Etiket arşivi: Yakalamak

Bebek saçından elmas yapımı

Sentetik mücevher konusu giderek gündeme oturuyor. Aslında sizi şaşırtacağını düşündüğüm için burada paylaşmak istediğim şey bu konuda sanayinin insan DNA’sı kullandığı.

Bir Rus firması olan New Age Diamond 12 ülkedeki şubeleri(Türkiye yok ama bu bir fırsat olabilir, anlayana:) aracılığı ile müşterilere yönelik olarak bir kampanya başlattı. “ Yeni doğmuş bebek saçından yapılmış mücevher.” Bu projenin başlangıcının Japonya olmasının sebebi ise Japon nüfusunda bir artışın başlaması ile her bir doğumun kutlama haline dönüşmesi. Bu yüzden bu tipte bir mücevher çocukların aileleri tarafından kutsanması ve onlar için kalıcı bir değer yaratılması için fırsat kabul ediliyor.

Aslında bu kampanya bana daha önce LifeGem (lifegem.com) adı ile yapılmış bir diğer çalışmayı hatırlattı. Bu çalışmada ölen, vefat eden sevdiğinizin, köpeğinizin külleri yada sevdiğinizi birinin saçlarından firmaya iletiyorsunuz ve size ondan bir mücevher yapıyorlar. Bunada “kişisel mücevher” adını veriyorlar ve web sitelerinde çalışmalarını detaylı anlatıyorlar.

Fiyatlar 3.500 ABD Dolarından başlayıp 17.500 ABD Dolarına kadar çıkıyor.

Eskiden Breath Capture(kötü bir çeviri ile havayı yakalamak diyebiliriz breathcapture.com) çalışması vardı. Burada da sevdiğinizin yada istediğiniz bir kişinin nefesini bir tüpe üfletiyor ve tüpü kapatıp sonsuza kadar saklayabiliyordunuz ama site şu anda kapalı.

Sentetik taşlarla ilgili detaylı bilgi için;

wikipedia.org/wiki/Synthetic_diamond ‘a bakılabilir.

Paylaşın: