Etiket arşivi: takvim

Pirelli takvimi deyip geçme

2007 yılında sinemanın efsanevi yıldızı Sophia Loren’in Pirelli takvimi için objektif karşısına geçtiği haberleri tüm gazetelerde yer almıştı. Pirelli* Takvimi bir efsane ve pazarlama başarısı olarak sıcaklığını koruyor.

Pirelli Takvimi 1964 yılından beri Pirelli’nin İngiliz şubesi tarafından hazırlanıyor. Aslında takvimi cazip kılan birkaç özelliği var;

1) Takvimde ünlü modeller kullanılıyor ve “artistik çıplaklık” çekici bir fotoğrafçılık deneyimi ile birleştiriliyor.

2) Satılmıyor sadece önemli Pirelli müşterilerine ve VIP statüsünde kabul edilen kişilere hediye olarak(40.000 adet) dağıtılıyor. Buda takvimini değerini oldukça artırıyor.

3) Hiçbir zaman güncelliğini yitirmeyecek bu çalışmalar tanıtım aşamasından dağıtım aşamasına kadar tüm dünya basını tarafından ele alınıyor. (Takvimin maliyeti ile yapılan reklamın maliyeti karşılaştırılırsa inanılmaz karlı ve akıllıca bir iş yapıldığı görülebiliyor.)

Sadece 1974 yılındaki petrol krizi esnasında yayını durdurulan takvim yaklaşık 10 yıl sonra kaldığı yerden devam etmiş.

Hangi ünlüler bu takvimde yer almış derseniz; Selma Blair, Lauren Bush, Naomi Campbell, Rachel Leigh Cook, Cindy Crawford, Milla Jovovich, Heidi Klum, Kate Moss, Brittany Murphy, Amy Smart ve Julia Stiles. Bu takvimde yer almak aynı zamanda ünlü model ve artistler içindfe bir prestij haline gelmiş durumda.

Takvimleri hazırlayan fotoğrafçılar ve ülkeleri;

1964 Robert Freeman – Majorca
1965 Brian Duffy – Güney Fransa
1966 Peter Knapp – Al Hoceima, Fas
1967 Takvim Çıkmadı
1968 Harry Peccinotti – Tunus
1969 Harry Peccinotti – Kaliforniya
1970 Francis Giacobetti – Cennet Adası, Bahamalar
1971 Francis Giacobetti – Jamaika
1972 Sarah Moon – Villa Les Tilleuls, Paris
1973 Brian Duffy – Londra
1974 Hans Feurer – Seyşel Adaları
1975-1983 Takvim Çıkmadı
1984 Uwe Ommer – Bahamalar
1985 Norman Parkinson – Edinburgh, İskoçya
1986 Bert Stern – Cotswolds, İngiltere
1987 Terence Donovan – Bath, İngiltere
1988 Barry Lategan – Londra
1989 Joyce Tennyson –New York
1990 Arthur Elgort – İspanya
1991 Clive Arrowsmith – Fransa
1992 Clive Arrowsmith – Almería, İspanya
1993 John Claridge – Seyşel Adaları
1994 Herb Ritts – Cennet Adası, Bahamalar
1995 Richard Avedon – New York
1996 Peter Lindbergh – El Mirage, Kaliforniya
1997 Richard Avedon – New York
1998 Bruce Weber – Miami
1999 Herb Ritts – Los Angeles
2000 Annie Leibovitz – Rhinebeck, New York
2001 Mario Testino – Naples, Italya
2002 Peter Lindbergh – Hollywood, Los Angeles
2003 Bruce Weber – Campania, Italya
2004 Nick Knight – Londra
2005 Patrick Demarchelier – Rio de Janeiro
2006 Mert Alas and Marcus Piggot – Côte d’Azur
2007 Inez Van Lamsweerde ve Vinoodh Matadin, Paris

* Pirelli, İtalya’nın Milan kentinde 1872 yılında Giovanni Battista Pirelli tarafından lastik ve kablo üretme amaçlı olarak kuruldu. 2005 yılında kablo bölümünü Goldman Sachs’a sattı.

Takvimin resmi sitesinde tüm geçmiş takvimleri ve çalışmaları görmek mümkün.

Paylaşın:

Çok dilli gazete: Takvim-i Vakayi

Bundan tam 175 yıl önce Osmanlı Türkçesi dışında Arapça, Ermenice, Farsça, Fransızca, Rumca baskıları da olan Takvim-i Vakayi gazetesi yayınlanmaya başladı.

1828’de Mısır’da Vekayi-i Mısriyye yayınlanmaya başlamıştı. Mısır valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından Türkçe ve Arapça olarak bastırılan bu yayın organı Mısır’ın Osmanlı Devleti’ne karşı etkin bir propaganda aracı olarak meydana çıkmıştı. Sultan II. Mahmut ve Bab-ı Âli, yürütmekte oldukları merkeziyetçi reformlar çerçevesinde devlet idaresinin sesini daha etkin olarak duyurabilmek amacıyla resmî bir gazetenin yayınlanmasını gerekli bulmaktaydılar. Bu amaçla, daha önceden İzmir’de yerel Fransızca gazete yayınlamış olan Alexandre Blacque ile anlaşmak suretiyle resmî bir gazete çıkarma kararı alındı. 11 Kasım 1831’de Takvim-i Vakayi yayın hayatına girdi.

