Not tutmayı becerebilmek

İş hayatımızın çoğu toplantılarda geçiyor. Eğer iyi not almayı bilmiyorsanız hem harcadığınız zaman boşa gidiyor hemde sonradan zorluk yaşıyorsunuz. Fakat hep dikkat ettiğim şeylerden birisi çoğu kişinin toplantıya herhangi bir defter ya da kağıt parçası getirmeden gelmesidir. Ve bir şekilde ayıplamışımdır bu tipte toplantıya önem vermediğini gösterenleri.

Not tutmak ile ilgili bir kaç ipucunu aşağıda bulabilirsiniz;

1. Not almak sizi toplantıda tutar. Bir toplantıdaki en büyük kabuslardan birisi başkala konulara kafanızın dalıp gitmesi ya da uykunuzun gelmesidir. Not aldığınızda sürekli gündemi takip eder, ne toplantı konularından uzaklaşırsınız ne de uykunuz gelir.

2. Not alma alışkanlığı aklınıza gelen fikirleri, soruları ya da diğer her türlü konuyu unutmadan hemen kayıt altına almanızı sağlar. Çoğu toplantıda birçok çözülemeyen konu kalır. Bazı fikirlerin söylenmesine vakit kalmayabilir. Özellikle toplantıda aklınıza gelen şeyleri not aldığınızda toplantı sonrasında takip etmeniz kolaylaşır. Eğer toplantı ile ilgili tüm konuşmaların notunu alabiliyorsanız toplantıdan sonra tekrar değerlendirme fırsatıda bulabilirsiniz.

3. Not alarak toplantıda konuşulanları başkalarına aktarırken bir şey atlamamış olursunuz. Eğer toplantı sonrasında başkalarına o konularda bilgi verceksiniz çok iyi bir şekilde dinlemeniz gerekir. Ayrıca sadece konululanlardeğil bazen tavır ve davanışlarında not alınması gerekebilir. Ayrıca çalışanlar açısından yöneticinin söylediklerini eksiksiz not almaları çok önemlidir. Ve özellikle siz not alıanız sizinle çalışanlarda not alırlar.

O halde nasıl iyi not alırım;

1. Bir ajanda ya da defteriniz olmalı. Son dönemde laptop ya da palm cihazlarıda epey popüler olmuş durumda. Hatta marka sevenlere Moleskine defterlerini önerebilirim. Benim gibi kurşunkalem veya dolmakalem kullanmayı seviyorsanız oldukça hoşunuza gideceğini düşünüyorum.

2. Ajandanızı birbirini takip eder şekilde kullanın. Yani öncelikle tarih bazında kullanın ve yapılacaklar diye not aldığınız bir şeyin sonucunuda oraya not edin.

3. Notlarına geri dönüp rahat hatırlayabilmek için semboller kullanın. Mesela notlarınızı soldan biraz boşluk vererek yazarsanız önemli olanların sol tarafına yıldız, soruların yanına soru işareti, takip edilecek işlerin yanına kare ve yapacağınız işlerin yanına x işareti koyabilirsiniz.

4. Notlarınızı gözden geçirmek için zaman ayırmalısınız. İşte asıl sır burada. Toplantıdan hemen sonra gözden geçirirseniz çoğunu unutmazsınız. Eğer vaktiniz olmazsa ilk müsait zamanda bakmalısınız. Notlarınızı haftalık olarakta gözden geçirmenizde fayda vardır.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × two =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.