Her şey küçük kararlar almakla başlar

İnsanlar çoğu zaman başarılı buldukları kişiler gibi olmaya çalışırlar. Onun ne yaptığına ve nasıl yaptığına bakarak aynı şeyleri yapmaya çalışırlar. Fakat önemli olan tarafı atlarlar yani o kişinin o başarılı noktaya gelirken geçtiği yolda aldığı küçük kararları. O kişilere özenen insanlar ya kendilerince yollar belirleyip o sonuçları yakalamaya ya da oturup dua etmeye başlarlar. Sihirli bir değneğin(Milli Piyango vb.) gelip hayatlarını değiştirmesini ve istedikleri kişi olmayı umarlar. Fakat bu yolculuktan maalesef bir çok kişi hayal kırıklığı ile çıkar. Eğer bu yolculuğa çıkıyorsanız alacağınız küçük kararların ne kadar önemli olacağını unutmamalısınız.

Rüyalarınızdaki hayatı yakalayabilmek için çıkacağınız yolculukta alacağınız küçük kararları unutmayacasınız dedik. Aslında alacağınız her karar sizin için bir sonraki adımı belirleyecektir. Bu kararlarınız bazen doğru olacak bazende yanlış. Fakat küçük kararların alınması olası bir hata durumunda tekrar doğru yola dönüşünüzü kolaylaştıracak, geri dönülemez bir hata yapmanıza engel olacaktır. Herşey küçük parçalardan oluşur ve siz bu her bir küçük parçanın farkında olmalı, ve onları hayallerinizi gerçekleştirmek için kendi lehinizde kullanabilmelisiniz.

Bir çok kişi büyük kararlar alıp onları uygulamaya koyulurlar. Örneğin, kendi evi olmasını hayal eden ve maaşla çalışan birinin dövizle ev kredisine girmesini düşünelim. Çalıştığı iş yerinde pozisyonu ya da şirketin geleceği garanti midir? Döviz kuru seyri nasıl olacaktır? Bu ödemeleri yaparken ekstra ödemeler ve harcamalar çıkmayacak mıdır? Gibi aslında kendisine tam olarak maliyetini hesaplamadan bu işe girenlerin çoğu zarar ettiler. Eğer gerçek maliyeti hesaplayabilir ve olası kötü bir durumda ne yapabileceği konusunda b ve c planları geliştirilebilirse işte o noktada bu hedef anlamlı olabilir.

Burada yazılanlardan büyük resme bakmanın yanlış olduğunu düşünmemelisiniz. Ne istediğinizi ve nasıl ona doğru gideceğinizi bilmekten bahsediyorum aslında. Alacağınız küçük kararların sizi büyük resme götüreceğini söylüyorum.

Belki “çekim yasasını” kullanmalısınız, eğer gerçekten istiyorsanız hedefinizi kendinize çekeceksiniz demektir. Fakat ne olursa olsun hedefinize doğru küçük adımlar atmadan onu bekleyerek elde edemeyeceksiniz. İstediğiniz şeyi bir kağıda yazın ya da resmini çizin. Ne istediğinizden emin olana kadar bunu yapın. Daha sonra bu amacınızı her gün hayal edin. Sizi ona götürecek gereken küçük adımları ve vermeniz gereken küçük kararları düşünün.

Ve artık hayatınızla ilgili küçük kararları vermeye başlayın. Kısa br süre sonra gerçekten çok faydasını göreceksiniz. Sadece çok zor bir durumda ve kaçınılmzz ise büyük kararlar verin. Büyüklerimizin dediği gibi “Asla ve asla büyük konuşmayın”. Alacağınız küçük kararların hepsini akıllıca yöneterek büyük kararlarınızın altyapısı yapabilir ve daha büyük resimlere ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − four =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.