Fikrinize, hayalinize sahip çıkın, akıllı olun!

Eğer gerçekleştirmek istediğiniz bir rüyanız varsa kendinize saklayın. Peşinden gitmeye karar verdiğiniz bir şey henüz tohum aşamasındadır ve çok narindir.

Eğer rüyanızı yada fikrinizi daha bebek aşamasındayken en yakın arkadaşlarınızla bile paylaşsanız, onların yanlışlıkla yada kasten rüyanıza zarar verdiklerini görebilirsiniz.

Bu tip durumlarda benim başıma 2 şey geliyor; Ya o konuda mutlaka fikri olup bana öneri ve tavsiyeler veriliyor, yada şeytanın avukatlığı yapılıyor. Örneğin askere giderken herkesin bir askerlik geçmişi olduğu için şunları yap şunları yapma şeklinde yaptığı çoğu ortak uyarmalar. Evlenecekseniz, çocuğunuz olacaksa, Amerika’ya gidecekseniz…. saymakla bitmez.  Diğeri biraz daha değişik bir durum. Özellikle fikriniz bir girişim vb. ise size korku ve çekingen olmayı enjekte etmeye çalışırlar. Varsa planlarınıza şüphe ile yaklaşırlar. Becerip beceremeyeceğiniz konusunu masaya yatırırlar.

Ben ve arkadaşlarımın çoğunun çok benzer 2 hayalimiz var: Güneye küçük bir yere gitmek ve küçük, şık bir cafe açmak. Bir çok kişinin böyle bir hayali olmasına rağmen ne zaman bu konuyu bir yerlerde açsam;

“ Kendi işini yapmak kolay mı sanıyorsun? Senin gibi gidip başarısız olan çok oldu.”

” Oralarında mafyası var. ”

” Sermayen var mı? En az altı ay cepten yemen lazım. Kışın ne yapacaksın? ” diye olumsuz geri beslemeler alıyorum.

Neden böyle yaptıklarını düşündüğümde;

1- Ya böyle bir şeyi yapıp başarmamı istemiyorlar, kıskançlık var

2- Yada beni çok seviyorlar incinmemi istemiyorlar

Aslında nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama şöyle bir şey vardı: “ İnsanlar kendi korktukları şeylerin başkalarının başına gelmesini istemezler ” Birde “ İnsanlar kendi korktukları yada cesaret edemedikleri şeyleri başkalarının başarmasını istemezler ” Siz karar verin bu noktada…

Birde rüyalarınızı paylaşmanız gereken bir durumlar var;

Sizin planınızı duyduğunda önünüze ışık tutacak, sizi destekleyecek ve cesaretlendirecek olan arkadaşlarınızla hemen paylaşabilirsiniz. (Gerçi o kadar az kaldılar ki)

Bu konuda yazmamın sebebi hem rüyası olanları desteklemek hemde negatif etki bırakanlardan rüyası olanların uzağında kalmalarını rica etmek.

Çünkü iş sadece sizin rüyanızı paylaştığınızda negatif olmalarında bitmiyor. Siz yine de hedefinize doğru ilerliyor ve bir şeyler ters gidiyorsa “ ben demiştim ” ler başlıyor bu sefer. Buda çok can sıkıcı. “ Neden sadece problemleri söylüyorsunuz neden çözüm önermiyorsunuz ” diyemiyor insan tabiki o aşamada.

Bu yüzden rüyalarınızı ve hayallerinizi biraz olgunlaştırıp ayakları yere basana kadar kendinizde tutmanızda fayda var.

Güneye gitmek, cafe açmak gibi hedefler, rüyalar her neysede benim size önerim “ Nutuk ” u tekrar okumanız. Herkesin Anadolu‘ nun yenilgisine kesin gözüyle baktığı bir dönemde Atatürk’ ün nasıl stratejik ve akılcı olarak bizleri özgürlüğümüze taşıdığına tekrar bakmanız.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Fikrinize, hayalinize sahip çıkın, akıllı olun!” hakkında 3 yorum

  1. Hüseyin

    Savaş Bey;teşekkür ederim,bilgi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için…

  2. memet-ali

    selam arkadaslar özelikle savaş beyi gercekten çok takdir ediyorum yorumları ferahlatıcı ve gerceklerle birebirdir….güneyde cafe acma fikrine gelelim güney derken güneydoğudan bahsediyorsunuz güneyde ben yaşıyorum şanlıurfanın birecik ilçesinde bu gün dünya tarih merkezlerinden biri sayılır ve bin bir çok yerli ve yabancı türist gelir şu ana kadar batıdan gelen arkadaslarımız oldu hepsi farklı farklı iş yerleri açtı ama hiç bir gün duymadım mafyasını eşkiyasını ..savaş bey yukarda gectigi söz var gercekten size katılıyorum bişeyleri görüp görmeden herseyi mal etmek yada kötülemek güneyde ortak 5 dil yaşıyor bu türkiyenin istanbluna benzemez istanbul bir metrepol sehir olduğu kadar her semtin bir yoreye ayırmıstır örnek vermek gerekirse atıyorum kadı köy hepsi laz diyelim topkapı hepsi kürt diyelim ama güney doğu her mahalesin de her sokağında türkü kürtü arabı ermeni kokenlisi yezidisi yaşıyor bu bir gercektir onun için güneyden korkmayın her zaman misaifr perverdir güneyin en ucuna gitseniz dahi yinede korkmayın yeterki insanları dinleyin onlara kulak verin bir topluluk bir medineyet bir şeyden bahsediyorsa problemi sorun etmeyin çözmeye calısın bugün kürt sorunu vardır bin bir kitap okumusumdur bin bir tarih felsefeyi incelemişimdir ve zamane osmanlısını arastırmışımdır türkünüde kürdünüde analiz ederek hareket etmişimdir ama velakin bu ülkede düşünce özgürlüğü olmadığı sürece hep kaos söz konusudur saygılarımla..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × three =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.