Finansal Başarısızlık ya da başaramama

Çevrenizde sürekli “param yok, geçinemiyorum” diyen ya da “piyasada para yok” diyen esnaf tanıdıklarınız mutlaka vardır. Kazandıkları paralar çok farklı olmakla beraber aynı semtte ya da koşullarda yaşayan insanlar görebilirsiniz. Ben finansal olarak akıllı olanların kazandıklarını akıllıca kullandıklarında daha az sıkıntı çekeceklerini düşünüyorum.

Birey ya da kurumlar neden finansal olarak başarısız oluyorlar?

Bilgi eksikliği – ya da bilmeye duyulan isteksizlik. Özellikle enflasyon, faiz, borsa, kredi vb. çok temel olmakla beraber hayatınızda yer alan finansal kavramları iyice öğrenmeniz gerekir. Bireysel emeklilik sistemi nasıl çalışıyor, gelir vergisi indirimi  neye istinaden nasıl yapılıyor, yurtdışı harcamalarda kdv nasıl geri alınır vb.

Planlama eksikliği – Yüzdeler değilde bindelerde bile planlama yapan bulmak çok zordur. Eğerbaşarmak istiyorsanız gelecek aylarda yapacağınız harcamaları ya da yatırımları planlamalı, kendinize hedefler koymalısınız. Bazıları için bu plansızlığın giderilmesi kredi yoluyla oluyor ve klasik bir klişe söyleniyor “borçlanmadan mal sahibi olunmuyor” diye.

Zamanın kötü kullanımı ve beceriksizlik – Zamanı iyi kullanmamak size her halukarda para kaybettirir. Uyanıklık ya da kısa yıldan köşeyi dönme fikirleride kaybettirir. Kişisel gelişiminiz ile becerilerinizi ve dolayısıyla zamanı daha iyi kullanmayı öğrenebilirsiniz.

Öngörü eksikliği – Yapılması gereken bulunulan durumu çok iyi analiz etmek ve geleceğe ilişkin anlamlı öngörülerde bulunabilmektir. Bazen bunlar gerçekleştirmek istediğiniz hayallerde olabilir. Ve siz gerçekten hayalinize doğru gitmeyi isiyorsanız şu andan itibaren finansal kararlarınızı ona göre almalısınız. Sadece parası olanlar için söylemiyorum, paranız yetmiyorsa 2. işte çalışmak ya da evden takı yapmak gibi ek işlerde hedefe ulaşmak için yapılabilecek şeylerdir.

Cesaret eksikliği – Hesaplanabilir risklerden korkmayın. Başkalarını aksine onların alamadığı riski alıp kazanan çok örnek var. Ya da başkalarının almadığını alanlardan. Farklı ve cesaretli olmak size kazandırır. İnanın birçok zengin fabrika satış mağazalarından ve sosyete pazarlarından giyiniyor.

Bilinçsiz borçlanma – Ödeyemeyeceğiniz borcun altına girmeyin. Ekonomik koşulları dikkate alarak döviz-ytl kredisi ya da mortgage’ın risklerini bilerek borçlanın. Eğer borçlanarak alacağınız şeyin değeri zaman içinde düşebilecekse dikkatli olun. Yani piyasası olan araba almak ya da deprem bölgesinde olmayan ev almak gibi .

Duruşunuz zayıfs -. Pozitif şeyler beklerseniz pozitif şeyler olur. Finansal durumunuzu iyileştirmek için pozitif olup, pozitif çözümlere yönelmeniz gerekir. Karamsarlık ve panik size bir şey kazandırmaz. İyimserler başarılı, kötümserler ise kaybedenler takımında oynarlar.

Beklenmedik durumlara karşı önlem almamak – Özellikle sigorta deprem, terör, araba kazası gibi konularda kayıplarınızı karşılaması açısından önemlidir. Bunları fuzuli görmemek ve bunlardan tasarruf etmemek gerekir.

Disiplinsizlik – Hayır demek evet demekten sordur ama gerek kendinize gerekse başkalrına doğru zamanda hayır diyebilmeniz gerekir. Kendi alışverişlerinizi frenlemek ya da gereksiz harcamalarınızı durdurmak için gayret etmelisiniz.

Kaytarma – Bir an önce geleceğe yönelik güvenceniz olması amacıyla tasarrufa başlamalısınız. Genç yaşlarda başlayacak tasarruf ileriki yaşlarda çok avantajlı olacaktır. Şöyle düşünün 30’lu yaşlarda çocuğunuzla ilgili harcamalar, 40’lı yaşlarda sağlık harcamalarınız olacak. Geç kalmayın.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.