İş stresi ve evlilik

Stres bulaşıcıdır. Büyük beklentilerinizin olduğu ve uzun saatler boyu çalışabildiğiniz yaşlarda gerek evinizle gerek arkadaşlarınızla olan ilişkilerinizi ayakta tutabilir, olası sıkıntıların üzerinden rahatlıkla gelirsiniz.

Ama eğer bir aile kurmuş ve hatta baba olmuşsanız patronunuzun sizi suçlaması yada azarlaması çok yıpratıcı olabilir. Bazılarıda eve geldiklerinde sadece huzur ve rahatlamak istedikleri için aile olmanın getirdiği sorumluluklardan sıkılırlar. Aslında erkeklerin bu iki hali de iş stresi ve aile olmanın erkekler açısından ne kadar zor olduğunu gösteriyor. Ama birde zaten tüm gün çalışmış ve sonra eve geldiğindede çocukla uğraşan kadınlar, eşler var? Onların durumu erkeklerden kat be kat daha zor.

Ne yapabiliriz bu durumda?

Zamanı iyi kullanın. Örneğin tam evinize girmeden önce 5- 10 saniye düşüncelerinizi, sinirinizi, öfkenizi son bir kez gözden geçirin. Eve girdikten sonra hala kafanız işe takılıysa üstünüzü değiştirin, gazete okuyun, duş alın, rahatlamaya çalışın. Yine olmuyorsa 5- 10 dakika yalnız kalın ve kendinizi ailenizi ile doğru iletişim kurmaya hazırlayın.

Sizde stres yaratan şeyleri paylaşın, anlatın. Bir kadının eşinin iş stresini ve onun ne hissettiğini anlaması kolaydır. Eğer yaptığınız işi eşiniz biliyor ve inanıyor ise en güçlü pozitif desteği alıyorsunuz demektir. Karşılıklı iletişim stresleriniz konusunda birbiriniz ile ilgili farkındalığınızı besler ve birinin diğerini kötü durumdayken desteklemesini sağlar yada affetmesini.

Bazen büyük adımlar atmanız gerektiğini unutmayın. Eğer stresiniz ailenize ilişkin sizde bir körlük yaratıyor, eşiniz ile ile aranızdaki mesafeyi artırıyorsa işte o zaman iş değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Doğru değerler ve öncelikle insanın doğru yolda gitmesini sağlar yoksa ileride duyduğunuz sesin müzik olduğunu sanırken şelale sesi olduğunu çok geç farkedersiniz.

Kendinize eğer mümkünse daha az stresli ve esnek bir pozisyon bulmaya çalışın. Daha az ücret veya daha uzak bir şirket konusunda kararınızı evliliğinize ve ailenize ne kadar değer biçtiğinizi düşünerek verin.

Özellikle son dönemlerde etrafımda çok fazla boşanma görmeye başladım. Bunların bir kısmı erken karar verme, tarafların birbirini tanımadan maceraya aılmaları ve bir kısmıda tarafların kariyer kaygıları.

Birini sevmemek boşanma sebebi olabilir ama sadece iş stresi yada kariyer kaygıları ailemizin önüne geçmemeli.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

İş stresi ve evlilik” hakkında 1 yorum

 1. Ozgur

  Son derece kritik ve stresli bir ortamda proje yöneticiliği yaparken eşim de bir o kadar stresli ve yüksek beklentili bir projenin içindeydi. Dönem dönem stres miktarımız o kadar artıyordu ki, normale dönmek zaman alıyordu. Üstüne hamilelik dönemi + proje gelince “stres yönetimi” denen şeyi öğrenmek zorunda kaldık. Pratik önerilerim.

  * Konuşmak faydalı, paylaşmak faydalı. Ama ne konuştuğunuza dikkat etmeniz lazım, negatif etmenleri tekrarlamak zikir etkisi yapabilir, stresi arttırabilir.
  * En bilindik ve pratik yaklaşımlardan biri spor.
  * Yoga yapmak gibi zihninize odaklanabileceğiniz bir şey olabilir. Hamilelik döneminde hamile yogası yaptım ve inanılmaz faydasını gördüm.
  * Yüzme. Daha önceki dönemlerde eşimle beraber yüzmeye gidiyorduk. Bir dönem sabahları işe biraz geç giderek sabahları yüzdük, ne kadar stres olursak olalım, o sabah yüzmeleri inanılmaz bir enerji ve rahatlama sağlıyordu ki anlatamam. Sadece uygulama zorluğu var, sabah gideceksiniz, yüz, kurulan, her iş geç gitmeyi kaldırmaz, havuz imkan meselesi vs. Yapabilirseniz ne ala.
  * Benim kişisel tercihim. Ilık – sıcak duş. Özellikle enseye tutulan sıcak sular, insanı rahatlatıyor. Sıcak – sonra soğuk duş önerenler de var.
  * Bir arkadaşım, kaşlarını alıyor. Bir diğeri uzun uzun oje sürüyor. Sanırım temel mantık, dikkat isteyen bir iş yapıp diğer konuları kafadan uzaklaştırmak. (Bu da biraz zaman meselesi tabi)
  * Kişisel prensipler. Manifesto. Bu işi neden yapıyorsunuz? Amacınız ne? Hem kişisel amacınız, hem de dünya için. İnandığınızda stres biraz azalabilir. Bir de stres kaynaklarını deşifre etmek gerek. Genelde çevremizde panik insanlar var. O panik ve negatif insanları tespit ederek onlardan uzak durmayı ve etkilenmemeyi öğrenmek gerekiyor. Bu enerji yiyiycilere bir kalkanla yaklaşmak lazım. Espri olabilir, biraz mizah belki. Gülmek, neleri yapmayacağınızı bilmek önemli. Şunu unutmamak bir de: (Doktorlar için konuşamam tabi de) çoğu iş o kadar önemli olmayabilir. Dünyayı mı kurtarıyoruz her an. İşverenler buna inanmanızı ister tabi de gün 24 saat. Elinizden geleni yaptıktan sonra belirli bi derecenin üzerinde stres verimi düşürüyor.
  * Rahatlama teknikleri. Bunların güzel yanı iş yerinde de uygulayabiliyorsunuz. Stres management diye aratınca geliyor interneten. Temel mantık, ayaktan başa kadar bütün kas gruplarını gerip, bırakmaya dayanıyor. Doğru yapıldığında etkili. Çok gerildiniz, tuvalete gidin ve bu alıştırmayı yapın.
  * Hayatın anlamını düşünmek bizi günlük telaşelerden uzaklaştırıyor. İşin içindeyken zor. O nedenle azıcık dışardan bakışa, biraz kendimizle dalga geçmeye ihtiyacımız var.

  Ben de yorum dedim, bir yazı oldu. 🙂
  Kusura bakmayın.
  Selamlar

  Özgür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + 10 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.