Gelecekteki İşiniz ve Müşterileriniz – Mike WALSH

mike-walshPazarlamanın önemini 2007 yılında S.Jobs I-phone ile bize tanıttı. 2007 yılından sonra  doğan çocuklar internetin içine doğdular , büyüme süreçlerinde video oyunları oynamaya başladılar, yapay zeka ile üretilen ünlü karekterleri ekranda görerek onları takip ederek büyümelerine devam ediyorlar ve böyle bir gelişmiş ortamda  gençleri mutlu etmek mümkün değil diyerek sözlerine başlayan WALSH,  aslında gelişim ve değişim sürecinde  sadece teknolojiye değil antropolojiyede bakmak lazım  diyerek sözlerine devam etti.

Şu anda dünyaya gelen her çocuk facebookla doğuyor, artık internet değil facebook bilen bir nesil ile karşı karşıyayız, pazarlamacılar olarak böyle bir ortamda “gelecekteki ilgiyi nasıl kazanacağız” , pazarda nelerin değiştiğini tam olarak anlayabiliyor muyuz? konusunda kendimizi geliştirmemiz lazım , bence değişimin başlangıcı “veri noktaları” diyerek, twitte-youtuble-video store vb.gibi kapalı cember pazarlamanın yapıldığı, amazonun keşfettiği  gibi  bütün davranışların analiz edildiği ortamlarda ,  bireylerin bütün temas noktalarını takip ettikleri bir pazarlama stratejisi geliştiren markaların,  gelecekte kendilerine önemli bir kaynak yararatacağından bahsetti.

Bu veri kaynakları pazarlamacıların sattıkları ürün veya sağlayacakları hizmet acısından en önemli etki kaynağı yaratacak güç olarak tanımlanacağından bahseden ülkü marka stratejisti, Tesco’nun veri noktaları ile  şarap, video,köri yemeği ile  Cuma akşamlarını geçiren  İngiliz erkeklerinin bu tercihlerine uygun  veriyi topladıktan sonra Tesconun online bir video şirketi satın almasındaki pazarlama yaklaşımından  örnekler sundu. Bundan sonraki dönemde en önemli kaynağının “veri” olacağının altını çizen konuşmacı müşteri yolculuğu, marka deneyimi yaratmak için ne tür veriyi elde etmeniz gerekiyor ve bu veriyi toplarken sadece IT, teknoloji yatırımı değil pazarda very toplama biriminizin olması ve doğru yönlendirirlmesi konusuna eğilim gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Geleneksel yapıdan kurtulmak ve değişimi hızla uygulamak bazı markalar için kolay değil, ilk olmanın zorulugu, markanızın kadere meydan okuması , iyi deneyim yaratması bu alanlarda  veri toplamak  ve markanın bilgi birikiminin gunumuz şartlarına uyarlanması için  tek yapılması  gereken “ BUYUK-YENİ ve HIZLI DÜŞÜNMEK”  diyerek çoşu yaratn konuşmacı  GELECEK ŞİMDİ ! diyerek kendisine tanınmış süreyi doldurdu.

belgin_usanmaz1

MCT PAZARLAMA ZİRVESİ KONFERANS NOTLARI

05-06 ARALIK 2012 Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı-İSTANBUL

Hazırlayan: Belgin USANMAZ

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven + twelve =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.