Nasıl çalışıyorlar?

“Bizim Şirkette kimse  toplantılara katılmak zorunda değil. Eğer ilgilenmiyorsa  katılmıyor. Eğer bir raporun acelesi yoksa  yazılmıyor. Siz kaç gece sabahlayarak bir rapor yazıyorsunuz, bir hafta yöneticinin masasında bekliyor.  Biz bu saçmasapan şeyleri kaldırdık.”

“Bizde para kazanmak için lider  olunmaz. Altı ayda bir elemanlar liderlerini  değerlendirir. Eğer liderin puanı üçüncü sefer de düşüyorsa  görevine devam edemez.”

“İşe giden herkesin içinde bir  yetişkin var. Biz ona çocuk gibi davranıp ne zaman  tatile gideceğini, ne giyeceğini,
unvanının ne olacağını söylersek  olmaz. Şirketimizde satın alma ile uğraşan bir kişi kartvizitine  ‘arzdan sorumlu kraliyet üyesi’ yazdırdı. Olsun, önemli olan  işini iyi yapması.”

“Kaç kişinin kaç saat  çalıştığını , ne giydiğini bilmek istemiyorum. İsterse  sahilde çalışsın, nerede çalıştığı umurumda değil, önemli olan  sonuca ulaşması.”

“Hayatınızın üçte biri eğitim,  üçte biri iş ve üçte biri ise emekliliğe ayrılıyor.  Paranız olduğunda vaktiniz olmuyor, vaktiniz  olduğunda ise paranız olmuyor. Bu çok aptalca bir plan  değil mi? Biz şirkette bundan kurtulmak için  ‘retire a little’ (biraz emekli ol) programını  başlattık. 35-40 yaşındakileri çarşambaları  emekli ediyoruz, Emekli olduklarında bütün
çarşambalarını satın alıyoruz. İşe gelmiyorlar  ama onlara para ödüyoruz.”

SEMCO
Richardo Semler (CEO)
Brasil

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.