Hepimiz yolcuyuz

Günün birinde genç adamın biri kendi çevresindeki hayata anlam verememiş. Rutin olmanın saçmalığı aklına gelmiş. Çözüm üretemeyince de hayatın anlamını başka diyarlarda bulmak istemiş. Sırtında küçük bir çantayla dünyayı gezmeye başlamış.
Yıllarca gezmiş. Birçok yer görmüş birçok kişiyle tanışmış ama yinede hayatın anlamını bulamamış.

“ben neden varım? Ben neden buradayım? Her şey niye? Ufacık dünyamızdaki bu kargaşa neden? Bir kere bile görmediğim yerlerin hayvanların bana ne faydası var?” bu soruları yıllarca aramış.

Artık birçok kişi bu gezgini tanımaya başlamış. Herkes konuşur olmuş. Gittiği yerlerde bu soruları sordukça insanlara, önce uzun uzun onun yüzüne bakıyor, sonra söylediklerine anlam veremiyorlar oradan uzaklaşıyorlarmış. Sonra birgün küçük bir çocuğa rastlamış. Çocuk gayet sakin ve sessizmiş. Ama verdiği kısacık cevaplarla herkesi hayrete düşürüyor, zekasını kanıtlıyormuş. Gezgin kafasını içine artık sığmaz olan soruları ümitsizce çocuğa da sormuş.

Çocuk diğerleri gibi yüzüne anlamsızca bakmamış. Hiç düşünmeden uzak bir tepede yalnız bir kulübeyi göstermiş. “oraya git.” demiş.

Gezgin yine çıkmış yola. Kulübeye yaklaştıkça merak sarmış içini. Etraf çok sessizmiş. Kulübe terkedilmiş gibiymiş. Bir süre etrafı inceledikten sonra dayanamamış ve içeri girmiş. İçerisi tertemizmiş. Duvarların her tarafı kitaplarla doluymuş tavanlara kadar yüzlerce kitap varmış. Ortada ise sadece bir masa ve bir sedir varmış. Sedirde yaşlı bir adam ise kitap okuyormuş. Gezgini görünce onu ağırlamış “neredeyse boş” kulübede. Saatlerce muhabbet etmişler. Ama yolcu kafasındaki soruları bir türlü oraya dökememiş.

Bir süre sonra dayanamamış ve yaşlı adama evde neden hiç eşyasının olmadığını sormuş merakla. Yaşlı adam ise aynı merakla “ evlat seninde hiç eşyan yok! Sadece küçük bir çantan var “demiş. O da “iyide amca ben yolcuyum” demiş. Yaşlı adam sakin bir tavırla “bende evlat…bende…” demiş…

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 4 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.