Kalıcı yaşınız kaç?

Size saçma gibi gelebilir ama yazının devamını okuduğunuzda hepimizin kalıcı bir yaşı olduğunu göreceksiniz. Aslında birine yaşını sorduğunuzda hemen doğum yılı ile içinde bulunduğu yıl üzerinden bir hesap yapar ve size yaşını söyler.

Fakat inanıyorum ki aslında herkesin bir kalıcı yaşı var. Örneğin ben 33 yaşında hissediyorum kendimi. Ne çocuklar kadar rahat sağa sola koşturabiliyorum ne de gençler kadar her şeye atlayacak heyecana sahibim. Ama 40’lı yaşların olması gereken ağırlığına da yeterince sahip değilim. Aslında çocuk yaşta babamı kaybedip, evdeki erkek adam rolü bana verildiğinden beri hep büyük adamı oynamaya çalışmış, birazda mecbur kalmıştım. Ama büyüdükçe anladımki aslında her geçen yılı yaşına ekleyip eklememene karakterin karar veriyor. Ben çocukluğumda her yıl 3 yaş büyürken şimdi 3 yılda bir 1 yaş ilerliyorum.

Her ne kadar geçmişimde yöneticilik yapsamda sürpriz yumurtadan çıkan küçük maketleri yapmayı, kendime oyuncak almayı ve arkadaşlarımla salon oyunları oynamayı bırakmadım.

Şimdi kendinize ve çevrenize kalıcı yaşlarını sorabilirsiniz. Bilmiyorum diye bir cevabı kabul etmeyin, zorlayın biraz. Herkesin kafasında kendisini hissettiği bir yaş mutlaka vardır. Çoğu kişi tüm hayaını çocuk olarak geçirebiliyor. Bazıları ise daha çocukken bile büyük laflar etmeye başlamış, büyümüşte küçülmüşlüğü devam ederek hayatlarını geçiriyorlar. Bazılarımız mecburen yetişkinliği oynarken bazılarımız yetişikin olmasına rağmen yetişkinliği beceremiyor. 50 yaşında gizli gizli hiphop dinleyen, 11 yaşında caz dinleyen, 9 yaşında araba kullanan, 3 yaşında felsefe yapanlar yok mu?

Olaya birde şöyle bakmak mümkün. Hangi zamanda yaşıyorsunuz? Ya geçmişi, ya bugünü yaşıyorsunuzdur ya da geleceği. Ben geleceği yaşıyorum mesela. Benim şu anda oynadığım oyunlar ya da hobilerim ve hatta verdiğim eğitimler bile yıllar sonra yaygınlaşacak ve kabul görecek şeyler. Geçmişle ilgili hemen hemen hiç bir şey yapmıyorum, zaten keyifte almıyorum. Sürekli kafamda bir sonraki adım, bir sonraki aşama, bir sonraki araba, TV modeli var. Çoğu zaman geleceğe yönelik iddialı cümleler kurup, düşüncelerimi yüksek sesle paylaşıyorum. Bir yandan pozitif ve optimist olduğum için geleceğe yönelik beklentilerimde hep iyiye, güzele dönük oluyor.

Bazıları ise bugünü yaşarlar ve hatta bugünün temposuna ayak uydurmakta bile zorluk çekerler. Bugün Windows XP kullanmakta zorlananlar birkaç ay sonra Vista hayatlarına girdiğinde aynı bocalamayı tekrar yaşayacaklar. (Abarttım tabi biraz) Bu kişiler bugün ile boğuştukları için geleceğe zamanları kalmaz doğal olarak.

Bazıları ise geçmişe kilitli kalmışlardır. Alışkanlıklarına sıkı sıkıya sarılı, hayatlarından memnundurlar. Tabi çoğu zaman şimdiyi ve geleceği yaşayanlarca eleştirilirler ama onlar hayatlarından, hızlarından memnundurlar. Bilinçli ya da bilinçsiz olarak geleceğide geçmişlerine benzetmeye çalışırlar. Eninde sonunda tekrar aynı noktaya gelineceğini düşünürler bazı konularda. Mutsuzluğa ya da karamsarlığa daha yakındırlar.

Sizin kalıcı yaşınız kaç? Siz nerede yaşıyosunuz, geçmiş, bugün, gelecek?

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Kalıcı yaşınız kaç?” hakkında 1 yorum

  1. oyun

    Selam sayın site yöneticileri, sadece aydınlatmak amaçlanırsa sizin websayfanızı Google dan buldum, Ve websayfanızı çok hakikaten çok faydalı buldum Buna benzer sitelerin Yahoo aramada daha fazla olması gerekmekte Eğer desteklerseniz bizimde birkaç tane herkese faydası olabilecek websitemiz bulunmakta Bu yazıyı onaylarsanız bizim sitemizde aramalarda üst sıralara çıkacak ve arama motorları faydali bir siteye link paylaşımı yaptığınız için websitenizi yükseltecek Bizi desteklediğiniz için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + thirteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.