Kronik Gecikirlerle Uğraşmak

Bazıları sürekli geç kalırlar. Ne işe ne de randevularına zamanında gidemezler. Bu tip insanlarda benim adına “kronik gecikme” dediğim bir hastalık söz konusudur. Özellikle işyerlerinde sabah mesaisine asla vaktinde gelemeyen ve sürekli gecikenler mutlaka şikayet konusudurlar. Çünkü bu kişiyi gören diğer çalışanlar, işe zamanında gelmeyi “aptallık” olarak algılamaya ve zaman içerisinde onlarda geç gelmeye başlarlar.

Bu insanlara karşı ne yapabiliriz;

Öncelikle bir strateji belirlemelisiniz. Yani en az ayda bir kez bu davranışını düzeltmesi konusunda ondan söz istemelisiniz. Yada hr geç kaldığından ede geç kaldığını sorabilirsiniz.

Zamanı öğretin. Geç kalanlar geçen zamanın önemsiz olduğunu ve bunu akşam mesaisinde kapatacaklarını düşünürler. Onlar için zamanda %30-40 sapma olması çok önemli değildir. Çeşitli örneklerle zamanın doğru kullanımının ne kadar önemli olduğunu anlatmalısınız.

Gecikeceğini bildiğiniz insanlara normalinden daha önceki bir zamanı verebilirsiniz. Yani saat 15:00’teki toplantının 14:30’da olduğunu söylemek gibi. Fakat bu tavrınız anlaşılırsa değişen bir şey olmayacaktır.

Kabullenmekte diğer bir yöntem. O kişinin geç kalmasını problem etmeyebilir, çıkardığı iş ve yetenekleri doğrultusunda ona böyle bir alan tanıyabilirsiniz. Çünkü bazı gecikenler için bu olay kronikleştiği için mutlaka ve mutlaka hep aynı gecikmeyi yaparlar ve bundan sapmazlar. Örneğin 09:00 mesaisine gelemeyen biri mutlaka 09:30’da geliyor olabilir.

Böyle biriyle çalışıyorsanız mutlaka sabırlı olmalısınız. İnsanların alışkanlıklarını bir noktadan sonra değiştirmek zordur. Zaman içerisinde kişiler yavaş yavaş değişebilirler. Ama bu sizin iyiniyetiniz ve taktiklerinizle bunu yapmayı ona istetmekten ya da kural olarak koyup korkutmaktan geçecektir.

Gecikmenin sebebi eğer iyi plan yapamama ya da beklenmedik şekilde koşulların değişmesi ise(trafik kazası vb.) o zaman ona göre davranmak gerekir. İyi plan yapamayanı erkenden uyarmak(dolmuşla gelme süresini kestiremiyorsa), aceleyle belirlenmiş zamanlamaları gözden geçirmek ve düzeltmek gerekecektir. Beklenmedik şeylerin olması ise kaçınılmazır ve yapılacak bir şey yoktur.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − thirteen =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.