Hani içinizden hiçbir şey yapmak gelmez ya…

bored1Hani “canım sıkılıyor”, “içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor”, “içim daralıyor” dediğimiz anlar
vardır ya işte o anlarda benim kullandığım bir liste var. Bu listedeki şeylerden bir ya da birkaçını yaptığımda gerçekten çok rahatlıyorum. Gerçi burada yazacaklarım doğal olarak İstanbul odaklı, lütfen kusuruma bakmayın.

İşte benim listem;(aşağıdaki liste öncelik sırasına göre değildir, rasgele yazılmıştır)

Piknik – Tabiki mangal vb. de güzel olur ama sadece bir sandviç ve bir içecek ile deniz manzaralı bir yerde atıştırmak, ya da Belgrad Ormanı gibi bir yerde basit yiyeceklerle vakit geçirmeyi kastediyorum.

Arka Sokakları Gezmek – Özellikle Beyoğlu ve Kadıköy’ün arka sokaklarında yıllardır dolaşıp hep yeni yerler keşfetmişimdir. Değişik pasajlar, dükkanlar vb. Sizde böyle bir keşfi Güneşli, İkitelli taraflarında outletler keşfederek yapabilirsiniz.

Kitap okumak – Şöyle sakin bir parka gidip ya da hava güzelse balkonda sıcak çay eşliğinde kitap okumak. Aynı şekilde kitapevlerini gezip orada tek tek kitapları incelemek. (Ben kitapları koklamayı bile çok severim.)

Masaj – Duruma göre ve randevuya göre olduğu için her istediğinizde olamayabiliyor. Ama gerçekten fiziksel olarak kendimi iyi hissetmiyorsam masaj oldukça rahatlatıcı bir çözüm. Özellikle berbere (çok saçım olmasa da gidiyorum:) traştan çok kafa masajı için gidiyorum.

Deniz kenarı – Bebek, Sarıyer ya da Yeşilköyde bir sahil turu çok rahatlatıcı.

Festival, Fuar – Varsa ilginç festival ya da ilgimi çeken bir fuar onlara göz atar giderim.

Eski filmleri seyretme – Çok sevdiğim filmleri tekrar seyrederek çok rahatlıyorum.

Alışveriş Merkezi – Aslında rahatlamaktan çok beni germesine rağmen bazen yeni alışveriş merkezlerinde turlamak ya da mağazaları gezmek iyi geliyor.

Gökyüzünü seyretmek – Uzun süredir yapamamakla beraber gece sırtüstü yatıp yıldızları seyrederek hayallere dalmak çok rahatlatıcıdır. Hele birde çıplak ayakla biraz yürürseniz ne elektriğiniz kalır ne de stresiniz.

Karda ya da suda oynamak – Dışarıda kar varsa mutlaka yürüyüş yapıp, belki biraz yerlerde yuvarlanıp, kardan adam yapmaya uğraşmak ve hata arabayı bile temizlemek çok rahatlatıcı olabiliyor. Deniz kenarında isem gözlükle suyun altını inceleyerek suda turlar atmayı çok severim.

Müze – Tüyap’a arabayı bırakıp Pera müzesine, oradan çıkıp Kazım Taşkent ve Vedat Nedim Tör müzelerine girdikten sonra Garanti’nin galerisine uğramak en sevdiğim ve fırsat buldukça yaptığım turun tarifidir. Sabancı Müzesi ve İstanbul Modern’e de mutlaka uğramak gerekiyor fakat aynı günde olmuyor. Bienal zamanı harita alıp tüm mekanları keşfetmekte çok güzel.

Kızımla oynamak – Son 3 yıldır sarıldığmda bana her şeyi unutturan kızım ile oynamak en büyük keyfim. Günün bütün stres ve sıkıntısı onun pamuk gibi yanaklarına kondurduğum öpücükle yok olup gidiyor.

Tiyatro – Sinema – Çok nadir olarak sıkıldığımda sinemaya gitmişimdir. Tiyatro zaten çat kapı gidilebilecek bir yer değil. Ama özellikle gezerken sinema afişlerine bakıp biraz daha rahatlayabileceğim bir film olup olmadığını hep kontrol ederim.

Şiir okumak – İsim vermeyeceğim bir çok şairin şiirlerini tekrar tekrar okuyarak ve her defasında farklı duygular ile donanarak rahatladığım çok olmuştur.

Çikolata – Gerçekten içim sıkıldığında ve yukarıdakilerin hiç birini yapmak istemeyip evde kös kös oturduğum zamanlarda mutlaka bir yerlerden çikolata bulup TV’nin karşısına geçip ne oynadığına aldırmaksızın ve hatta bilmeksizin boş gözlerle bakmak beni rahatlatır.

Oyuncak – Puzzle, uzaktan kumandalı araba veya evdekiyeni aldığım Wii ile oynayarak sıkıntımı dağıtabiliyorum.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Hani içinizden hiçbir şey yapmak gelmez ya…” hakkında 3 yorum

 1. Hasan Basusta

  Hocam, ellerinize sağlık, çok güzel bir yazı olmuş. Benim listemdeki en önemli madde ise şu: Yeni insanlarla tanışırım, sohbet ederim, yeni bilgiler edinirim, eski dostlarla (özellikle de beni be modumdan çıkartacak olan komik, pozitif dostlar ile) görüşürüm 🙂

 2. savassakar Yazar

  Aslında senin söylediğin şeyleri de hiç yapmak istemiyorum, sessizlik ve kendi başıma kalmak beni bana döndürüyor. Genellikle ben etrafımı neşelendirien pozitif insanı oynarım. O yüzden ben o modda değilken başkalarını da sıkabilirim diye uzak dururum.

 3. Oğulcan

  Hocam fikri çok beğendim. O kadar sıkılmama rağmen, o sıkıntıyı geçirmek için neyle uğraştığımı pek düşünmemiştim. Sayenizde tekrar bi’ gözden geçirdim ve aslında yaptıklarımın sıkıntımı daha da arttırdığını fark ettim.
  Genellikle film/dizi, alışveriş, internet gibi bittiğinde daha da boş hissettiren işlerle vakit harcıyormuşum. Bunun yerine; spor, kitap okumak ya da hatta yüzmek daha iyi olurmuş. En azından bittiğinde bi faydası olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.