Kendini işe adamayanlar problemi

Handosme young man bored at the end of the worday

Handosme young man bored at the end of the worday

Zaman geçtikçe ve her yeni eleman işe başladığında bir öncekilere göre işe daha az duyarlı bir yaklaşım, daha az bir sahiplenme yaşanıyor sanki. Her yeni kuşak kendi özelliklerini getiriyor ve öncekilerle özellikle işe yaklaşım ve kendini adama konusunda görüş farklılıkları çıkıyor.

Aslında kişinin işe adaması o işe ilişkin beklentilerine kendisine ne fayda sağlayacağı konusundaki görüşlerine bağlı. Şirketler belirli temel konularda eğitim vermelerine karşın yeni kuşaklara ilişkin kendilerini eğitmeyi gerekli görmeyebiliyorlar. Onların işin nedenine ikna olmak ya da önceliklendirilmiş işlerle uğraşmak istedilerini önemsemiyorlar.

Eğer çalışan güvenini ve umudunu yitirirse ve kendini geliştirici bir rekabet ortamı bulamayıp heyecanını da kaybederse problem başlıyor. Halbuki yapıcı geri beslemeler ve kendisinin dikkate alındığını hissettirme, kariyer fırsatlarının sunulması ve iyi bir iletişim bir çok problemi ortadan kaldırabiliyor.

Öncelikle odağını kaybetmiş ya da heyecanı azalmış çalışanların doğru zamanda fark edilmesi çok önemli. Sebepleri üzerine onlarla konuşulmalı, iyileştirme konusunda görüşleri alınmalı ve bu sürece dahil edilmeliler.

Öncelikle önerim onları dinlemeniz olacaktır. Fikirleri ve sıkıntılarının dinlenmesi bir birey ve çalışan olarak fark edilmeleri onlar için çok önemli. “Dediğim olsun” yerine “Birlikte karar alalım” çok daha etkili olacaktır. Belirli durumlarda düşüncelerini sormak ve onlara çözüm konusunda fırsat vermek çok önemli. Onların yanında olduğunuzu ve birlikte çok daha iyi işler çıkarabileceğinizi anlamaları gerekiyor.

“Birlikte neler başarabiliriz?” sorusu sorun ve birlikte planlar yapın. Birlikte hedefler belirleyin ve planlamalarını isteyin. Başarmaları için gerekli desteği verin ve önlerindeki engelleri kaldırmaya çalışın.

Yaptığı şeyler konusunda özeleştiri isteyin ve birlikte değerlendirin. Eksik ve yeterisz olan taraflarını geliştirebilmeleri içn destek olun, yol gösterin.

Parasal olmasa bile başarılarını mutlaka ödüllendirin. Diğerlerini başarmasına verdikleri destekleri de ödüllendirin.

Kendilerini geliştirmeleri ve yeni fikirler getirmeleri için gerekli zamanı ve platformu onlara sunun.

Diğerleri ile iletişimlerini geliştirmeleri için destekleyin ve ortamlar yaratın.

Şirket politikalarınızı gözden geçirin ve güncelleyin.

Şirket kültürünün gelişim ve ilerleme için herkesin katkısını sağlayacağı bir ortak anlayışta olmasına özen gösterin. Önc kendiniz değişin.

Sorumluluk katılımı artırır ama yetki ve destek ile.

Çalışanlarınızla empati yapın, ilgi alanları, takıldıkları yerler, dinledikleri müzik vb. onları anlamaya çalışın.

Kimseyi korkutmayın, değerlerine yönelik negatif davranmayın.

Eğer çalışanlarınıza onlardan neler öğrenebileceğiniz konusunda isteğinizi gösterebilirseniz potansiyellerine şaşıracaksınız.

Onlara aynı gemide olduğunuzu ve filikaların sizler için olmadığını hissettirin.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen − nine =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.