Takvim-i Vakayi, Osmanlı Devleti sınırları dahilinde 1831’de yayınlanmaya başlanan bir Osmanlı Türk gazetesidir.

Haftalık olarak yayınlanan ve Osmanlı Türkçesi dışında Arapça, Ermenice, Farsça, Fransızca, Rumca baskıları da yayımlanan bir gazeteydi. Resmî ilânlar ve gayrı resmî duyurular dışında, iç ve dış gelişmelere ilişkin haberler de basılmaktaydı.

Takvim-i Vekayi resmî bir gazete olması dolayısıyla makaleler esas olarak devletin görüşlerini yansıtıyordu. 1860’tan itibaren sadece resmî duyurular ve kabul edilen yasa metinleri yayınlanır oldu.

II. Abdülhamit devrinin büyük bir kısmında Takvim-i Vakayi yayınlanmadı. İlk yayın kesintisi 1878 yılında oldu ve bu ara 1891’e değin sürdü. 1891’de yeniden çıkmaya başlayan Takvim-i Vakayi’nin basımı 1892’de yeniden durduruldu. 1908 Jön Türk İhtilâli sonrasında yeniden yayın hayatına girdi.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Takvim-i Vakayi’nin görevini Resmî Gazete devraldı.

Hem Resmi Gazete’nin geçmişini sizlerle paylaşmak istedim hemde çok kültürlü, çok dilli bir gazetenin yaklaşık 200 yıl önce yayınlanmasına rağmen bugün sadece birkaç gazetenin sadece İngilizce baskı yapmasına dikkat çekmek istedim.

Kaynak: http://tr.wikipedia.org/wiki/Takvim-i_Vekayi

Paylaşın:

Yılbaşı için hediye önerileri

Oldum olası son dakika hediye seçme ve alma konusunda sıkılmışımdır. Bu yüzden bir erkek olmama rağmen özel günleri hiç atlamamaya ve öncesinde önlemimi almaya çalışırım. Tam eşime yılbaşında ne alayım, yapayım diye düşünürken yazayım dedim.

Eğer akıllı biriyseniz zaten önceden eşinizin neye ihtiyacı olduğu, neyi sevdiği veya ne beklediğini çaktırmadan öğrenmişsinizdir. Eğer öyleyse bu yazının devamını okumayın. Ama fikre ihtiyacım var diyorsanız devam edin.

 • Elle yazılmış bir yemek tarif defteri olabilir. En sevdiğiniz yemeklerin tariflerini yazıp ona verebilirsiniz. Ayrıca yemek konusunda da bir şeyler öğrenmiş olur belkide eşinize yardıma başlarsınız.
 • Ona şiirler okuduğunuz ya da şarkı söyleyip yada görüntülerinizi çektiğiniz bir videoyu kaydettiğiniz bir kaset-cd hediye edebilirsiniz.
 • Unicef vb. sivil toplum, yardım kuruluşlarından alacağınız şeyleri hediye edebilirsiniz.
 • Uzman olduğunuz konuda bir hediye verin. Ör. İnternet ile uğraşan birisi güzel bir site yapıp hediye edebilir. Hatta www. sevgilinizinismi.com adresini alıp siteyi öyle yapabilirsiniz.
 • Eminönü yada Çıkrıkçılar Yokuşu gibi yerlerden boncuklar alıp kolye, bilzik vb. takıyı kendiniz yapıp hediye edebilirsiniz.
 • Kağıttan bir zar hazırlayın. Zarın sayı gelecek yerlerine öpücük-sarılma-iltifat-sevgi sözü-saygı sözü-hediye yazın. (hediyeniz hazır olmalı) Zarı atın ve ne gelirse onu yapın.
 • Kendi el yazınızla onu ne kadar sevdiğinizi yada duygularınızı anlatan bir yazı yazıp tarih ve imza atarak ona verin.
 • Üzerinde aile resimlerinizin olduğu bir takvim hazırlayın.
 • Birçok mum alıp onları evde içinizden geldiği gibi yerleştirin. Her yer mum olsun. Ve yılbaşı akşamını o mumlar ve güzel bir müzik eşliğinde geçirn.
 • Kendi elinizle kazak, hırka, çorap örerek hediye edebilirsiniz.
 • Ona duygularınızı ifade eden bir kitap alın.
 • Evinizdeki eski eşyalardan bir şeyler yapın. Ör. Eski cd’lerden bir tablo vb.
 • Eski günlerdne fotoğrafları güzelce derleyip bir sunum hazırlayın ve gece birlikte seyredin.
 • Ayrıca yılbaşının vazgeçilmez klişelerini hazır edebilirsiniz; şömine, kestane, hindi, şarap veya rakı, dansöz cd’si….

Size önereceğim bir mağaza var, bakmadan geçmeyin;

En güzel hediyeler burada

Yılbaşı Hediyesi

Şimdiden mutlu yıllar

Paylaşın: