Otomatik Chat ile Müşterileri Kaçırmayın

Chat Chat album cover

Image via Wikipedia

UpSellit’s SMARTagent uygulaması ziyaretçileri alışveriş yapanlara dönüştürebilen bir yöntem geliştirmiş.  UpSellit firması yetkilileri satışların %10 civarında arttığını söylüyorlar.

Amacım bu firmanın reklamını yapmak değil aksine Türkiye’de satışlarını artırmak isteyen elektronik ticaret firmaları için uygulanabilir bir örnek olduğunu paylaşmak istememdir.

Nasıl çalışıyor;

SMARTagent uygulaması UpSellIt’in sunucularında duruyor ve eticaret mağazasının bir JavaScript tag’i sitesine eklemesi ile aktive edilebiliyor. Eğer ziyaretçiler alışveriş yapmadan siteden çıkmaya çalışırlarsa “müşteri hizmetleri temsilcimiz ile görüşmek ister misiniz?” ya da “size özel koşullarımızı görmek ister misiniz ?” diye bir mesaj ile karşılaşıyorlar.

Chat, insan değil, yapay zeka ile kurgulandığı için bu konuşmaya özel affliate linkleri ya da chat’e özel indirimler önceden hazırlanmış oluyor ve müşteriye eğer siteden ayrılmaz ve alışveriş yaparsa otomatikman bu imkanlar sunuluyor.

Bu sistemde sorulan sorulara göre otomatik yanıtlar hazırlanırken, müşterilerden gelen soruların tespiti ve çok önemli istatistiklerin elde edilmesi mümkün oluyor. Asla canlı bir ile chat’in yerini tutmayacağını özellikle belirtmeliym ve kişisel düşüncem Türkiye’de bu tip bir uygulamanın mutlaka canlı birileri ile başlaması.

Akıllı olanlar bu yöntemi yine akıllıca yorumlayıp hemen harekete geçeceklerdir.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nineteen − 12 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.