Paydaş Analizinde Göze Çarpan (Salience) Yöntemi

Proje Yöneticisi doğru paydaşı seçmek ve iletişim ihtiyaçlarını önceliklendirerek karşılamak zorundadır. Göze Çarpan (Salience) Yöntemi göze çarpan paydaşları ve önemlerini netleştirmeye yarar.

Göze Çarpan (Salience) Yöntemi ile paydaşlar güçleri, meşruiyetleri ve aciliyet beklentileri açısından ele alınır.

Güç – Projeyi ve çıktılarını etkileme gücü

Aciliyet – Acil eylem beklentisi

Meşruiyet – Gerçekçi ve samimi katılım sağlamak

Pasif (Dormant) paydaşlar – Güçleri vardır ama meşruiyetleri ya da aciliyet beklentileri olmayanlardır. Proje Yöneticisi gözden kaçırmamalıdır, iletişim ihtiyaçlarını için plan yapmasına gerek yoktur.

Keyfi (Discretionary) paydaşlar – Meşruiyetleri vardır ama güç ve aciliyet beklentileri yoktur. İletişimleri genellikle belirli detayları sormaktan ibarettir. Çok fazla ilgi beklemezler.

Talepkar (Demanding) paydaşlar – Aciliyet beklentileri yüksektir, bir şey istediklerinde olsun isterler.

Baskın (Dominant) paydaşlar – Güçleri ve meşruiyetleri vardır. İletişim gereksinimleri mutlaka dikkate alınmalıdır.

Tehlikeli (Dangerous) paydaşlar – Güç ve aciliyet karışımının tehlikeli bir karışıma sahip olan paydaşlardır. Proje ile ilgili acil durumlarda çok önemli yere sahiptirler ama gereksinimlerinin karşılanmasını beklerler.

Bağımlı (Dependent) paydaşlar – Meşruiyetleri ve aciliyet beklentileri varken güçleri yoktur. Proje Yöneticisi bilgilendirmeli, güçlü taraflarını olası zor durumlarda koz olarak kullanmalıdır.

Açıklayıcı (Definitive) paydaşlar –  Güç ve meşruiyetin birleştiği, istediklerinde şirkette aciliyeti talep edebilen paydaşlardır. En önemli paydaş grubudur. Bilgilendirilmeli, tatminkar tutulmalı ve katılımları sağlanmalıdır.

Yayınlanan yazıların e-postanıza gelmesini istiyorsanız aşağıdaki formu doldurunuz;

[email-subscribers namefield=”YES” desc=”” group=”Public”]

Aşağıdaki yazıları da beğeneceksiniz:

Paylaşın: