İyi bir ilişki için

İnsanlar sevme ve sevilmek isterler ama bunu başarmak içinde bir o kadar zorlanırlar. “İnsanlar bir kanatlı meleklerdir ve ancak birbirlerine sarılarak uçabilirler” demişti Leo Buscaglia. İşte bu tipteki sağlıklı ilişkilerin birçok ortak noktası var. Size burada vereceğim liste eksiksiz bir liste olmayacak ama belki bazı eksik maddeleri tamamlayacaktır.

 1. Öncelikle eşinizi akıllıca seçmelisiniz. Her ne kadar “görücü usulü” başarılı örneklere sahipsede(anne ve babam) herkesin ilginizi çekecek birçok farklı özellik vardır. Bazıları bize geçmişimizdeki birilerini hatırlatabilir. Siz birini seçerken karakterine, kişisel özelliklerine, değerlerine, öz ve söz birlikteliğine, samimiyetine, başkalarıyla olan diyaloglarına bakmalısınız.
 2. Partnerinizin ilişkilere olan güvenini bilmelisiniz. Herkesin ilişkilere yönelik beklenti ve güven düzeyleri farklıdır. İlişkilerde güvene inanamayan birine aşık olmak ister misiniz?
 3. Seksle aşkı birbirine karıştırmayın. İlişkiyi başlatan seksi cazibe yada keyif ise aşk peşinden gelmeyebilir.
 4. Beklentilerinizi bilmeli açık ve net bir şekilde konuşmalısınız. İlişkiler oyun değildir. İlişkinin başında beklentilerinizi konuşmaktan çekinip, içinize atar yada bir anlamda kamufle ederseniz, hem hayalkırıklığına hemde kızgınlığa yol açarsınız. Dürüst olun partnerinizin aklınızı okumasını beklemeyin.
 5. Birbirinizi bir ekip olarak düşünün. Farklı özelliklerde iki kişidem meyadan gelen bir ekip. Farklılıklarınız sizin avantajlarınız olacaktır.
 6. Önemli olan aranızdaki farklılıkları nasıl kabullenip yöneteceğinizdir. Bir ilişkinin başarısı burada yatar. Fikir ayrılıkları ilişkileri bitirmez. Aranızdaki farklılıkların birbiriniz üzerindeki negatif etkilerini yok etme yollarını bulmanız gerekiyor. Araya sınırlar çekmek yada kaçmaz çözüm getirmez.
 7. Partneriniz, anlamadığınız yada sevmediğiniz bir şeyi yaptığında nedenini sorun. Konuşun.
 8. Problemleri büyürken çözmeye çalışın. Küskünlüğe yada içinde biriktirmeye izin vermeyin. Bu tip durumlar tarafları birebirlerine yabancılaştırır, birbirlerinin düşmanı haline getirebilir.
 9. Tartışmayı öğrenin. Herkesin bir rolü vardır. Çiftler bir ilişkide kendi rollarini belirlerler. Fakat herkesin istekleri zaman içinde değişir ve buna bağlı olarakta rolleri. İyiliğin baskın olduğu bir birliktelikte karşılıklı görüşme ve tartışma önem kazanır.
 10. Partnerinizi yargılamadan önce mutlaka dinleyin. Bazen sadece dinlemek bile çok işe yarar. Dinlemek sırların açılmasını sağlayabilir. Olaylara onun bakış açısıyla yaklaşma ve empati şansı verir.
 11. İyi bir ilişki bir hedef olmalaıdır. İyi bir ilişkiyi hayat boyu sürdürebilmek hedef olmalıdır. Bu yüzden her türlü tartışma yada anlaşmazlığı herkesin ikna olduğu şekliyle sonlandırmak gerekir.
 12. Uzun vadeli bakın. Evlilik geleceği bir arada yaşama anlaşmasıdır. Aynı yolda beraber ve isteyerek yürüdünüzü teyit edebilmek için birbirinizin hayallerini paylaşmanız gerekir. Rüyalarınızı birbirinizde güncelleyin.
 13. Kendinize iyi bakın ve nasılsa birlikteyiz diye kendinizi salmayın.
 14. Seks iyidir. Yastık sohbetleride ama dostluk zordur. Çünkü dürüstlük, açıklık, samimiyet ister.
 15. Asla ve asla yatağa küs girmeyin.
 16. Özür dilemeyi bilin. Herkes hata yapabilir unutmayın. Ne gurur yapıp özür dilemekten kaçının nede yargısız infaz edin. Küçük hatalar ve affetmelerle yürür ilişkiler.
 17. Birbirine bağımlılık iyidir ama bir taraf tamamen diğerine bağımlı ise sıkıntılar olabilir.
 18. Özgüven ve özsaygı önemlidir. Eğer kendinizi seviyorsanız başkalarının sizi sevmesini kolaylaştırmış olursunuz. Yapılan araştırmalar özgüveni yüksek kişilerin bir çok rolü başarıyla oynadıklarını göstermiştir.
 19. İlişkinize sınırlarının ötesinde bir şeyler katarak zenginleştirebilirsiniz. Hayatta tüm beklentilerinizin karşılanacağını sanmayın. Dostlar ve arkadaşlar edinin. Hobiler edinin.
 20. İşbirliği yapın. Sorumlulukları paylaşın. İlişkiler, hem gidiş hem dönüş yollardır, hem almak hemde vermek gerekir.
 21. Kendiliğinden gelişen durumlara karşı hazırlıklı olun.
 22. Enerjinizi koruyun, sağlıklı yaşam için elinizden geleni yapın.
 23. Her ilişkinin yükseldiği ve alçaldığı dönemleri olur, bu normaldir. Her ilişki her zaman mükemmel olmaz. Zor zamanların üstesinden birbirinize destek olarak gelmek ilişkinizi güçlendirir.
 24. Kötü bir ilişki sonrasında ders almamışsanız bir sonraki işlişkinizde aynı şleyler yaşanacaktır demektir. Bir ayna alıp kendi rolünüzü, hatalarınızı inceleyin. Yeni bir ilişki öncesişnde kendinizi değiştirin.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 2 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.