Etiket arşivi: şınav

Anne ve Babalara Öneriler – 3

Benden bu kadar. 3 bölümde topladığım bu maddelerin %95’ini zaten bildiğinizden eminim. %5’i de inşallah işinize yarar. Bizlerin bu ülke, bu dünya ve tüm insanlar için “insan gibi insanlar” yetiştirmemiz lazım.

Hepimize kolay gele..

Çocuğunuzun günde kaç saat TV seyrettiğini belirleyin.

Onun TV seyrettiği zamanlarda sizde onunla seyredin.

Ailecek seyrettiğiniz bir diziyi düşünün. Oradaki konuşmalara benzer konuşmalar yapıyor musunuz?

TV seyretmek yerine okumak, şarkı söylemek vb .başka aktiviteler seçin

TV’yi bir bebek bakıcısı gibi görmeyin.

Çocuğunuzun sevdiği programları seyretmesi, seyrettiği programlarında ona okumayı sevdirmesi önemli. Ör. Küçük tiyatrolar, belgeseller, tarih)

TV’yi ceza yada ödül olarak kullanırsanız ona çok önem veriyor olursunuz.

Sadece çocuk odasında TV olmasın, salonda herkesin izlediği yerde olsun.

Ödev ve yemek zamanı TV’yi kapatın. Ödev veyemek bitmeden TV izlenmemesi kuralını koyun.

Gerçek hayat ile TV arasındaki farkı ona anlatın.

Kendi TV seyretme alışkanlıklarınızı gözen geçirin, örnek alınacaksınız.

Çocuğunuza uygulanan sınav ve testler hakkında yeterince bilgi sahibi olun.

Sınavlara ilişkin sorularınızı öğretmenlerine mutlaka sorun.

Çocuğunuza uygulanan sınav ve yanıtlarına erişebiliyor musunuz? Çocuğunuzun doğru değerlendirildiğini bilmek isteyebilirsiniz.

Sınavlarını çocuklarınız ile birlikte evde gözden geçirebilirsiniz.

Sınavlardan alınan notların ileride neyi nasıl etkileyeceğini (orta öğretim puanı vb.) öğrenin.

Çocuğunuza okulda eğer varsa bilgisayar konusunda ne kadar eğitim ve imkan verildiğini öğrenin.

Internet kullanıyorlar mı? Internet erişimlerinde beirli kısıtlamalar yapılmış mı?

Bilgisyar kullanımında kız-erkek ayrımı yapılıyor mu? Kız çocuklarının kullanım konusunda cesaretlendirilmeleri gerekebilir.

Öğretmeni bilgisayarı nasıl kullanıyor?

Paylaşın:

Önemli olan çocuklarımıza çalışmayı öğretmek!

Çocuklarınız belki her sınavdan en yüksek notu almayabilirler ama doğru ve başarılı çalışma alışkanlığını kazanırlarsa hem şu anda okudukları okulda hemde yaşam okulunda geçer not alabilirler.

Okuduğum bazı kaynaklar aşağıdaki önerileri getiriyorlar;

Öncelikle çocuklarımıza o ana kadar bildiklerini dışarıda bırakabilmeyi öğretmeliyiz. Zaten bilinen şeylerin üzerinden geçmek cidd bir zaman kaybıdır. Bu yüzden bir sınav öncesinde yapacağınız bir ön test ile bildikleri şeyleri ortaya çıkartabilir bilmediklerine konsantre olmalarını sağlayabilirsiniz. Zaten en başından itibaren böyle disiplinli bir çalışma başlatılırsa çocuğun her defasında sadece küçük bir bölüme odaklanarak çalışması yeterli olacaktır.

Sınavını kendisine hazırlatın. Bir A4 kağıdı ikiye katlayın. Daha sonra sol tarafına çocuğunuzdan sorular yazmasını isteyin ve sağ tarafa cevaplarını yazmasını. Böyle hazırlanılan bir sınavda çocuk hangi alanlarda eksik olduğunu farkedebilir, nasıl ve ne şekilde soru çıkarsa yanıtlayabileceğini test edebilir.

Renkli kartonlar kullanarak kitaplarında neyin nerede olduğunu işaretleyerek ilgili bölümlere daha hızlı erişimini kendisi ayarlayabilir. Öte yandan post-it’ler kullanarak gerek bazı kelime tanımlarını gerekse unutmaması gereken şeyleri duvarına yapıştırarak sürekli göz önünde tutabilir.

Düz yazı metinleri hatırlamak zor olabilir. Bu yüzden örneğin tarih dersi için bir savaşı hatırlaması gerekiyorsa bir kağıda 4 kolon çizilir ve her kolon başlığına ilgili başlık yazılır. Ör. Savaşın adı, tarihi, kimler arasında olduğu ve sonuç. Çocuk bu kolonları sırasıyla düzgün doldurabilir. Aynı zamanda kolona önce tüm savaş isimlerini yazarak hafızasını canlandırabilir. Burada amaç ezberi teşvik değil aksine tek bir sayfaya 10- 15 adet bilgiyi yerleştirmek ve tek sayfadan erişilebilmesini sağlamaktır.

Çocuğun çok çalışmaktansa çalışmayı öğrenmesi hedeflenmelidir. Çalışmayı öğrenmiş bir kişiye sadece açılacak kapıları sunmanız yeterli olacaktır. Bu yüzden eğitmenlerimizin verdikleri ödevlerin yapılıp yapılmaması kadar nasıl yapıldığı konusuna da vakit ayırmaları gerekiyor.

Üstelik bu konuda benim yukarıda amatörce verdiğim örneklerin eminim çok daha profesyonel ve işe yarar modellerine sahip olan eğitimci arkadaşlarım bu bilgileri bizlerlede paylaşırlar.

Paylaşın: