İyi bir görüşmeci olmak

Verdiğim eğitimlerde Proje Yönetiminin %30’unun “science of project management” yani işin teknik tarafı olduğunu ve ders, kurs, kitap vb. ile öğrenilebileceğinin, geri kalan %70’inin ise “art of project management” yani insanları yönetme ve yönlendirme becerisi olduğunun altını özellikle çiziyorum. Bu noktada toplantılar ve yapılan diğer tüm görüşmeler çok önem kazanıyor. Bu yazıda iyi bir görüşmecinin nasıl olması gerektiğine ilişkin görüşlerimi paylaşmak istiyorum;

İyi bir görüşmeci olmanın birinci şartı cevap vermeden önceki kısa duraklamadır. Birkaç saniyelik kısa bir duraklama size büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bunun size sağlayacağı avantajlar şunlardır;

Susmanın faydaları

Öncelikle karşı tarafın sözünü kesmemenizi sağlar ki söz kesmek çok rahatsız edici bir durumdur. Öt yandan düşünerek cevap veriyor olmanız karşınızdakinin söylediklerini dinlediğiniz, aceleyle yanlış bir fikre kapılmadığınızı gösterecektir. Son olarak söylenenleri daha iyi ve tam olarak dinlemenizi sağlayacaktır. Özetlemek gerekirse kısa bir duraklama daha iyi anlamanıza ve daha doğru ve uygun yanıt vermenizi sağlayacaktır.

Soru sorun

Akıllı sorular sormak iyi bir görüşmeci için kaçınılmazdır. Eğer siz söyleneler üzerinden bir şeyleri varsayıyor ya da geri kalanı kendiliğinizden tamamlıyorsanız yanılma olasılığınız yüksektir. Bu yüzden ne demek istediğini açık açık sormak çoğu zaman çok daha iyi sonuçlar verecektir.

Burada sihirli bir sorudan bahsedeceğim: “Ne demek istediniz? İstiyorsunuz?”. Herhangi birinin bu soruya yanıtsız kalması, demek istediğini detaylandırmaması neredeyse imkansızdır. İşte bu noktada ucu açık sorular ile sohbeti ya da görüşmeyi uzatmanız mümkün olacaktır.

Anladığınızı göstermek

Karşınızdaki kişinin söylediklerini başka kelimeler kullanarak kendisine geri açıklayarak anladığınızı gösterebilirsiniz. Çoğu kişi sürekli kafa sallamasına rağmen anlamış gibi yapmaktadır. Siz “Bakalım doğru anlamış mıyım?” diyerek bir açıklama yapabilirsiniz.

Dikkatinizi belli edin

Her ne kadar anladığınızı gösterseniz de onu anlamaya çalıştığınız gayretinizi ve ciddiyetinizi hareketlerinizle göstermeniz gerekir. Aktif dinleyici olmanız görüşmenin başarısını artıracaktır. Ayrıca aynı kişiler sizinle görüşme yapmak konusunda istekli ve rahat olacaklardır.

Dinlemek güven verir

Dinlemenin büyüsü yaratacağı güvende gizlidir. Eğer bir kişiyi ne kadar çok dinlerseniz size o kadar çok güvenecek ve inanacaktır.

Dinlemek ayrıca özgüveni geliştirir.

Dinlemek disiplinide geliştirir

Dinlemek dinleyenin kendini disipline etme becerisini geliştirir. İnsan beyni dakikada 500-600 kelimeyi işleyebilirken sadece 150 kelimeyi konuşabiliriz. Eğer dinlemeyi beceremezsek yüzlerce kelime ve bilgi ile kafamızı karmakarışık edebiliriz.

Şimdi ilk iş birisiyle görüşürken cevap vermeden önce birkaç saniye susma egzersizlerine başlamanız olacaktır. Diğeri ise “Ne demek istediniz?” şeklinde sorular sorarak karşınızdakinin açıklamalarını genişletmesini sağlamak.

Kolay gelsin

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

İyi bir görüşmeci olmak” hakkında 1 yorum

  1. philaphi

    Emeğinize sağlık efendim. Böyle değerli bilgileri bizlerle paylaşmanızdan dolayı sizi tekrar tekrar tebrik ediyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − fourteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.