İyi bir blogger ne yapmalı?

Geçen sene bu zamanlarda Milliyet Blog’un en aktif yazarıydım. Birden fazla blog’um olduğu halde arkadaşlarım bu işi nasıl yaptığımı / yönettiğimi sormaya başlamışlardı ve bende neler yaptığıma ilişkin aşağıdaki yazıyı yazmıştım;

Önerilerim:

– Yazmaya zaman ayırın. Boş zamanlarınızda yazmayın yazmak ciddi bir iştir. En yaratıcı olduğunuz saatleri yazmaya ayırın. Benim için sabahın erken saatleri ile gece 22:00-24:00 arası.

– Bir düzen oturtun. (Haftada 1 yazı vb. ) Eliniz alıştıkça bu hızı artırabilirsiniz. Fazladan yazı yazarsanız taslak olarak saklayın, düzenli olarak yayınlayın.

– Bir fikir defteri tutun. Benim sürekli yanımda kalem ve defter bulunur. Aklınıza geleni hemen not alın. Fikrin nerede ve ne zaman geleceği belli olmaz. Hatta bir ara ses kayıt cihazı alıp arabada aklıma gelenleri deli gibi ona okuyordum.

– Bazen ilham ansızın gelir hemde bir sürü fikir ile birlikte. İşte bu tip zamanlarda hemen yazmaya başlayın.

– Yazamıyorsanız kendinizi zorlamayın. Bazen boşluklar yaşayabilirsiniz, umdunuzu yitirmeyin. Kendinize zaman tanıyın.

– Okuyun. Hem de çok okuyun. Mümkün olduğunca okuyan insanların önerdikleri doğru kitaplara ayırın zamanınızı. Hergün düzenli olarak okumaya vakit ayırın. Zaten okudukça aklınıza bir sürü fikir gelecek.

– Bir başlık atın yazınıza. Bazen bu başlık kelimeleri çeker, yazının devamını getirir. Ben başlıksız başlıksız yazmaya başlıyorum. Yazım bittiğinde uygun bir başlık buluyorum.

– Konuşur, sohbet eder bir usulde yazmaya çalışın. Siz ne kadar samimi olursanız yazınız da o kadar okunmaya değer olur.

– Okuyucularınızla bir bağ kurun ve onları motive edin. Eğer yazınıza yorumlar ve mesajlar gelmeye başlamışsa bir okuyucu kitleniz oluşmuş demektir ve bundan güzel motivatör yoktur. Yazınızı okuyanlardan yorum yazmalarını isteyin. Böylelikle ekstra enerjiyi içeri çekip yeni fikirlerin önünü açabilirsiniz.

– Hata yapmaktan korkmayın. Hatalardan birşeyler öğrenmeye çalışın.

– Dilbilgisine çok takılmayın. Güzel Türkçemizi de katletmeyin. (Gerçi ben blogger diyerek zaten bu önerim ile çelişiyorum ama henüz iyi bir karşılık bulamadım. )

– Buraya gönderdiğimiz yazıları editörler okuyorlar ve yaptığımız hataları düzeltiyorlar. Milliyet çalışanlarına eziyet etmeyelim. Yazdığını okumayanlardan olmayın.

– Pozitif olun. Sizin vereceğiniz pozitif enerji tüm okuyanlara yansıyacaktır. Gereksiz abartı, yalan, manipülasyon ve dramatizasyondan kaçının.

– Yeni bir şey deneyin. Sizi okuyanlar sizinle yenilenmeli. Sürekli tekrar edenler bayatlarlar. Hem farklı olun hem de okuyucularınızın kendilerini farklı hissetmelerini sağlayın. Eğer akılda kalıyorsanız başarmışsınız demektir.

– Sizlerin de bu konudaki görüşlerini mutlaka duymak isterim. Lütfen yorumlarınızı / mesajlarınızı / sorularınızı benden esirgemeyin.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

İyi bir blogger ne yapmalı?” hakkında 4 yorum

 1. Enver Arda

  Blogunuzu dün Serdar Kuzuloğlu’nun blogu vasıtasıyla tanıdım ve hemen canlı yer imlerine ekledim. Çok keyifli bir blog olmuş. Tüm yazıları okuyası geliyor insanın.

  Bu başlıkla ilgili olarak da ”…yazınızda o kadar…” değil ”yazınız da o kadar keyifli olur” olmalıydı.
  ”Dahi anlamındaki de” ayrı yazıldığında daha bir keyifli oluyor çünkü 🙂

 2. Goktug Okan Oguz

  Öncelikle yazı için tesekkurler. Gercekten yazmanın bir efor olduğunu deneyimlediğimi belirtmeliyim. Esasında bir çok yerde görmediğim konu yazıya çarpıcı bir başlık vermek konusunda. Günün sonunda çarpıcı bir başlık yoksa, ilgi yaratmıyorsa, okunmuyorda. Bu konuda paylaşımınız olursa keyifle okuyacağıma eminim. 🙂 Tesekkurler şimdiden.

 3. Ege Çağan

  Bu öneriler gerçekten iyi.Teşekkür ederim.

  Ayrıca yazılarınız çok iyi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.