Parasal yanlışlarınızı düzeltin

Eğer nereye ne kadar harcayacağınız farketmeyecek kadar zenginseniz lütfen bu yazım ile vakit kaybetmeyin, paranızı çarçur etmeye devam edin. Benim sözüm diğerlerine. Geliriniz her ne olursa olsun akıllıca kullanmanız gerekir. Bu yüzden belkide hiç alışık olmadığınız bazı şeyleri yapmaya kendinizi zorlamanız gerekir.

Bütçesiz harcama

Çoğumuz aylık giderlerini hesaplayıp aylık gelirinden çıkararak elimizde kalacak parayı hesaplarız. Mantığımız hep bunun üzerinedir. Halbuki “bütçe” mantığında düşünme gerekir. Yani evimize aylık giren para bu kadar deyip birkenara yazabilirsiniz. Ama daha ay başında elektrik bütçemiz bu kadar deyip o ay elektrik masrafınızı düzenlemeniz gerekir. Kullanıp kullanıp sonra gelen faturaya bakıp üzülmek çözüm değil.

Bunu yapmak için önce gelirinizin hangi yüzdelerde nereye gittiğini analiz edin.Ör Gıda %20, kira %15 vb. Daha sonra bunu istediğiniz gibi düzenleyin.

Her halukarda öngörmediğiniz ekstra harcamalar çıkacaktır. Arabanın bakımı, şofben tamiri vb. Bu yüzden her zaman acil durumlar için biraz nakit ayırmanızda fayda vardır.

Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı borcunu tam olarak ödemeyen ve her ay faiz ödeyenler bankaların en sevdikleri müşterilerdir. Borcunu her ay tam olarak ödeyebileceğiniz oranda kredi kartını kullanın. Aksi takdirde ciddi oranlarda faiz ödemenin mahkumu olursunuz.

Kredi kullanma

Kredi alarak ev alırken aynı evde kira ile oturmanın maliyetini karşılaştırın. Al mülk sahibi olmak hevesiniz dışında doğru bir yatırım yapmayı planlıyorsanız kira ile oturmaktan daha avantajlı kredi taksitleri ödeyecekseniz kredi alın. Ayrıca aldığınız kredinin geri ödemelerinin yukarıdaki aile bütçenize yansıyacağını unutmayın.

Sigortayı Önemsememe

Eğer sigortayı önemsemeyip(sağlık, kasko vb.) nasılsa bana bir şey olmaz derseniz sonrasında ödeyeceğiniz bedel daha yüksek olacaktır. Şimdiden düzenli bir ödeme ile ilerideki yüksek meblağları ödemekten ya da zarar görmekten kendinizi kurtarın.

Ivır zıvır alışverişler

Ivır zıvır ediğimiz küçük ve çoğu zaman gereksiz alışveriler cüzdanınızı ciddi anlamda boşaltırlar. Bazen “ne alırsan bir milyon” diyen tezgah ve mağazalarda, kimi zamanda yaptığımız banka işlemleriden alınan komisyonlarla ciddi anlamda para harcamış oluruz. Bu tip giderleri tek başına değil toplu olarak değrlendirmenizde fayda var.

Emekliliği takmamak

Her halukarda yaşlanacaksınız. Bu yüzden ne olursa olsun emekliliğiniz için gerekli olan işlemleri aksatmayın, çalışma günlerinizin kaydını iyi tutun.

Yeni sezon yada yanlış zamanlama

Ev kiraları yazın yükselir, yeni sezın ürünler pahalıdır. Alışverişlerde outletleri ya da sezon sonu kampanyaları tercih edin. Eğer doğru zamanlama yaparsanız karlı çıkarsınız.

Köşedeki para

Diyelim köşede birkaç kuruşunuz var. Bunu en uygun finansal araç ile değerlndirin. Uzmanlara danışın. Döviz mi, altın mı yoksa repo mu alayım diye. Ya da ev, arsa vb var ise doğru zamanda satıp yeni yatırım alanlarından uzun vadeli alımlar yapabilirsiniz.

Son olarak: Paranıza aşık olmayın

Yaptığınız yatırımları koruyabilmek için hayat standartlarınızı düşürmeyin yada kendinizi sıkıntıya sokmayın. Önemli olan hayatlarımızı doğru dürüst ve huzurlu bir şekilde yaşamak, çocuklarımızın geleceğini hazırlamak, hepsi bu… Zaten kısa olan hayatınızı Midas gibi tüketmeyin.

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Beğendiniz mi? Patreonda yer alan kanalımızdan aylık abonelik ile bizi destekleyin!
Paylaşın:

Parasal yanlışlarınızı düzeltin” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 5 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.