zaman yaptıklarının bir sonucudur. O, aynen sıcaklığın olmadığı yere gelen soğuk, ya da ışığın olmadığı yere gelen karanlık gibidir. Profesör kürsüdeki yerine çöker Öğrenci kim mi? Albert Einstein.

Paylaşın: