Etiket arşivi: şoför

Otokolik misiniz?

can-you-tell“Bakkala bile arabayla gitmek” diye bir terim vardır ve bunu bir çok kişiden duyuyorum. “arabasız iken çıplak gibi hisseden” “arabası yoksa asla ve asla evden çıkmayan” insanlar tanıyorum.

Araba’nın faydalarını saymak istemiyorum, çok yersiz olacak ancak. Ancak “otokolik” olmanın bazı aklıma gelen dezavantajlarını paylaşmak istiyorum;

 • Mümkün oduğunca yürümek önemli. En basit egzesiz olan yürümeyi araba kullanarak öldürmemek lazım. Hatta asansörde bence bir tür araba. Eğer mümkünse merdiven kullanılması çok daha sağlıklı.
 • Çocukları araba bağımlı hale getirmek çok sakıncalı. Obezite ve hareketsizlik sebebi olarak gösteriliyor. Çocuk arabaya alıştı mı bunu hem bir oyun olarak görüyor hem de artık “vazgeçilmezi” yapıyor.
 • Dünyanın bir çok şehrinde “arabaya bağımlılığı” azaltmaya yönelik şehir planları(toplu taşıma) ve çevre düzenlemesi(parklar, koşu alanları, havuzlar) planlanıyor.
 • Özellikle İstanbul trafiğinde araba bağımlılıları sinir, asap bozukluğu vb. birçok psikolojik zorlayıcı etkene maruzlar.
 • Araba kullanımının artması doğal olarak bütçeleri etkiliyor. Yakıt yada bakım-servis fiyat artışları gelir artışının çoğu zaman üstünde oluyor ve siz bağımlılığınıza paranızı yatırdığınız için başka yerlerden kesmek zorunda kalıyorsunuz.
 • Otomotiv sektörünün büyüklüğü sebebiyle pazarlama ve tüketiciye yönelik tüm tanıtım uygulamaları bağımlılığı artırmaya yönelik ve etkilenmemek mümkün değil.
 • Araba kullanım alışkanlıkları özellikle gençler açısından hız tutkusu, hava atma vb. şekillendiği için diğer kullanıcılar için tehlike yaratıyor.
 • Türkiye’de ehliyet süreleri sınırsız olduğu için yıllarca araba kullanmamış biri istediğinde trafiğe çıkabiliyor. Artık ABD’deki gibi 5 yılda bir yenilenecek.
 • Araba kullanımında yaş sınırı başlangıçta var ama sonuçta yok. Yani refleksleri çok azalmış 60-70 yaşındaki kişilerin trafikte yer almaları belirli bir risk doğuruyor.
 • Trafik kurallarına yada ahlak kurallarına(emniyet şeridini kullanmak) uymak bir erdem olarak algılanmadığı, bencilce sadece kendini düşünen bir çok sürücü olduğu için maalesef “otokolik” olan da olmayan da bu işten olumsuz etkileniyor.
 • Hem arabasız yapamayıp hemde aracında yeterli donanım bulundurmayanlar (kar zinciri vb), bulundursalar bile nasıl kullanacaklarını bilmeyenler ayrı bir sorun.

Sizce?

Paylaşın:

İkna edebilenler kazanıyorlar

Business 2.0 dergisi Howard Schultz, Steve Case, Vinod Khosla ve bazı büyük yatırımcıları ikna edip 100 milyon dolar yatırım alan 20 yaratıcı fikri incelemiş.

Ultimate iDrive – Şoförlerin teknolojik rüyası – direksiyonda klavye ve ön camın ekran olarak kullanıldığı sistem. 30 yıl önce jet pilotlar için yapılmış teknoloji.(tükenmez kalemde pilotların havada not alabilmeleri için icat edilmişti.)

Hafif Veritabanı – Oracle, IBM ve Microsoft yaklaşık 14 milyar dolarlık veritabanı işi yürütüyorlar. Bu yüzden daha verimli ve hafif veritabanı projesi onlar için oldukça önemli bir hale geliyor.

Yeni güç oyunu – “ultracapacitor” adı verilen ve arabadan traktöre kadar her yerde güç kaynağı olarak kullanılabilecek bir pil(batarya). Kimyasal değil elektrik alanı olarak enerjiyi saklayacak ve saniyeler içerisinde dolup uzun süre enerji verebilecek bir yapı düşünülmüş.

Daha iyi enerji veren – Cep telefonu, PDA ve kameralar için kullanılan mevcut lithium-ion pillerin 5 kat daha uzun ömürlüsü yapılıyor.

Excel gibi tablolar – Excel’in internet üzerinden kullanılabilen ve rahatlıkla herkes ile paylaşılabilen modeli.

Hasta izleme – Hastaya enjekte edilen kablosuz bir cihaz ile kalp, şeker gibi hastalıkların 24 saat izlenebilmesi

Eski ilaçlar – Bir ilacın hayatımıza girme süreci 15 yıl ile 500 milyon dolar gibi sayılara bağlı. Patent süresi geçmiş ilaçların tekrar tanımlanması, patentinin alınması ve pazarlanması bu yüzden önemli bir hale geliyor.

Küçük ekranlar – Cep telefonlarından da internet aramalarının yapılabilmesi. Fakat burada ses algılama vb. sistemlerle aramanın kolaylaştırılması amaçlanıyor.

GPS- yönlendirmeli kuponlar – Doğru zamanda doğru yerde cep telefonunuza bir promosyon yada indirim haberinin gönderilmesi teknolojisi.

Kısa mesaj reklamlar – Yerel mağazaların cep telefonlarına reklamlarını gönderebilmeleri.

Ürün yerleştirme müzayedesi – Holywood filmlerinde markasını filmde göstermek isteyenler için bir pazaryeri oluşturulması.

Arkadaş bulma servisleri ve videolar – Video bloglar ile arkadaş bulma servisini birleştirme

Sosyal pazaryeri – Sosyal ağlarda yer alan üyelerin kendi yarattıkları ürünleri ağ içinde satabilmelerine olanak sağlayan platform

Mikser – Kendi videolarınızı lisanslı müzik klipleri ve müzikler ile mix etmenizi sağlayan platform

Lüks Yaşam – Bir topluluk için yeni evlerin, lüksün, konforun ve yeşil bir çevrenin tasarlandığı platform.

Seyahat Planlama – Blackberry telefonunuza kiraladığınız yerin fotoğrafı, akşam yemeği konfirmasyonu ve havaalanından sizi alacak araba bilgilerinin geldiğini düşünün.

Temiz ve Yeşil Ofis – Çevre dostu ofis bakım servisi.

Mikropla savaş – Hastahane kaynaklı enfeksiyonları tespit eden cihaz

Küçüklere fırsat – Küçük web sitelerine reklam satma konusunda alternatif bir sistem sunma

Toplu eğlence – World of Warcraft, Neopets, Second Life ve Sulake gibi topluluk olarak eğlenilen bir platform oluşturma

Bugüne kadar karşıma gelen her yeni proje ve fikir onu getiren tarafından “en iyi, en mükemmel” olarak tanımlanırdı. Ne varki bazen aynı projeyi 2 farklı şirket yada ekipten dinlemiş olurdum. Bu yüzden özellikle yaratıcı fikirlerinizle ilgili yeterince araştırma yapmalı, dünyada benzerleri olup olmadığını incelemelisiniz. Böylelikle hem projenizle ilgili her soruya rahatlıkla yanıt verebilir hemde kötü duruma düşmekten kurtulursunuz.

Kaynak: http://money.cnn.com/magazines/business2/

Paylaşın: